Jack Phillips

7. 4. 2022

Demokraté ze sněmovního Výboru pro dohled zablokovali návrh předvolání vydaného republikány pro Huntera Bidena.

„Demokraté právě zamítli náš návrh na předvolání Huntera Bidena,“ napsali republikánští členové výboru na Twitteru. „Odmítají, aby se Hunter zodpovídal za své pochybné obchody, které nás činí více závislými na Číně v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Je nejvyšší čas se zodpovídat.“

Návrh na předvolání Huntera Bidena, syna prezidenta Joea Bidena, podal kongresman Biggs. Hunter měl vypovídat jako svědek na slyšení týkajícího se „elektromobilové transformace“ vozového parku Americké poštovní služby (USPS).

Biggs na svém Twitteru napsal: „Hunter prodal americký kobaltový důl čínské společnosti. Kobalt je nezbytný pro výrobu elektromobilů. Hunterovy odborné znalosti jsou neocenitelné!“

Dle dopisu republikánského kongresmana Comera jej sněmovní republikáni z Výboru pro dohled a reformy vyzvali, aby vypovídal. Demokraté z výboru ale návrh na vydání předvolání zablokovali.

Stalo se tak v době, kdy tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová 5. dubna uvedla, že Biden „nikdy nemluvil“ se svým synem o „jeho zahraničních obchodních aktivitách“.

The Washington Post a další média nedávno s velkým zpožděním ověřily e-maily a dokumenty z notebooku, který dříve patřil Hunteru Bidenovi. Zprávy o laptopu Bidena mladšího se poprvé objevily v říjnu 2020, tedy jen několik dní před prezidentskými volbami 2020. „Internetoví giganti“ se tehdy snažili informace potlačit.

Listopadová zpráva deníku The New York Times uváděla, že Hunter Biden byl spoluvlastníkem společnosti zapojené do nákupu jednoho z největších nalezišť kobaltu na světě čínskou společností za 3,8 miliardy dolarů. Kobalt je klíčovou složkou používanou v elektromobilech a další elektronice.

„Tento týden se o Hunteru Bidenovi objevuje mnoho zpráv. Podpořil by tedy prezident v zájmu zajištění nezávislosti vyšetřování jmenování zvláštního vyšetřovatele?“ zeptal se Psakiové Peter Doocy ze stanice Fox News.

„Tak zaprvé, prezident nikdy nemluvil s ministerstvem spravedlnosti o jakémkoli vyšetřování jakéhokoli člena své rodiny,“ odpověděla Psakiová na Doocyho otázku.

„Řekl to během kampaně a bude to i nadále dodržovat. Takže vás odkážu na ministerstvo spravedlnosti ohledně jejich další kroků. Tato rozhodnutí by měli nezávisle dělat oni.“

Úřad státního zástupce v Delaware vyšetřuje Huntera Bidena kvůli podezření z možných daňových podvodů, lobbistických trestných činů a praní špinavých peněz.

Během uplynulého víkendu řekl personální šéf Bílého domu Ron Klain televizi ABC News, že prezident věří, že Hunter Biden neporušil zákon.

„Prezident je samozřejmě přesvědčen, že jeho syn zákon neporušil. Ale co je nejdůležitější, jak jsem řekl, o této záležitosti rozhodne ministerstvo spravedlnosti právním procesem. Je to něco, v čem se nikdo v Bílém domě neangažuje,“ řekl Klain v odpovědi na otázku moderátora ABC George Stephanopoulose.

Hunter Biden na žádost o komentář do doby publikování nereagoval.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.