Andrew Thornebrooke

25. 1. 2023

TÉMA: USA vs Čína

Podle nové zprávy by Spojeným státům během rozsáhlého konfliktu s čínským komunistickým režimem pravděpodobně došla kritická munice, protože by nebyly schopny dostatečně mobilizovat zbrojařské výrobní kapacity.

Zpráva Centra pro strategické a mezinárodní studie (CSIS) s názvem „Prázdné zásobníky v době války“ zkoumá, jak Spojené státy vyčerpaly klíčové zásoby zbraní dodávkami pro ukrajinský odboj proti ruské invazi, a extrapoluje, jak by podobná situace mohla negativně ovlivnit národ v případě války.

„Americká obranná průmyslová základna není dostatečně připravena na současné soupeřivé bezpečnostní prostředí,“ uvádí zpráva think tanku zaměřujícího se na bezpečnost.

„V případě velkého regionálního konfliktu – například války s Čínou v Tchajwanském průlivu – by americká potřeba munice pravděpodobně přesáhla současné zásoby amerického ministerstva obrany, což by vedlo k problému ‚prázdných zásobníků‘.“

„Prázdné zásobníky“ těsně navazují na zveřejnění výsledků simulace války CSIS, dle kterých by Spojené státy v případné válce s Čínou kvůli Tchaj-wanu trpěly nízkými zásobami klíčové munice.

Tato simulace zjistila, že Japonsko a Spojené státy by pravděpodobně mohly odrazit invazi komunistické Číny na Tchaj-wan, ale pouze za cenu velkých ztrát na životech a materiálu. V takovém konfliktu by Spojeným státům pravděpodobně brzy došly protilodní střely dlouhého doletu (LRASM).

„Problém je, že USA mají tak nízké zásoby těchto protilodních střel dlouhého doletu, že v našich válečných hrách [simulacích], v několika iteracích válečné hry, nám [LRASM] prakticky pokaždé dojdou za méně než týden,“ řekl Seth Jones, autor zprávy „Prázdné zásobníky“, v souvisejícím videu.

„V takovém případě nemůžeme bojovat ve vleklé válce, protože nemáme dostatečné zásoby munice.“

USA nejsou připraveny na velkou válku

Nízká připravenost Spojených států na konflikt s komunistickou Čínou je již dlouho předmětem sporů mezi zákonodárci a experty na obrannou politiku.

Již v roce 2021 například republikán Mike Gallagher varoval, že Spojené státy by válku o Tchaj-wan „pravděpodobně prohrály“, a upozornil na trendy válečných her z posledních několika let, v nichž Spojené státy při simulovaných invazích na Tchaj-wan s Čínou pravidelně prohrávaly.

„Prázdné zásobníky“ přidávají další kontext k této problematice analýzou muniční výpomoci Spojených států Ukrajině a upozorňují na prudké snížení amerických zásob raket země-vzduch Stinger, 155mm houfnic a munice a protitankových raketových systémů Javelin.

Zpráva uvádí, že Spojené státy poslaly na Ukrajinu za poslední rok více raket Stinger, než kolik jich bylo vyrobeno pro všechny neamerické zákazníky za posledních 20 let. Stejně tak dodaly na Ukrajinu více než 1 milion dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm a zadaly objednávky na doplnění pouze zlomku tohoto množství.

„Obecněji řečeno, válka na Ukrajině ukázala, že soupeření a konflikty mezi hlavními mocnostmi budou vyžadovat silnou průmyslovou základnu ve Spojených státech a v klíčových spojeneckých a partnerských zemích,“ uvádí se ve zprávě.

Problém podle zprávy nespočívá v tom, že by Spojené státy poskytly Ukrajině podporu, protože obrana Tchaj-wanu by byla z velké části založena na jiných druzích munice a zbraňových platformách. Problém naopak spočívá v pomalých procesech zadávání veřejných zakázek ve Spojených státech a v nedostatku robustní obranné průmyslové základny pro výrobu munice.

Například raketový systém země-vzduch Javelin vyžaduje dobu výroby přibližně 30 měsíců. To znamená, že pokud by Spojené státy objednaly nové jednotky tohoto systému dnes, trvalo by více než dva roky, než by se dostaly do rukou armády.

Dle zprávy je potřeba vzít na vědomí, že jde o odhad rychlosti dodání v době míru. Za války by nákupy mohly trvat mnohem déle, pokud by byly narušeny dodavatelské řetězce a životně důležité komponenty, jako jsou kovy vzácných zemin.

„Jejich nedostatek by Spojeným státům nesmírně ztížil vedení vleklého konfliktu – a stejně tak je znepokojující, že jejich nedostatek by podkopával efekt zastrašení,“ uvádí se ve zprávě.

„Zdůrazňuji také, že americká obranná průmyslová základna nemá dostatečnou možnost výrazného kapacitního růstu pro případ velké války.“

Za tímto účelem zpráva doporučuje vytvoření plánu, v němž by vláda mohla zefektivnit průmyslovou výrobu, akvizice a nasazení v době války.

Stejně tak zpráva navrhuje, aby Spojené státy vytvořily strategickou muniční rezervu, která by zahrnovala subkomponenty s dlouhými dodacími lhůtami, jako jsou kovy a elektronika.

„S rostoucím soupeřením mezi Spojenými státy a Čínou – spolu s pokračujícími hrozbami ze strany Ruska, Íránu, Severní Koreje a teroristických skupin – musí být americká armáda připravena vést alespoň jednu velkou válku, ne-li dvě,“ konstatuje se ve zprávě.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord
Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?
Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?

Prezentace týmu na ministerstvu vnitra o akutní komunikaci ukazuje emoční křivku obyvatel v době krizí či katastrof. V její heroické a idylické fázi je pro stát patrně nejvýhodnější komunikovat s občany.

Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády
Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády

Argentinský prezident Javier Milei ve svém projevu k ročnímu působení v úřadu uvedl, že se jeho zemi poprvé za 123 let podařilo zbavit rozpočtového deficitu.

Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny
Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny

Jak vůbec došlo ke krizi VW? Nyní se ukázalo, že prodeje v Číně zaostávají za očekáváním. Společnost tak přichází o desítky miliard – a již zavírá svůj první závod na Dálném východě.

Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps
Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech možných lokalit, včetně věznic a vyplundrovaných úředních objektů.

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum
Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum

Češi mají stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Obavy za čtyři roky vzrostly o 12 procentních bodů, za riziko nedostupnost péče považuje 55 procent lidí.

Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu
Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu

Restaurátoři dokončili čištění pláště Prašné brány v Praze. Zároveň sesbírali údaje o stavu jejích jednotlivých částí, které potřebují k tomu, aby naplánovali celkovou obnovu památky.