Zdenka Danková

24. 11. 2022

Zatímco dárky z druhé ruky byly dříve ojedinělé a spíše jen v domácnostech, kde měli hluboko do kapsy, v současnosti nabývají na oblibě. Neboť odpovídají ekologickému trendu, cenově uleví a obdarovaného potěší bez předsudků.

Dárky z druhé ruky přestávají být tabu

Příčinu můžeme hledat v ekologičtějším smýšlení lidí i v jejich tenčících se peněženkách. Navíc se v secondhandech čím dál častěji objevuje v nabídce zboží ve skvělém stavu.

„V moderním secondhandu nakoupíte kvalitní zboží. Lidé se totiž naučili věci točit,“ vysvětluje Dominik Gazdoš, zakladatel knižního secondhandu Knihobot a dodává, že   v Knihobotu tvoří sekce „jako nová“ 21 % celé nabídky.

Knihy z této nabídky od těch z knihkupectví nerozeznáte,“ komentuje situaci, kdy se blíží advent a vánoční svátky.

Sběratelé ocení

Pokud chcete obdarovat sběratele, můžete dnes zajít do antiku, bazaru, secondhandu nebo knižního antivkariátu. Nezpochybnitelnou výhodou je, že zde seženete věci, které už nejsou běžně v oběhu.

Pokud sháníte vzácné knihy nebo retro doplňky nebo stavebnice pro děti, u raritních kousků počítejte s vyšší cenou.

Dejte si záležet na originálním zabalení vánočního dárku. Zážitek z dárku začíná už při vybalování. (Knihobot)

„Některé věci z druhé ruky paradoxně koupíte dráž, než když byly nové – právě proto, že už jinde nejsou k sehnání. Omezená nabídka a roky často přidávají na ceně,“ potvrzuje Gazdoš.

Dárky s příběhem

Věci z druhé ruky potěší i všechny romantiky. Jaký příběh za sebou má tenhle kabát a kudy s majitelem putoval? Kdo nosil tenhle prsten a jaký byl osud jeho majitelky, že se ocitl v antiku? Můžeme rozvinout svou fantazii a vymyslet či dopátrat k darované věci i její historii a sepsanou ji přibalit k dárku – obdarujete dvojnásob.

Potěšíte, neutratíte příliš

Celkově však věci z druhé ruky pořídíte převážně levněji. V současné době, kdy ceny rostou ze dne na den, to potěší dvojnásobně dárce i obdarovaného. Ceny věcí z druhé ruky jsou rozmanité – odvíjí se od opotřebení, stáří i toho, jaká je poptávka.

Rada, co s opotřebeným obalem knížky

Pokud by se vám stalo, že papírový obal knihy je poškozený, je tu dobrá rada: obal z knížky sejmout, oskenovat a dát vytisknout na kopírce. Tam vám vytištěný obal oříznou a bude, třeba i s patinou, pasovat na knihu jako nový.

Důležité je dárek především hezky a originálně zabalit. Zážitek z dárku začíná už při vybalování.

Ekologické Vánoce

Během vánočních svátků vzroste produkce odpadu až o 30 %, tedy je dárek z druhé ruky tou nešetrnější věcí, kterou můžete udělat. Mezitím se vyhnete bláznivému nakupování, frontám a přelidněným obchodním domům.

Nejen že pomůžete v boji proti nadprodukci věcí, ale podpoříte i obchůdky a firmy, které proti ní bojují celoročně. V online secondhandech máte navíc jistotu, že co mají v nabídce, mají i na skladě. Nepřihodí se tedy, že by nabízeli zboží, které ještě čeká na dodání.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.