Milan Kajínek

22. 12. 2020

Večer 7. prosince 2020 televize Fox News odvysílala záznam z veřejné přednášky v Šanghaji, na níž koncem listopadu 2020 vystoupil přední stratég Komunistické strany Číny.

Ti Tung-šeng je poradcem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a spolutvůrcem zahraničních strategií komunistické strany. Ve svém proslovu neopatrně prozradil základní body strategie, kterou Peking v posledních 30 letech ovlivňoval „mocenské jádro“ USA a kterou se opět chystá použít na prezidentského kandidáta Joea Bidena, o němž předpokládá, že se stane příštím prezidentem USA.

Ti Tung-šeng, proděkan Katedry mezinárodních studií na čínské univerzitě Renmin v Pekingu, přednášel 28. listopadu 2020 na semináři přenášeném na čínské on-line platformě pro sdílení videa Guan Video.

„Víme, že Trumpova administrativa s námi vede obchodní válku,“ vysvětluje Ti Tung-šeng, „Takže proč máme s Trumpem problémy, když jsme byli schopni vyřešit všechny druhy problémů mezi Čínou a USA v letech 1992 až do roku 2016?“

„Uvědomili jste si, že všechny krize, ať už to byl incident Yinhe, bombový útok na ambasádu nebo kolize letadla, všechny incidenty byly vyřízeny do dvou měsíců,“ vysvětluje divákům proděkan. „Jaký byl důvod (že jsme to vyřídili)?“

Proděkan dále uvádí, že čínský režim má v USA „staré přátele“ v takzvaném „mocenském jádru“. Označuje tak předcházející administrativy prezidenta Clintona a Obamy, které byl Peking údajně schopen ovlivňovat prostřednictvím Wall Street (americké burzy).

„Máme naše staré přátele v jádru mocenského kruhu v USA,“ řekl Ti Tung-šeng. „Není nic na světě, co by se nedalo zařídit penězi. Nemám pravdu? Pokud to nedokáže vyřešit jeden svazek bankovek, potom budu mít dva svazky. Samozřejmě, to je způsob, jakým to dělám,“ prozrazuje stratég komunistické strany.

„Ve skutečnosti, pokud budu trochu neomalený, v posledních 30 letech, v posledních 40 letech, jsme manipulovali jádro moci ve Spojených státech.“

„Řekl jsem, že Wall Street začal mít v 70. letech velmi silný vliv na vnitrostátní a zahraniční věci v USA,“ říká Ti Tung-šeng. „Takže jsme přišli na naši cestu, na které bychom mohli být závislí. Ale problém byl, že postavení Wall Street po roce 2008 pokleslo.“

Podle Ti Tung-šenga přestal mít Wall Street vliv na podnikatele Donalda Trumpa v roce 2016, čímž se stal pro vliv Pekingu nedosažitelným. Podle Ti Tung-šenga se jeho „přátelé v USA“ snažili pomoci, ale neměli dost síly na to, aby mohli Trumpa ovlivňovat.

„Začátkem roku 2016 už neměl Wall Street na Trumpa žádný vliv. Proč? Je to nepříjemné,“ prozrazuje politický stratég čínského režimu. „Trump měl jednou na Wall Street jemnou roztržku, takže obě strany měly konflikty. (Wall Street) se snažil pomoci během čínsko-americké obchodní války. Pokud vím, přátelé z USA mi řekli, že se snažili pomoci, ale byli příliš slabí.“

Ti Tung-šeng pokračuje v přednášce a říká: „Nyní vidíme, že Joe Biden přichází k moci. Tradiční politické elity a establishment mají velmi blízké vztahy s Wall Street.“

Poté se proděkan zmiňuje o synovi Joea Bidena (Hunteru Bidenovi) a naznačuje, že mu pomáhali vytvořit investiční fondy po celém světě jako „určitý druh dobré vůle“, který se jim vyplatí v budoucnosti jako strategická a politická hodnota.

„Všichni to vidíte: Trump mluvil o Bidenovu synovi (a říkal): máte investiční fondy po celém světě. Kdo mu pomáhal vybudovat ty fondy? Jsou v tom zahrnuté transakce. V tomto časovém bodě jsme využili vhodnou cestu, abychom vyjádřili určitý druh dobré vůle,“ prozradil Ti Tung-šeng.

„Moje osobní pochopení, omezené mojí profesí, je takové, že chápeme tuto záležitost z perspektivy mezinárodní politické ekonomiky. Myslím, že je v tom strategická a politická hodnota,“ uzavírá stratég čínského režimu.


Záznam vystoupení Ti Tung-šenga od 56:51 minuty dokumentu (anglické titulky)

Koncem listopadu 2020 vystupuje na veřejné přednášce v Šanghaji proděkan čínské univerzity Renmin – Ti Tung-šeng.

Dokument byl vytvořen ve spolupráci televize NTD a deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.