Milan Kajínek

23. 12. 2020

Analýza zpráv

Nejenom senátní výbory USA, ale také několik nedávných investigativních reportáží různých médií se zabývalo vztahy mezi rodinou prezidentského kandidáta Joea Bidena a čínským režimem. Jedním z důvodů je skutečnost, že Komunistická strana Číny byla opakovaně zmiňována vysokými bezpečnostními úředníky USA jako „největší hrozba“ současnosti.

„Neexistuje žádná země, která by představovala takovou komplexní hrozbu pro americký vývoj a výzkum, pro naši ekonomickou bezpečnost a pro naše demokratické smýšlení, jako je Čína,“ – Christopher Wray, ředitel FBI

Vliv čínského režimu na USA a celou řadu dalších zemí v posledních letech výrazně vzrostl. Jeho možný skrytý vliv na vysoké politické kruhy demokratických zemí může mít zásadní dopad na stav demokracie v celosvětovém měřítku.

„Čínská lidová republika dnes představuje největší hrozbu pro Ameriku a největší hrozbu pro demokracii a svobodu na celém světě od druhé světové války.“ – John Ratcliffe, ředitel Národní zpravodajské služby

Zpráva senátních výborů USA o obchodech Huntera Bidena v Číně

Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta (a současného kandidáta na prezidenta) Joea Bidena, figuruje dle zprávy senátních výborů USA v „podezřelých finančních transakcích“ s lidmi, kteří mají vazby na Rusko i Komunistickou stranu Číny.

Společná zpráva byla vydána v září 2020 třemi senátními výbory. Výborem pro domácí bezpečnost, Finančním výborem a Výborem pro vládní záležitosti. Zpráva uvádí, že obchody Huntera Bidena vzbuzují obavy z konfliktu zájmů, trestných činů, kontrašpionáže a možného vydírání.

„Záznamy získané výbory ukazují na konzistentní, významné a rozsáhlé finanční vztahy mezi Hunterem Bidenem, Jamesem Bidenem, Sarou Bidenovou, Devonem Archerem a Číňany, napojenými na komunistický režim a Lidově osvobozeneckou armádu, a také na další lidi ze zahraničí s pochybným pozadím,“ uvádí senátní zpráva. Více zde…

Podrobnou reportáž o obsahu senátní zprávy přinesla australská televize Sky News v půlhodinovém pořadu. Více zde…

Hunter Biden se říjnu 2019 ke svému působení v Burismě a k vazbám v Číně vyjadřoval a obhajoval v rozhovoru pro ABC News. Řekl, že situaci zřejmě dobře neodhadl, ale že nic nesprávného neudělal.

„Dal jsem záminku některým velmi neetickým lidem, aby jednali nelegálně a pokusili se způsobit škodu mému otci. Tam jsem udělal chybu. Za to přebírám plnou odpovědnost. Udělal jsem cokoliv nesprávně? Ne, v žádném případě. Vůbec a v žádném případě.“

Kromě vyšetřování čínského vlivu v září 2020 zveřejnil deník Politico informace o tom, že Huntera Bidena prošetřuje úřad pro podvody s cennými papíry ve státě Delaware, ale také jižní okres New Yorku, který zkoumá jeho finanční záležitosti.

Podle osoby s přímou znalostí vyšetřování začali počátkem loňského roku vyšetřovatelé v Delawaru a Washingtonu zkoumat i potenciální praní peněz a zahraniční vazby Huntera Bidena. Více zde…

V prohlášení z 9. prosince 220 Hunter Biden uvedl, že je „přesvědčen“, že své daňové záležitosti řešil „legálně a náležitě“.

Hunter Biden a čínská společnost CEFC

Hunter Biden, syn prezidentského kandidáta demokratů Joe Bidena, v projevu pro Národní demokratický sjezd 20. srpna 2020. (DNCC via Getty Images)

18. listopadu 2020 zveřejnili republikánští senátoři Chuck Grassley a Ron Johnson informace o rozsáhlých vazbách Huntera Bidena na cizí státní příslušníky spojené s Čínskou komunistickou stranou.

„Některá další zjištění z vyšetřování zahrnují miliony dolarů zaslaných společností se sídlem v Šanghaji s vazbami na CEFC, blízkému obchodnímu spolupracovníkovi Huntera Bidena,“ uvedli senátoři. Více zde…

Deníku The Epoch Times se podařilo získal exkluzivní výpověď bývalého obchodního partnera Huntera Bidena ve věci „obchodování“ s čínskou společností CEFC, s níž byla celá řada obchodních a politických zkušeností v České republice.

Tímto partnerem je Tony Bobulinski, generální ředitel společnosti Sinohawk Holdings, kterému Hunter sdělil, že měl blízké osobní vztahy s předsedou korporace CEFC Jie Ťien-mingem.

„Jsem generálním ředitelem společnosti Sinohawk Holdings, což bylo partnerství mezi Číňany prostřednictvím CEFC Jie Ťien-minga a rodinou Bidenů. Do společnosti mě jako generálního ředitele přivedli James Gilliar a Hunter Biden,“ uvedl Tony Bobulinski.

Bobulinski uvedl, že si nakonec uvědomil, že čínští partneři se zajímají spíše o uplatnění politického vlivu, než o finanční zisky.

„Rodina Bidenů agresivně využívala své příjmení k vydělávání milionů dolarů od zahraničních subjektů, i když některé pocházely z komunisty ovládané Číny,“ řekl Bobulinski. Více zde…

Bidenova kampaň nereagovala na žádost Epoch Times o komentář ke vzneseným obviněním.

CEFC – napojení na čínský režim

Mladičký Jie Ťien-ming, který ovládal obří čínskou korporaci CEFC. Za ním do sálu vstupuje generální ředitel společnosti, Čchan Čchao-tuo. (southseaconversations.wordpress.com)

Korporace CEFC, která učinila značné investice i v České republice a jejíž předseda Jie Ťien-ming byl jmenován čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, byla experty na čínskou politickou scénu označena jako problematická z hlediska pravděpodobného operování armádní rozvědky v pozadí společnosti. Více zde…

Deník Financial Times zveřejnil profil předsedy Jie Ťien-minga v článku, kde zdůrazňuje úzké propojení předsedy na prezidenta a generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga. Zmiňuje také jeho vazby na čínskou armádu. Více zde…

Počátky Jie Ťien-minga v rodné provincii Fu-ťien se po interview v časopise Fortune podrobně zabýval čínský investigativní tisk, který Jieho označil za „nejtajemnějšího boháče v Číně“. Tyto články shrnul ještě předtím, než byly z čínského internetu vymazány, server Sinopsis.cz.

Společnost CEFC později zkrachovala a byla převzata čínskou státní společností CITIC. Její předseda byl v Číně zatčen.

Čínský investigativní magazín Cchaj-sin popsal v březnu 2018 obchodní praktiky CEFC a v listopadu téhož roku přinesl nové informace, jež popisují, jak se firma kvůli zadlužení a prověřování fingovaných obchodů a úvěrových podvodů ocitla na dně. Více zde…

CEFC – uplácení a ilegální obchod se zbraněmi

Americký soud usvědčil jistého Patricka Hoa v prosinci 2018 z uplácení politiků v Čadu a Ugandě s cílem prosadit zájmy CEFC.

Patrick Ho působil jako generální tajemník China Energy Fund Committee, nevládní organizace se sídlem v Hongkongu a americkém Arlingtonu. Tato na oko nezávislá organizace fungovala pod křídly i u nás známé čínské společnosti China Energy Company Limited (CEFC), která vyvíjí podnikatelské aktivity zejména v Rusku, Africe a ve východní Evropě. Více zde…

V New Yorku byla během dalšího předběžného slyšení před soudem s Patrickem Ho vznesena také další závazná obvinění. Obžaloba soudu předložila dokument o 32 stranách, popisující snahy Patricka Ho o ilegální obchod se zbraněmi, včetně dodávek vojenské techniky do krizových oblastí jako Libye či Jižní Súdán, na něž se v té době vztahovalo zbrojní embargo. Více zde…

Prohlášení čínského stratéga o „dobré vůli“ čínského režimu projevené Bidenovi

Di Dongsheng, proděkan Školy mezinárodních studií na čínské univerzitě Renmin v Pekingu, přednáší na semináři sdíleném na čínské online platformě pro sdílení videa Guan Video 28. listopadu 2020. (Screenshot)

Ti Tung-šeng je poradcem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a spolutvůrcem zahraničních strategií komunistické strany. Ve svém proslovu neopatrně prozradil základní body strategie, kterou Peking v posledních 30 letech ovlivňoval „mocenské jádro“ USA a kterou se opět chystá použít na prezidentského kandidáta Joea Bidena, o němž předpokládá, že se stane příštím prezidentem USA.

„Všichni to vidíte: Trump mluvil o Bidenovu synovi (a říkal): máte investiční fondy po celém světě. Kdo mu pomáhal vybudovat ty fondy? Jsou v tom zahrnuté transakce. V tomto časovém bodě jsme využili vhodnou cestu, abychom vyjádřili určitý druh dobré vůle,“ prozradil Ti Tung-šeng.

Narážel tak na nedávno zveřejněné informace o obchodech, které Hunter Biden (syn prezidentského kandidáta Joea Bidena) realizoval v Číně, na Ukrajině a v dalších zemích.

„Moje osobní pochopení, omezené mojí profesí, je takové, že chápeme tuto záležitost z perspektivy mezinárodní politické ekonomiky. Myslím, že je v tom strategická a politická hodnota,“ uzavírá stratég čínského režimu. Více zde…

Cesty Joe Bidena do Číny

Joe Biden podnikl svoji první politickou cestu do Číny v roce 2001, tehdy jako senátor a předseda senátního zahraničního výboru. Jeho cílem bylo vytvoření podmínek pro to, aby Čína mohla vstoupit do Světové obchodní organizace.

Joe Biden navštívil Čínu znovu 17. srpna 2011, tehdy již jako americký viceprezident za vlády Baracka Obamy. Setkal se zde se Si Ťin-pchingem, tehdy ještě viceprezidentem Čínské lidové republiky. Několik dnů po tomto setkání přednášel na Sečuánské univerzitě, kde prohlásil: „Naším zájmem je, aby Čína dále prosperovala.“

V roce 2013 navštívil Joe Biden Čínu i se svým synem Hunterem. Výsledkem této cesty bylo založení privátního fondu BHR Partners, který spojuje čínské akcionáře a velké státní podniky.

BHR Partners investoval peníze mimo jiné do čínské technologické společnosti Megvii, která spolupracuje s čínskou vládou na vytvoření systému pro monitorování a kontrolu Ujgurů v západočínské čínské provincii Sin-ťiang.

Začátkem září 2020 se k tématu vtahů prezidentského kandidáta s Čínou vyjádřila také Blaze TV, která publikovala dokumentární snímek zkoumající obchodní vztahy Bidenovy rodiny s čínským režimem. Více zde…

„Můj syn, moje rodina nebudou zapojeni do žádného podnikání, do žádného podniku, který je v konfliktu nebo se zdá, že je v konfliktu, s nevhodným odstupem od prezidenta a vlády,“ komentoval obvinění z konfliktu zájmů Joe Biden 4. prosince 2020, podle CNBC.

Obsah Bidenova laptopu a kompromitující materiály jako prostředek vydírání?

Bývalý viceprezident Joe Biden (uprostřed) prochází uličkou Hutong se svým synem Hunterem Bidenem a vnučkou Finnegan Bidenovou během oficiální návštěvy Pekingu 5. prosince 2013. (Andy Wong-Pool / Getty Images )

Deník The New York Post publikoval 14. října 2020 článek, ve kterém zmiňuje obsah e-mailové komunikace odhalující, že Hunter Biden představil svého otce Joe Bidena vrcholovému vedení společnosti Burisma, která prováděla obchody na Ukrajině.

Získaná e-mailová komunikace ukázala, že věci, schůzky a události, o kterých Joe Biden tvrdil, že se nikdy neuskutečnily, ve skutečnosti proběhly. V podstatě získaná data usvědčují Joea Bidena z průběžného podávání nepravdivých informací.

New York Post dále uvedl, že data pocházejí z laptopu Huntera Bidena, který dal do PC opravny. Mezi zveřejněnými daty nebyly pouze informace o ukrajinském holdingu Burisma, ale také sexuálně explicitní fotografie či videozáběry, na kterých Hunter Biden kouří crack při „románku“ s neidentifikovanou ženou.

Článek newyorského deníku přinesl kromě vhledu do soukromí Huntera Bidena také informace o údajném zneužití postavení jeho otce, který v té době působil na postu vice-prezidenta USA, k lukrativním dohodám s energetickými giganty v Číně (CEFC) a na Ukrajině (Burisma).

Čínský videoportál GTV zveřejnil ve stejném měsíci videa a fotografie, která zachycují Huntera Bidena v obscéních sexuálních scénách a během užívání drog. Čínský informátor na GTV prohlašuje, že záběry a fotografie byly pořízeny za účelem vydírání Bidenovy rodiny a jsou součástí taktiky čínského režimu, jak ovlivňovat vysoké politické kruhy v USA.

GTV Media Group, INC založili v dubnu 2020 bývalý poradce Donalda Trumpa Steve Bannon a čínský miliardář a disident Guo Wengui.

Čínský režim často organizuje honosná uvítání, projevuje zdvořilé zacházení a pořádá extravagantní večírky pro politiky a podnikatele, aby si je naklonil jako budoucí partnery. Tento takzvaný červený koberec je jednou z vlídných metod, které čínský režim používá k získání vlivu nad podnikateli, diplomaty a politiky.

Tajné služby čínské vlády provádí mimořádně pečlivý a „vědecký“ průzkum slabostí svých cílů, které pak nemilosrdně zneužívají, řekl časopisu New Epoch Magazine zdroj z Pekingu. Extravagantní večírky mohou také sloužit ke získání kompromitujících materiálů. Pokud na večírky například pošlou nezletilé prostitutky a zachytí je na fotografiích a videonahrávkách s určenými lidmi, mohou záznamy později sloužit jako prostředky k vydírání a rozšiřování vlivu čínského režimu. Více zde…


Hunter Biden je vyšetřován kvůli obchodům v Číně a na Ukrajině (CBC)

Pořad Čína bez cenzury, který moderuje Chris Chappell, vysílá ve formátu pozdní noční show, která mísí humor s vážnou analýzou čínské politiky a společnosti.

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...