Naveen Athrappully

10. 1. 2023

Cílem energetické politiky, kterou prosazuje prezident Joe Biden a další demokraté, jako např. kalifornský guvernér Gavin Newsom, je, aby se elektrická síť v USA stala „bezuhlíkovou“. To bylo dle komentáře IER z 6. ledna hlavní příčinou nedávných výpadků a přerušení dodávek elektřiny v Kalifornii a na jihu USA.

Bylo zjištěno, že nejhůře byly při zimní bouři postiženy státy, které v posledním desetiletí „výrazně zvýšily“ svou závislost na elektřině pro vytápění domácností. Tento trend při poklesu teplot více zatěžuje elektrickou síť.

Mezi lety 2009 a 2020 vzrostl počet domácností využívajících elektrické vytápění v Severní Karolíně, Jižní Karolíně a Tennessee zhruba o 20 %.

Zároveň v onom období zůstala výrobní kapacita elektráren v těchto státech relativně stejná a stále více se spoléhá na obnovitelné zdroje energie. Když se koncem loňského prosince přehnala zemí zimní bouře, poptávka po elektřině převýšila nabídku, což způsobilo průběžné výpadky elektřiny.

Vlády na federální a státní úrovni tlačí na provozovatele sítí, aby dodávali obnovitelné zdroje energie založené na větrné a solární energii. Tyto technologie neumožňují pružnou reakci na spolehlivé dodávky energií, když je to kriticky nutné, například během vln veder a mrazů, uvádí se v článku.

„Výpadky energií jsou důsledkem klimatické politiky, která vnucuje elektrickým sítím méně spolehlivé zdroje energie a zakazuje rozšiřování spolehlivé energie z fosilních energetických technologií. Zprávy naznačují, že zvýšený důraz na obnovitelné zdroje energie přesměrovává zdroje a pozornost od posílení stávající sítě, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost.“

Postižené státy

Ve dnech 23. a 24. prosince musela společnost Tennessee Valley Authority (TVA) přistoupit ke střídavým odstávkám energie. Struktura spotřeby elektřiny ve státě se změnila v důsledku elektrifikace vytápění i domácích spotřebičů.

V některých regionech je nyní poptávka po elektřině nejvyšší v zimě i v létě. V minulosti byla nejvyšší poptávka pouze v létě, kdy se používaly klimatizace, ale ne v zimě, kdy bylo vytápění domácností závislé na fosilních palivech. Ačkoli poptávka po elektrickém vytápění vzrostla, celkový objem výroby elektřiny ve státě se z velké části nezměnil.

V Severní a Jižní Karolíně vzrostl počet odběratelů závislých na elektrickém vytápění mezi lety 2009 a 2020 z 65 na 70%. Celkové dodávky elektřiny vzrostly o 2 %, přičemž plyn a solární energie nahradily uhlí. Předpokládá se, že zvýšený důraz na obnovitelné zdroje energie odvedl ze stávající sítě spolehlivější zdroje.

„Studie North American Electric Reliability Cooperation zjistila, že pokud se energetická síť stane závislou na solární a větrné energii, může série dnů ze zataženým počasím vypnout proud pro tisíce domácností. Extrémní ochlazení nebo zvýšená poptávka, jako byla ta o vánočních svátcích, by způsobily chaos,“ uvedla IER.

V Kalifornii bylo na Nový rok bez proudu více než 130 000 zákazníků. V roce 2021 se nevodní obnovitelné zdroje energie podílely na výrobě elektřiny ve státě 35 procenty.

Kalifornie, která již desítky let prosazuje zavádění obnovitelných zdrojů energie, nemá možnost flexibilně dodávat „spolehlivou energii“ během vln veder a výpadků, poznamenala IER.

Nebezpečí nadměrné elektrifikace

Jim Robb, prezident a generální ředitel North American Electric Reliability Corporation, minulý měsíc varoval, že elektrifikace americké ekonomiky zvýší riziko nedostatku energie v době, kdy je elektrická síť již omezená.

„S tím, jak budeme elektrifikovat stále více aspektů našeho života, včetně vytápění prostor, včetně dopravy… bude naše tolerance k problémům se spolehlivostí a nedostatkem energie velmi rychle klesat až na nulu nebo téměř na nulu,“ řekl podle organizace S&P Global.

Požadavek na spolehlivost a zatížení sítě se proto zvýší, dodal Robb. Neočekává však, že se tak stane ze dne na den. Elektrizace ekonomiky povede k dramatickému nárůstu poptávky oproti současnému stavu. Vybudování infrastruktury potřebné k její podpoře však bude trvat dlouho, poznamenal.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.