Eric Bess

20. 12. 2022

V tomto čase svátků si zřejmě většina z nás ozdobí pokoj vánočním stromkem, který bude hrát ústřední roli při štědrovečerním obdarovávání svých blízkých. Vždyť kdo by si dokázal představit Vánoce bez tohoto zeleného symbolu obdařeného ozdobami a světly? Jaký je původ a vývoj této dlouholeté tradice?

Transcendentní symbol

Neopadavé stromy – takové, jaké se často používají pro vánoční stromky – se symbolicky používají po celém světě. Například staré egyptské, čínské a hebrejské kultury spojovaly neopadavé stromy s věčným životem.

Před 16. stoletím si tyto zvyky přivlastnilo rané křesťanství, které původně používalo vánoční stromky jako symbol rajské zahrady a k zaplašení ďábla na nový rok. Na stromek se přidávala jablka, oplatky a svíčky, které představovaly v tomto pořadí náboženský svátek Adama a Evy, Kristovo tělo a Kristovo světlo.

Po 16. století se vánoční stromek stal hlubokou kulturní tradicí v luteránském Německu, než byl počátkem 19. století přijat v Anglii. V Americe byl poprvé doložen ve 30. letech 19. století německými osadníky. Koncem 19. století Edward Hibberd Johnson, obchodní společník Thomase Edisona, jako první umístil na vánoční stromek světla a na světě byl moderní vánoční stromek.

Neapolský ván.stromek
Vánoční stromek a neapolské barokní jesličky, Metropolitní muzeum umění, New York. (volné dílo)

Nedávno jsem měl možnost prohlédnout si výstavu Metropolitního muzea umění v New Yorku s názvem „Vánoční strom a neapolské barokní jesličky“, která je k vidění do 8. ledna 2023. Dvacetimetrový strom, umístěný v muzejním sále středověkých soch, poskytuje domov mnoha andělům a cherubínům, kteří se vznášejí nad betlémem.

Figurky jesliček, které znázorňují scénu Narození Páně, pocházejí z druhé poloviny 18. století a poskytla je dárkyně Loretta Hines Howardová. Figurky jsou polohovatelné, jsou vysoké 30 až 40 centimetrů a jsou složeny ze dřeva a terakoty. Některé z nich pravděpodobně pocházejí z dílny italského mistra Giuseppe Sanmartina.

Andělé a cherubíni se majestátně vznášejí nad betlémem, kam přichází mnoho figurek představujících všechny národnosti, aby se staly svědky narození Krista. Návštěvníci muzea mohou celý stromek obejít v plném rozsahu 360 stupňů a přitom se zaposlouchat do sborové hudby, která navozuje vánoční atmosféru.

Anděl
„Anděl“, druhá polovina 18. století, autor Giuseppe Sanmartino. Metropolitní muzeum umění, New York. (volné dílo)

I když jsem si prošel celé muzeum, zdálo se, že nejvíce lidí přitahuje právě tato výstava „Vánoční strom a neapolské barokní jesličky“. A přihlížející stáli, dívali se a přemýšleli nejdéle právě zde.

Symbolika dlouhých tradic

Jestliže jsou tradice takhle staleté, můžeme někdy ztratit přehled o hlubších významech, které jsou s nimi spojeny. Tato bohatá historie vánočního stromku nás může přimět, tak jako návštěvníky MET muzea, k zamyšlení. Můžeme se zastavit a rozjímat nad tím, co pro nás představuje vánoční stromek nyní.

Vrátíme se k tomu, že jej považujeme za symbol ráje bez hříchu? Nebo se snad, jako o symbolu křesťanských ctností, zamyslíme nad jeho použitím k odhánění ďábla, démonů nebo smůly na začátku nového roku? Nebo nám snad jeho přítomnost může pomoci přemýšlet o věčnosti či nebeských bytostech, které nad námi shora bdí? Možná je prostě symbolem pospolitosti a pohostinnosti projevované rodině a přátelům v období vzájemného obdarovávání.

Ať už si sami zvolíte jakkoli možnost, kéž bychom s touto dlouhou kulturní tradicí i nadále spojovali pozitivní a spravedlivý význam.

Z anglického originálu přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.