Demokraté ze sněmovního Výboru pro dohled zablokovali návrh předvolání vydaného republikány pro Huntera Bidena.

„Demokraté právě zamítli náš návrh na předvolání Huntera Bidena,“ napsali republikánští členové výboru na Twitteru. „Odmítají, aby se Hunter zodpovídal za své pochybné obchody, které nás činí více závislými na Číně v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Je nejvyšší čas se zodpovídat.“

Návrh na předvolání Huntera Bidena, syna prezidenta Joea Bidena, podal kongresman Biggs. Hunter měl vypovídat jako svědek na slyšení týkajícího se „elektromobilové transformace“ vozového parku Americké poštovní služby (USPS).

Biggs na svém Twitteru napsal: „Hunter prodal americký kobaltový důl čínské společnosti. Kobalt je nezbytný pro výrobu elektromobilů. Hunterovy odborné znalosti jsou neocenitelné!“

Dle dopisu republikánského kongresmana Comera jej sněmovní republikáni z Výboru pro dohled a reformy vyzvali, aby vypovídal. Demokraté z výboru ale návrh na vydání předvolání zablokovali.

Stalo se tak v době, kdy tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová 5. dubna uvedla, že Biden „nikdy nemluvil“ se svým synem o „jeho zahraničních obchodních aktivitách“.

The Washington Post a další média nedávno s velkým zpožděním ověřily e-maily a dokumenty z notebooku, který dříve patřil Hunteru Bidenovi. Zprávy o laptopu Bidena mladšího se poprvé objevily v říjnu 2020, tedy jen několik dní před prezidentskými volbami 2020. „Internetoví giganti“ se tehdy snažili informace potlačit.

Listopadová zpráva deníku The New York Times uváděla, že Hunter Biden byl spoluvlastníkem společnosti zapojené do nákupu jednoho z největších nalezišť kobaltu na světě čínskou společností za 3,8 miliardy dolarů. Kobalt je klíčovou složkou používanou v elektromobilech a další elektronice.

„Tento týden se o Hunteru Bidenovi objevuje mnoho zpráv. Podpořil by tedy prezident v zájmu zajištění nezávislosti vyšetřování jmenování zvláštního vyšetřovatele?“ zeptal se Psakiové Peter Doocy ze stanice Fox News.

„Tak zaprvé, prezident nikdy nemluvil s ministerstvem spravedlnosti o jakémkoli vyšetřování jakéhokoli člena své rodiny,“ odpověděla Psakiová na Doocyho otázku.

„Řekl to během kampaně a bude to i nadále dodržovat. Takže vás odkážu na ministerstvo spravedlnosti ohledně jejich další kroků. Tato rozhodnutí by měli nezávisle dělat oni.“

Úřad státního zástupce v Delaware vyšetřuje Huntera Bidena kvůli podezření z možných daňových podvodů, lobbistických trestných činů a praní špinavých peněz.

Během uplynulého víkendu řekl personální šéf Bílého domu Ron Klain televizi ABC News, že prezident věří, že Hunter Biden neporušil zákon.

„Prezident je samozřejmě přesvědčen, že jeho syn zákon neporušil. Ale co je nejdůležitější, jak jsem řekl, o této záležitosti rozhodne ministerstvo spravedlnosti právním procesem. Je to něco, v čem se nikdo v Bílém domě neangažuje,“ řekl Klain v odpovědi na otázku moderátora ABC George Stephanopoulose.

Hunter Biden na žádost o komentář do doby publikování nereagoval.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.