Bývalý americký prezident Donald Trump po nedávném odhalení toho, jak FBI před volbami ovlivňovala zprávy o notebooku Huntera Bidena, prohlásil, že by měl být vítězem prohlášen on anebo by měly být vyhlášeny nové volby.

„Takže nyní evidentně vychází najevo, že FBI před volbami pohřbila příběh o laptopu Huntera Bidena s vědomím, že kdyby to neudělala, ‚Trump by prezidentské volby 2020 snadno vyhrál‘,“ napsal Trump 29. srpna na své sociální síti Truth Social.

„Jedná se o obrovský podvod & zasahování do voleb na úrovni, jakou naše země ještě nezažila. NÁPRAVA: Vyhlásit právoplatného vítěze, nebo, a to by bylo minimální řešení, prohlásit volby 2020 za nenapravitelně zpronevěřené a okamžitě uspořádat nové volby!“

Dle Průzkumu provedeného minulý týden téměř 80 procent dotázaných Američanů uvedlo, že „pravdivé“ informování o notebooku by změnilo výsledek voleb 2020.

Generální ředitel společnosti Meta (Facebooku) Mark Zuckerberg nedávno řekl moderátorovi podcastu Joe Roganovi, že představitelé FBI před volbami komunikovali se zaměstnanci Facebooku a že platforma přistoupila k omezení dosahu zpráv o notebooku Huntera Bidena.

Minulý týden republikánský senátor Ron Johnson z výboru pro vnitřní bezpečnost prozradil, že whistleblower z řad FBI sdělil jeho úřadu, že úřad záměrně zdržoval vyšetřování notebooku Bidena mladšího.

Jen několik týdnů před americkými volbami v roce 2020 zveřejnil deník New York Post zprávu s podrobnostmi o údajných obchodních vztazích mezi Hunterem Bidenem a zahraničními společnostmi, včetně firmy, která má vazby na Komunistickou stranu Číny. Hunterův bývalý spolupracovník Tony Bobulinski o několik dní později sdělil médiím, že e-maily a další zprávy pocházející z notebooku jsou autentické, včetně jednoho e-mailu odkazujícího na „10 držených H pro velkého chlapa“, když popisoval procentuální alokace akcií projektu s čínskou firmou CEFC.

Ke zprávě Bobulinski sdělil médiím, že „velký chlap“ bylo označení pro Joea Bidena. Tyto e-maily a další podrobnosti z notebooku byly součástí předvolební debaty 2020 mezi Trumpem a Bidenem.

Po zveřejnění článku však Twitter na více než dva týdny zablokoval účet New York Post a zablokoval také sdílení článku. Zablokoval účet také dalším, včetně tiskové mluvčí Bílého domu.

O několik měsíců později, v březnu 2021, tehdejší generální ředitel Twitteru Jack Dorsey sdělil na kongresním slyšení, že zablokování článku NY Post bylo „naprostou chybou“, a označil to za „procesní chybu“.

„Byla to doslova jen procesní chyba. Nebylo to nijak zvlášť namířeno proti nim,“ řekl tehdy Dorsey výboru pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů. Neřekl, kdo o zablokování článku v NY Post rozhodl.

Překlad původního článku: J. S.