Zdenka Danková

19. 1. 2023

Názory

Praha – V úterý dopoledne 17. ledna se náhle uzavřely dveře kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici. Chrám bývá jinak otevřený návštěvníkům a věřícím. Hlavní stránka uvádí: „Vstup zdarma, prohlídky povoleny mimo časy pravidelných bohoslužeb“.

České noviny uvedly, že v tento den dopoledne měl v úmyslu chrám navštívit expremiér Andrej Babiš, jenž právě v současnosti kandiduje na prezidenta republiky. Správci chrámu právě v tuto dobu vstup do kostela uzavřeli, když si povšimli avíza jeho návštěvy.

„Správci nechtějí, aby předseda hnutí ANO Babiš zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani.“ ČTK to řekl rektor kostela Pavel Pola. Zároveň se návštěvníkům omluvil za komplikace,“ uvedl list krestandnes.cz.

Rektor kostela P. Pola zdůvodnil tento krok tím, že „Vzhledem k načasování a mediální prezentaci této návštěvy ji jednoznačně považujeme za součást předvolební kampaně…“ a nepřeje si „aby známé poutní místo a významný náboženský symbol, kterým je soška Pražského Jezulátka, byly zneužity k takovýmto účelům“.

Doplnil, že „Babiš stejně jako ostatní návštěvníci může kostel navštívit jindy k osobním modlitbám“.

Kandidující Andrej Babiš se podle ČTK obhajuje tím, že už u Jezulátka byl 12. ledna, těsně před prvním kolem voleb, že se chtěl jen pomodlit – a že tam tedy přijde jindy, bez avíza. Doplnil, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl.

Mezitím strana ANO publikovala video, ve kterém Babiš zdůvodňuje svoje častější návštěvy kostela Panny Marie. Nechal se natočit, jak chodí do chrámu, postojí před oltářem (nepoklekne), aby se pomodlil. Ve snímku ukazuje také malé Jezulátko pro štěstí a kartičku s modlitbou, které nosí s sebou. Chodil tam vícekrát a „dával Jezulátku prosby – člověk musí věřit, že pravda a láska zvítězí.  …a zavřeli kostel. Já to nechápu – před Pánem Bohem jsme si všichni rovni,“ obhajuje se. Nerozumí tomu, moc ho to mrzí a doufá, že to všichni pochopí, dodává.

„Raději, když se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři dveře a modli se ke svému Otci, který je vskrytu. Tvůj Otec, který vidí vskrytu, tě odmění,“ stojí v Novém Zákoně, podle sv. Matouše, v odstavci Skrytá zbožnost.

Toto pravidlo, zdá se, expremiér zčásti splnil, jestliže chodil do chrámu už dříve, bez ohlášení.

Andrej Babiš o víře v Boha hovořil již dříve 24. března 2020 na mimořádném jednání v Poslanecké sněmovně, kdy se řešila epidemie koronaviru. Tehdy citoval SMS zprávu, které mu došla na jeho mobilní telefon.

„Dej nám, drahý Bože, sílu ducha k nápravě věcí obecných. Dej nám, drahý Bože, sílu duše k nápravě věcí obecných. Dej nám, drahý Bože, sílu důvěřovat sobě. Věřím moudrosti svého fyzického těla. Milost a požehnání všemu a všem. Tak jest,” citoval tehdejší premiér vzkaz, který obdržel. Více…

Jsou i další kandidáti věřící?

Prezidentští kandidáti byli před volbami dotazováni na své vyznání – podle magazínu christ.net přiznal Pavel Fischer svoji víru v Boha a uvedl, že je římským katolíkem.

Jaroslav Bašta odpověděl, že „si není jist existencí boží“. Podle Bašty jsou křesťanské církve tradiční součástí evropské demokratické společnosti.

Generál Petr Pavel v anketě uvedl, že není věřícím, avšak obě jeho babičky „byly hluboce věřící, pravidelně chodily do kostela a žily podle Desatera“. V době prázdnin ho vodily do kostela a daly ho pokřtít. Zároveň uvedl, že „to hlavní ve vztahu k víře, co si odnesl do života, je tolerance k lidem jiného názoru nebo víry, pokud nezastávají extrémní pozice a mají alespoň základní dobrou vůli k vzájemnému porozumění“. Hlavní úlohu církve vnímá v tom, že pomáhá formovat a udržovat hodnoty.

Tomáš Zima odpověděl, že je římsko-katolickým  věřícím. Úlohu církve vidí v tom, že církev je nositelkou tradic a přínosem pro společnost.

Danuše Nerudová prozradila, že není v církvi, ani není nevěřící. O církvi si myslí, že „nabízí útěchu, pomoc a pochopení ve složité a rozbouřené době, ve které řada lidí ztrácí naději“. Ocenila také charitativní úlohu církve.

Marek Hilšer k víře přímo vychován nebyl, ale rodina mu vštípila základní morální hodnoty, které vychází z křesťanství. Jeho manželka věřící je, děti pokřtili a občas chodí do kostela.

Podle něj je úlohou církve „svědčit“ a do života společnosti přinášet hodnoty solidarity, laskavosti a ochoty pomáhat – křesťanské církve mohou přinášet argumenty etické a morální.

Karel Diviš uvedl, že není věřícím, ale úlohu církve vidí jako velmi důležitou, hodnotovou kotvu nabízející naději a útěchu. Rovněž ocenil její činnost charitativní.

Josef Středula, který odstoupil z kandidatury, sdělil, že byl vychován jako katolík, není však členem církve. Podle něj by se „církve měly soustředit na pomoc lidem, těm, kteří jsou těžkých životních situacích, i těm, kteří hledají třeba útěchu nebo pevný bod“.

Kandidát Andrej Babiš ani přes několikanásobné urgence na uvedené otázky neodpověděl, uzavírá christ.net svou anketu.

Na podobné dotazy jmenovaný kandidát redakci Epoch Times rovněž doposud nereagoval.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...