Děti jsou rozhodně darem samy o sobě. Jako rodiče pro ně chceme jen to nejlepší, koneckonců jejich štěstí je pro nás to nejdůležitější. 

Jenže konec roku je přesně ten čas, kdy rodiče začínají od svých ratolestí čím dál víc slýchat, co by si přáli na Vánoce. A navíc se zdá, že seznam nikdy nekončí, každý den přibude něco nového nebo si najednou rozmyslí, že chtějí vlastně něco úplně jiného. 

Ono v tomto světě, kde se na děti hrnou možnosti z každého koutu, je těžké odolat, nicméně pro nás jako rodiče je důležité tato dětská očekávání zvládat. Naštěstí existují strategické postupy, jak přání potomků ukočírovat tak, aby vše neskončilo velkým zklamáním. 

Vysvětlete priority a jak se vypořádat se zklamáním

Tady budete muset bojovat s chtivou mentalitou svých dětí. Když si děti píšou seznam dárků, jaké by chtěly pod stromečkem najít, určitě nezvažují, zda si to všechno můžete dovolit. 

Děti samozřejmě nechápou hodnotu peněz, takže s tímto argumentem příliš neuspějete. Lepší přístup bude určit si na jejich seznamu priority. 

Je pro ně jedině dobře, když se co nejdříve naučí, že nemůžou mít vždycky v životě všechno. Pomozte jim proto najít věci, které jsou pro ně nejdůležitější (a vás nezruinují). 

Posaďte se spolu a proberte každou položku na seznamu. Zjistěte, jaká motivace je vede k vybrání každé z věcí, a také jim oznamte, že není možné, aby dostaly všechno, co si vysnily. 

To je naučí nebýt smutní nebo zklamaní pokaždé, když jim řeknete ne. Pochopí totiž, že za tímto rozhodnutím je logický důvod, a že to není proto, abyste je trápili nebo jim něco odepírali. 

Tato strategie jim může pomoct rozvinout si kritické uvažování, a to se jim bude rozhodně hodit po zbytek života. 

Učte je, jak důležitá je štědrost a empatie

Vánoce jsou období roku, kdy je dobré dětem připomínat, že dárky se nejenom přijímají, ale i dávají. Právě teď je ideální čas promluvit si s nimi o pomáhání druhým a také jim to pomůže, aby přesměrovaly svou mysl z toho, co chtějí oni, na dělení se s druhými.

Je tolik způsobů, jak dětem ukázat velkorysost přiměřenou jejich věku. Například je můžete vzít na nákupy, kde vám pomohou vybrat dárky pro přátele, rodinu nebo nějaký dobročinný podnik. 

Co je ještě lepší, povzbuďte je, aby darovaly své staré hračky do sbírky pro méně šťastné děti a jiné charitativní účely, nebo je vezměte s sebou, když budete kupovat jídlo a hygienické přípravky pro lidi bez domova. Tímto se dá dětem krásně ukázat, co jsou to skutečné potřeby, a co jen rozmar.

Objevujte spolu ducha vánoc

Bez ohledu na to, zda jsou pro vás svátky důležité, děti  budou určitě přešťastné, když uvidí pod stromečkem dárečky. Jenže na všechny ty dárky se rychle zapomene a pravda je, že přestože dárky jsou krásná věc, více radosti přinese, když pohlížíte na Vánoce z vyšší perspektivy.

Ostatně nezapomínejme, že vzpomínky vydrží daleko déle než dárky. Zkuste být tvořiví a dávejte místo hraček zážitky. Ponořte se do sváteční nálady za pomoci zážitků, které ani moc nestojí.

Například společně pečte cukroví, postavte si perníkovou chaloupku, zaneste zvířátkům v lese krmení nebo se jako celá rodina zapojte do nějakého charitativního počinu. Nápadům se meze nekladou a vy můžete vybudovat novou vánoční rodinou tradici.

Bavit se s dětmi o dárcích a jejich očekávání, je nejlepší už nějaký čas před Vánocemi, a jak se svátky blíží, přinese vám to určitě řadu cenných ponaučení. Nezapomínejte na trpělivost a to hlavně v případech, že jsou děti zvyklé vždy dostat to, co si usmyslí.

Štědrost, vděčnost a určování priorit jsou pro malé děti složité koncepty, ale rozhodně si na ně mohou zvyknout. Nepřestávejte je vystavovat situacím, kdy mohou druhým pomáhat, i za cenu, že ne vždy dostanou to, co chtějí. 

Doktor Vinay Saranga pracuje jako psycholog pro děti a dospívající a je zakladatelem firmy Saranga Comprehensive Psychiatry

Článek byl převzat z anglické Epoch Times. Přeložil Ondřej Horecký