Zatímco dárky z druhé ruky byly dříve ojedinělé a spíše jen v domácnostech, kde měli hluboko do kapsy, v současnosti nabývají na oblibě. Neboť odpovídají ekologickému trendu, cenově uleví a obdarovaného potěší bez předsudků.

Dárky z druhé ruky přestávají být tabu

Příčinu můžeme hledat v ekologičtějším smýšlení lidí i v jejich tenčících se peněženkách. Navíc se v secondhandech čím dál častěji objevuje v nabídce zboží ve skvělém stavu.

„V moderním secondhandu nakoupíte kvalitní zboží. Lidé se totiž naučili věci točit,“ vysvětluje Dominik Gazdoš, zakladatel knižního secondhandu Knihobot a dodává, že   v Knihobotu tvoří sekce „jako nová“ 21 % celé nabídky.

Knihy z této nabídky od těch z knihkupectví nerozeznáte,“ komentuje situaci, kdy se blíží advent a vánoční svátky.

Sběratelé ocení

Pokud chcete obdarovat sběratele, můžete dnes zajít do antiku, bazaru, secondhandu nebo knižního antivkariátu. Nezpochybnitelnou výhodou je, že zde seženete věci, které už nejsou běžně v oběhu.

Pokud sháníte vzácné knihy nebo retro doplňky nebo stavebnice pro děti, u raritních kousků počítejte s vyšší cenou.

Dejte si záležet na originálním zabalení vánočního dárku. Zážitek z dárku začíná už při vybalování. (Knihobot)

„Některé věci z druhé ruky paradoxně koupíte dráž, než když byly nové – právě proto, že už jinde nejsou k sehnání. Omezená nabídka a roky často přidávají na ceně,“ potvrzuje Gazdoš.

Dárky s příběhem

Věci z druhé ruky potěší i všechny romantiky. Jaký příběh za sebou má tenhle kabát a kudy s majitelem putoval? Kdo nosil tenhle prsten a jaký byl osud jeho majitelky, že se ocitl v antiku? Můžeme rozvinout svou fantazii a vymyslet či dopátrat k darované věci i její historii a sepsanou ji přibalit k dárku – obdarujete dvojnásob.

Potěšíte, neutratíte příliš

Celkově však věci z druhé ruky pořídíte převážně levněji. V současné době, kdy ceny rostou ze dne na den, to potěší dvojnásobně dárce i obdarovaného. Ceny věcí z druhé ruky jsou rozmanité – odvíjí se od opotřebení, stáří i toho, jaká je poptávka.

Rada, co s opotřebeným obalem knížky

Pokud by se vám stalo, že papírový obal knihy je poškozený, je tu dobrá rada: obal z knížky sejmout, oskenovat a dát vytisknout na kopírce. Tam vám vytištěný obal oříznou a bude, třeba i s patinou, pasovat na knihu jako nový.

Důležité je dárek především hezky a originálně zabalit. Zážitek z dárku začíná už při vybalování.

Ekologické Vánoce

Během vánočních svátků vzroste produkce odpadu až o 30 %, tedy je dárek z druhé ruky tou nešetrnější věcí, kterou můžete udělat. Mezitím se vyhnete bláznivému nakupování, frontám a přelidněným obchodním domům.

Nejen že pomůžete v boji proti nadprodukci věcí, ale podpoříte i obchůdky a firmy, které proti ní bojují celoročně. V online secondhandech máte navíc jistotu, že co mají v nabídce, mají i na skladě. Nepřihodí se tedy, že by nabízeli zboží, které ještě čeká na dodání.