Redakce Epoch Times

29. 10. 2020

Retrospektiva událostí

Deník The New York Post publikoval 14. října 2020 článek, ve kterém zmiňuje obsah e-mailové komunikace odhalující, že Hunter Biden představil svého otce Joe Bidena vrcholovému vedení společnosti Burisma. E-mail podle Postu ukazuje, že Joe Biden nemluvil pravdu, když prohlašoval, že nikdy nehovořil se svým synem o jeho zahraničních obchodech.

Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey čelili silné kritice za to, že na svých platformách, začali blokovat článek deníku New York Post o údajných kompromitujících materiálech, jež měly pocházet z laptopu Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta za Demokratickou stranu. Více zde…

Jednalo se o dosud nevídaný postup obou platforem. Redakční rada deníku Epoch Times tento krok označila za útok na svobodu tisku. Více zde…

New York Post uvedl, že mezi daty zachráněnými při opravě laptopu měly být také informace o ukrajinském holdingu Burisma nebo sexuálně explicitní fotografie či video, na kterém Hunter kouří crack při „románku“ s neidentifikovanou ženou.

Twitter dokonce zablokoval twitterový účet deníku New York Post a uvedl, že jej odblokuje pouze v případě, že Post smaže článek o Hunteru Bidenovi. Dorsey následně připustil, že přímé blokování URL nebylo správné a že společnost upravila svá pravidla.

Článek newyorského deníku přinesl kromě vhledu do soukromí Huntera Bidena také informace o údajném zneužití postavení jeho otce (v té době vice-prezidenta USA) k lukrativním dohodám s energetickými giganty v Číně (CEFC) a na Ukrajině (Burisma).

Poté, co ve středu na svém osobním účtu sdílela Kayleigh McEnany, tisková mluvčí Bílého domu, zprávu New York Post o Hunteru Bidenovi, Twitter jí zablokoval účet. Stejně dopadl ve čtvrtek i twitterový účet předvolební kampaně Donalda Trumpa. Více zde…

Zuckerberg a Dorsey vypovídají před senátem USA

Generální ředitelé Facebooku a Twitteru byli Soudním výborem Senátu USA přizváni, aby vypovídali ve věci blokování článku deníku New York Post na svých platformách.

Senátor Cruz (rep.) obvinil Dorseyho a Twitter ze „zneužití moci korporace“. Senátor Graham (rep.) předseda Výboru, poukázal na to, že Twitter podobné články o republikánském kandidátu Donaldu Trumpovi, které obsahovaly neověřené informace, nikdy nezablokoval. Oba senátoři uvedli, že ačkoliv nevědí, zda jsou zprávy New York Post ve zmiňované věci pravdivé, jedná se podle nich o nepřijatelnou cenzuru informací a výběrové blokování zpravodajství.

Senátor Ron Johnson (rep.) položil otázku ředitelům Twitteru a Facebooku, zda mají „nějaké důkazy o tom, že článek New York Post je dezinformací, nebo že zmiňované e-maily nejsou autentické“.

Dorsey odpověděl: „Nemáme.“

Dorsey později vysvětlil, že Twitter článek zablokoval, protože překročil jejich pravidla ohledně hackovaných materiálů a dodal: „V současné době soudíme, že to vypadá jako hackované materiály.“

Zuckerberg v odpovědi uvedl: „Senátore, jak jsem uvedl při předchozí výpovědi, spoléháme se výhradně na zpravodajství Státního úřadu pro vyšetřování (FBI) a jeho upozornění, na jejich veřejná prohlášení a soukromé zprávy a upozornění, která nám podává.“ A dodal že není na Facebooku, aby posuzoval, zda jsou zprávy pravdivé nebo nejsou.

Demokraté přišli s jinou verzí

Významní členové demokratické strany začali prohlašovat, že článek deníku New York Post jsou dezinformace šířené z Ruska.

Jako první s touto verzí přišel demokrat Adam Schiff, který na začátku října 2020 v rozhovoru pro CNN prohlašoval, že článek Postu a svědectví bývalého primátora města New York jsou součástí ruské dezinformační kampaně.

Bývalý primátor a Trumpův advokát v jedné osobě, Rudy Giuliani, uvedl, že Joe Biden během svého působení jako vice-prezidenta USA profitoval ze série pochybných obchodů, které uskutečnil jeho syn na Ukrajině a v Číně. Více zde

Po Schiffově prohlášení uvedl ředitel Národní zpravodajské služby USA John Ratcliffe pro deník Fox News, že neobdržel žádné informace o tom, že se jedná o součást ruského dezinformačního spiknutí. Schiffova tvrzení jednoznačně popřel. FBI později uvedla, že k hodnocení Ratcliffa nemá co dodat.

Joe Biden, který popřel zpravodajství deníku New York Post, během závěrečné prezidentské debaty zopakoval Schiffovo tvrzení, že se jedná o ruskou dezinformační kampaň. Joe Biden, vedení jeho prezidentské kampaně, ani zástupce společnosti Huntera Bidena však nezpochybnili pravost zveřejněných e-mailů.

Facebook a Twitter budou článek nadále blokovat

V polovině října Twitter oznámil, že změnil svoji politiku po reakcích na vnímanou cenzuru uživatelů, kteří sdíleli zprávu New York Postu, včetně zablokování účtu tiskové mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyové a účtu prezidentské kampaně Donalda Trumpa. „I když jsme naše zásady aktualizovali, neuplatňujeme jejich zpětné vynucování. Stále budete muset odstranit tweety (obsahující link na článek Postu), abyste znovu získali přístup ke svému účtu,“ sdělil 15. října 2020 mluvčí Twitteru deníku New York Post.

Mluvčí Facebooku uvedl, že společnost omezí dosah článku Postu.

“Když budu úmyslně odkazovat na New York Post, chci mít jasno v tom, že tento příběh je způsobilý k tomu, aby jej mohli ověřit partneři Facebooku pro kontrolu faktů. Mezitím omezujeme jeho distribuci na naší platformě,“ prohlásil 14. října 2020 mluvčí Facebooku Andy Stone.

V obou případech cenzury se vůči Twitteru zvedla vlna kritiky. Již delší dobu jsou sociální sítě Twitter a Facebook obviňované ze zaujatosti vůči konzervativním skupinám a republikánům.


Poznámka: Obsah článku vychází z reportáží, které zpracovali redaktoři Isabel van Brugen, Jack Phillips a Jan Jekielek.

Související články