Demokratický senátor Chuck Schumer byl ve středu jednomyslně zvolen na další funkční období jako lídr senátní většiny. V následujícím 118. kongresu bude jeho strana držet 51 křesel.

Rozhodnutí bylo údajně učiněno za zavřenými dveřmi Kapitolu během soukromého setkání demokratického klubu.

„Měli jsme skvělou jednotnou schůzku, na které jsme se velmi radovali z toho, čeho se nám podařilo dosáhnout v minulém kongresu, a stanovili jsme si aspirace – silné aspirace – že stejně tolik toho dosáhneme i v příštích dvou letech,“ řekl po schůzce Schumer.

Demokratická frakce se rovněž rozhodla, že pro 118. kongres, který začne v lednu, ponechá své další členy vedení téměř beze změny. Jedinou výjimkou bude senátorka Patty Murrayová.

Očekává se tedy, že senátor Dick Durbin bude znovu jako „whip“ na pozici č. 2 a senátorka Debbie Stabenowová bude jako předsedkyně Demokratického výboru pro politiku a komunikaci na pozici č. 3.

Schumerovo znovuzvolení do čela senátních demokratů přichází jen den poté, co demokratický senátor Raphael Warnock porazil svého republikánského protikandidáta Herschela Walkera ve druhém kole voleb v Georgii, čímž demokraté získali lepší než očekávanou většinu v horní komoře.

„Praktické dopady většiny s 51 křesly: Je to velké. Je to významné. Můžeme si oddechnout,“ řekl Schumer novinářům na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.