Eva Fu

29. 12. 2022

Spojené státy zavedou povinné testování na covid-19 pro všechny cestující z Číny a připojí se tak k rostoucímu seznamu zemí, které v souvislosti s masivním nárůstem výskytu tohoto onemocnění v Číně zavádějí omezení vstupu na svá území.

Od 5. ledna všichni letečtí cestující ve věku od 2 let a více budou muset předložit negativní výsledek testu covid-19 nejpozději dva dny před odletem z pevninské Číny, Hongkongu nebo Macaa, a to bez ohledu na jejich státní příslušnost nebo očkovací status, uvedly 28. prosince americké zdravotnické úřady.

Osoby, které měly pozitivní test více než 10 dní před odletem, mohou místo negativního výsledku testu předložit doklad o uzdravení. Pro vstup na palubu letadla směřujícího do USA bude vyžadován alespoň jeden z těchto dvou dokladů.

Toto opatření je reakcí na obří vlnu covidu, která se přehnala zemí v návaznosti na náhlé zrušení politiky „nulového covidu“. Režim drakonická omezení anuloval náhle začátkem prosince bez dostatečné přípravy. To vedlo k zahlcení zdravotnického systému v Číně, nedostatku léků, lůžek i personálu v nemocnicích a ke zvýšenému počtu úmrtí.

Podle interní informace z jednání nejvyššího čínského zdravotnického orgánu, Národní zdravotní komise, která unikla na internet, se během prvních 20 prosincových dnů v Číně pravděpodobně nakazilo 248 milionů lidí. Toto číslo překračuje dosud oficiálně zveřejněné údaje o počtu nakažených a zemřelých, které jsou podle mezinárodních odborníků a důkazů z terénu značně neúměrné skutečnému rozsahu epidemie.

Navzdory nárůstu případů Národní zdravotní komise počátkem tohoto týdne oznámila plány na obnovení výjezdové turistiky od 8. ledna, tedy tři dny poté, co vstoupí v platnost americké směrnice.

Všechny požadavky na karanténu pro cestovatele přijíždějící do Číny skončí již 8. ledna, uvedl úřad 26. prosince. Omezení počtu mezinárodních letů do Číny a z Číny bude zrušeno a výjezdová turistika, která během pandemie klesla téměř na nulu, bude „spořádaně“ obnovena.

Čínské státní sdělovací prostředky zaznamenávají okamžitý nárůst požadavků na cestování ze strany čínských občanů, kterým bylo téměř tři roky znemožněno opustit zemi. Objem vyhledávání mezinárodních letenek na některých cestovních portálech vzrostl až o 850 procent.

Cestující se odbavují u přepážky HK Express na mezinárodním letišti Hongkong 28. prosince 2022. (Peter Parks / AFP via Getty Images)

Znovuotevření čínských hranic režimem odsoudil jeden ze zdravotních expertů jako „krajně nezodpovědné“.

„Když nedokážou epidemii zvládnout, tlačí ji do celého světa,“ řekl deníku The Epoch Times Sean Lin, virolog a bývalý ředitel virové laboratoře ve Vojenském výzkumném ústavu Waltera Reeda.

„Stejně jako když covid poprvé propukl ve Wu-chanu, lidé, kteří se nakazili ve Wu-chanu, mohli cestovat po celém světě. Strategie je nyní stejná jako dříve,“ dodal.

Nedostatek transparentnosti

Američtí představitelé v úterý potvrdili, že klíčovým faktorem pro zavedení nových cestovních omezení byl nedostatek transparentnosti čínského režimu během současné epidemie.

„V mezinárodním společenství narůstají obavy z probíhající vlny nákazy covidem-19 v Číně a z nedostatku transparentních údajů, včetně údajů o genomické sekvenci viru, které jsou z ČLR hlášeny,“ uvedl nejmenovaný americký představitel v písemném prohlášení, které v úterý poskytl médiím, přičemž použil zkratku pro oficiální název Číny.

„Bez těchto údajů je pro pracovníky v oblasti veřejného zdraví stále obtížnější zaručit, že dokáží identifikovat případné nové varianty a přijmout rychlá opatření k omezení šíření.“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin ve středu na otázku, co říká na zvažování Washingtonu omezit cestování z Číny, prohlásil, že opatření v reakci na covid by měla být „vědecky podložená a přiměřená, aniž by ovlivňovala běžný pohyb osob“.

Omezení vstupu do USA následuje ve stopách zemí sousedících s Čínou, jako jsou Indie, Malajsie, Japonsko a Tchaj-wan. Itálie se ve středu stala prvním státem v Evropě, která zavedla povinné testování na covid-19 pro osoby přicházející z Číny.

„Toto opatření je nezbytné k zajištění dohledu a identifikace všech variant viru, aby bylo možné ochránit italské obyvatelstvo,“ uvedl italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci.

Hlavní milánské letiště Malpensa začalo 26. prosince testovat cestující z Pekingu a Šanghaje a zjistilo, že téměř každý druhý cestující byl nakažen.

Epoch Times oslovilo české ministerstvo zdravotnictví s dotazem, zda rovněž chystá nějaká opatření pro pasažéry z Číny.

„Ministerstvo zdravotnictví situaci monitoruje, jako stále předsednická země jsme dnes iniciovali jednání Health Security Committee, kde ECDC prezentovala nejnovější informace všem členským státům,“ uvedl tiskový mluvčí Ondřej Jakob a dodal, že momentálně probíhá mezi členskými státy a mezinárodními zdravotnickými orgány odborná debata.

Kromě požadavků na testování americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že také rozšiřuje dobrovolný program včasného varování, jehož cílem je odhalit nové varianty covid-19 odebíráním anonymních nosních výtěrů od přilétajících zahraničních cestujících na vybraných letech na hlavních mezinárodních letištích v USA.

Program v současné době zahrnuje sedm letišť a přibližně 500 letů týdně z 30 zemí, včetně 290 z Číny a okolí. Na počátku pandemie byly v jeho rámci zjištěny dvě subvarianty omikronu, BA.2 a BA.3.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.