Dlouholetý člen Sněmovny reprezentantů USA potvrdil, že v Kongresu se v současné době vyšetřují zahraniční obchodní transakce prezidentova syna Huntera Bidena. Podle tohoto zdroje republikáni zřejmě v současné době mají k dispozici notebook, který údajně patřil prezidentovu synovi a který FBI předal majitel jedné opravny počítačů.

V nedělním rozhovoru pro televizi Fox News republikán Darrell Issa ze státu Kalifornie uvedl: „Máme ten laptop“ a „zatím vyšetřujeme“. Issa označil nálezy v laptopu za „poklad“ a poté řekl, že „budeme potřebovat zvláštního prokurátora“, který by prověřil další obvinění týkající se Bidenových obchodních vztahů v různých zemích, včetně Číny.

Na laptopu je „přímá komunikace mezi [prezidentem Joem Bidenem] a jeho synem“, „dobrý vhled do toho, jak zkažený a zranitelný Hunter Biden byl“, a „některé věci, které dělal“, řekl Issa a dodal, že na pevném disku jsou fotografie, které údajně ukazují „drogové doupě“ Bidena mladšího.

Mladší Biden sice popřel, že by se ve svých obchodních vztazích dopustil jakéhokoli pochybení, veřejně však přiznal, že se v minulosti potýkal se zneužíváním návykových látek.

Současný prezident Joe Biden (demokrat) již dříve kategoricky popřel, že by se jeho syn podílel na jakýchkoli pochybných obchodních dohodách, a prohlásil, že o žádných jeho obchodech neměl povědomí a ani o nich spolu nemluvili.

Federální úřad pro vyšetřování FBI uvedl, že hardware převzal poté, co jej jeho majitel (pravděpodobně Hunter Biden) nechal v roce 2019 opravit v jednom obchodě ve státě Delaware a už se pro něj nevrátil.

O jeho existenci poprvé informoval v říjnu 2020 deník New York Post. Informace se tehdy dostaly na veřejnost jen několik dní před prezidentskými volbami, v nichž kandidovali Joe Biden a tehdejší prezident Donald Trump. Platformy Twitter, Facebook a další sociální sítě se následně aktivně zasadily o rozsáhlá omezení šíření tohoto článku a blokovaly účty uživatelům, kteří článek sdíleli, včetně tehdejší mluvčí Bílého domu a dalších.

Twitter také deníku New York Post na více než dva týdny zablokoval účet, ačkoli se podnikání Huntera Bidena hojně zmiňovalo v druhé prezidentské debatě mezi Trumpem a Joem Bidenem.

Twitter a další média ospravedlňovaly blokování zpráv tím, že notebook ani jeho obsah nejsou autentické. Od března 2022 však deníky New York Times, Washington Post a další média začaly potvrzovat pravost notebooku, což znovu vyvolalo zájem o zahraniční obchodní transakce Bidena mladšího v době, kdy jeho otec zastával post viceprezidenta USA.

Minulý měsíc Issa mediálním domům potvrdil, že v souvislosti s článkem deníku New York Post a s tím, zda byl před volbami uměle potlačen na internetu, zaslal žádosti o uchování záznamů a dokumentů velkým technologickým společnostem, spolupracovníkům Bílého domu a bývalým představitelům amerických zpravodajských služeb.

Zpráva deníku New York Postu uváděla, že e-maily pocházející z notebooku naznačují, že došlo ke schůzce mezi Joe Bidenem, Hunterem Bidenem a ukrajinskými podnikateli. O několik dní později se v říjnu 2020 přihlásil Tony Bobulinski, bývalý obchodní spolupracovník Bidenových, a tvrdil, že Joe Biden byl tím „velkým chlápkem“, na kterého se odkazovalo v e-mailech o navrhovaných platbách a akciových podílech na Bidenově obchodních transakcích s čínským energetickým konglomerátem.

V současné době probíhá federální vyšetřování Huntera Bidena vedené úřadem státního zástupce ve státě Delaware, které se týká obchodních a finančních aktivit z doby, kdy byl jeho otec viceprezidentem za vlády Baracka Obamy (demokrat).

V době, kdy bylo oznámeno zahájení vyšetřování, Biden mladší uvedl: „[Beru] tuto záležitost velmi vážně, ale jsem přesvědčen, že profesionální a objektivní přezkoumání těchto záležitostí prokáže, že jsem své záležitosti vedl legálně a náležitě, a to i s využitím profesionálních daňových poradců“.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.