Eva Fu

2. 2. 2023

Na silnici vedoucí ke krematoriu v jihočínském městě Nan-ťing, kde se k nebi valil hustý černý dým, stála řada aut tak dlouhá, že nebylo možné dohlédnout, kde končí.

Na obrubníku dřepěla žena v bílém smutečním klobouku s tváří zabořenou do dlaní, byl slyšet její pláč.

„Je nový rok,“ říká žena do kamery, která ji natáčela. Toto video se poprvé rozšířilo na čínských sociálních sítích začátkem ledna 2023. „Pro mrtvá těla přijíždějí nejrůznější auta,“ říká žena, která poukazuje na to, že dlouhá řada automobilů jsou lidé, kteří přivážejí do krematoria mrtvá těla. Podle její výpovědi mohou mrtvoly zůstat v autě až dva dny, protože krematorium nestíhá těla spalovat.

Drsné podmínky současné velké vlny onemocnění covidem-19 v Číně, na které žena poukazuje, podrobněji dokládají údaje z interních dokumentů čínských úřadů, které deník The Epoch Times v posledních týdnech získal z více částí země.

Získané údaje spolu s rozhovory s místními obyvateli ukazují, že pozitivní tón, kterým se snaží úřady vládnoucí komunistické strany prezentovat současnou situaci, je v příkrém rozporu se skutečnými událostmi, které zasáhly Čínu v posledních týdnech.

Analýza desítek souborů s údaji o počtu každodenních kremací probíhajících v Nan-ťingu, hlavním městě východočínské provincie Ťiang-su, kde žije přibližně 9,3 milionu obyvatel, ukazuje, že počet úmrtí ve městě prudce vzrostl koncem prosince 2022 a začátkem ledna 2023 se zvýšil až na 761 kremací denně. To je téměř šestinásobek průměrného počtu denních úmrtí ve městě za prvních pět měsíců roku 2022.

Stejný trend naznačovalo i vytížení dalších sedmi fungujících městských krematorií. Od 29. prosince 2022 do 18. ledna 2023, což jsou poslední dostupné údaje Úřadu pro správu pohřebnictví v Nan-ťingu, se počet zpopelněných těl pohyboval od zhruba 300 do 774 denně. To je až šestinásobek zhruba 130 těl zpopelňovaných denně ve stejném období loňského roku.

Údaje ukazují, že od 18. prosince do 2. ledna město zaznamenalo celkem 8 233 úmrtí, což je přibližně čtyřnásobek průměrného patnáctidenního počtu 2 100 úmrtí z doby před poslední vlnou covidu-19.

Epidemie covidu-19 v Nan-ťingu

Lidé dostávají léky u okna noční diagnostické a léčebné stanice v Nan-ťingu v čínské provincii Ťiang-su, 27. prosince 2022. (CFOTO / Future Publishing via Getty Images)
Lidé dostávají léky u okna noční diagnostické a léčebné stanice v Nan-ťingu v čínské provincii Ťiang-su, 27. prosince 2022. (CFOTO / Future Publishing via Getty Images)

Je patrné, že čínské úřady kladou zvýšený důraz na utajení oficiálních dokumentů. Zatímco údaje o kremaci jsou běžně denně hlášeny orgánům na úrovni města, zdá se, že nyní je přísně zakázáno tyto údaje zveřejňovat.

„Příslušné informace, údaje a grafy oznamujte prostřednictvím e-mailů, nediskutujte o nich na QQWeChat,“ uvádí se ve vládním dokumentu z 11. ledna 2023, který shrnuje „situaci v oblasti kremačních služeb v klíčových městech“. QQ i WeChat jsou v Číně dominantními sociálními médii pod značkou Tencent se sídlem v Šen-čenu.

„Zintenzivněte osvětu v oblasti tajné strážní služby. Posílit vzdělávání pracovníků kremačního průmyslu v oblasti tajné ostrahy a bezpečnosti,“ dodává se v dokumentu. „Nezveřejňujte náhodně údaje a informace týkající se kremací.“

Ve stejném dokumentu se uvádí, že byla zřízena zvláštní komise, které předsedá ředitel Úřadu pro občanské záležitosti v Nan-ťingu a která dohlíží na manipulaci s těly. Taktéž je připojena informace o tom, že každý poskytovatel kremačních služeb ve městě pracuje 24 hodin denně.

Během necelých dvou týdnů od 22. prosince 2022 čtyři pohřební ústavy rozšířily svou kapacitu nákupem chladicích zařízení pro márnice nebo požádaly o navýšení počtu pracovníků, uvádí se v dokumentu. Největší nákup uskutečnil pohřební ústav Li-šuej za 120 chladniček. Pohřební ústav Nan-ťing mezitím získal dalších 16 pohřebních vozů a 38 řidičů.

Celkový počet dalších zaměstnanců pohřebních služeb k 11. lednu činil 389 osob. O osm dní dříve to bylo o 105 lidí méně.

Příčiny úmrtí

Přestože se výrazný nárůst počtu úmrtí objevil během vlny onemocnění covidem-19, bylo pouze u několika málo zpopelněných osob oficiálně uvedeno, že zemřely na následky covidu-19. Od 11. listopadu do 17. prosince město Nan-ťing zpopelnilo celkem 4 300 těl. To je o třetinu více než je tříletý průměr 3 070 těl v letech 2019 až 2021, uvádí dokument získaný deníkem The Epoch Times.

Pouze 20 z těchto úmrtí bylo označeno jako úmrtí související s covidem-19. Z údajů jednotlivých pohřebních ústavů z tohoto období dále vyplývá, že všechny (až na jeden) označily těla, s nimiž manipulovaly, jako běžná úmrtí.

Takováto praxe je v souladu s široce kritizovanou politikou Pekingu, podle níž lze úmrtí připsat covidu-19 pouze v případě, že k němu došlo přímo v důsledku respiračního selhání nebo zápalu plic způsobeného virem způsobujícím onemocnění covid-19. Lékaři navíc uvedli, že dostali příkaz neuvádět covid-19 jako příčinu úmrtí v úmrtních listech.

K dnešnímu dni Peking registruje pouze necelých 80 000 úmrtí na covid-19 v čínských nemocnicích. Odborníci však poukazují na to, že tento údaj je značně podhodnocený, a kritizují praxi komunistické strany, která zatajuje negativní informace kvůli ochraně mezinárodní pověsti. Experti také poukazují na rozšířené zprávy o zahlcených čínských krematoriích a nemocnicích, které odporují prohlášením čínského režimu o stabilní situaci.

Čínské nemocnice pod tlakem kvůli covidu-19

Muž objímá starší příbuznou, které spolu s dalšími poskytuje podporu při ošetřování na chodbě rušné pohotovosti v nemocnici v čínské Šanghaji 14. ledna 2023. (Kevin Frayer / Getty Images)

Obyvatelka Nan-ťingu příjmením Čangová, jejíž celé jméno s ohledem na její bezpečnost nezveřejňujeme, uvedla, že ve čtvrti, kde žila, zemřelo více než 20 seniorů.

Její soused si všiml prázdné pohovky a židlí u vchodu do areálu, kde se senioři opalovali.

„Ti lidé jsou všichni pryč,“ řekla Čangová.

Její přítel ze severního velkoměsta Tchien-ťin poblíž Pekingu nedávno přišel o bratra, kterému bylo kolem 66 let. Tělo bratra musel několik dní uchovávat v chladicím boxu v márnici, dokud nepodplatili místní přetížené krematorium, aby si tělo vyzvedli.

Jiná místní obyvatelka, žena s příjmením Su, uvedla, že její příbuzný v Pekingu dokázal přeskočit více než dvouměsíční čekací frontu v pohřebním ústavu tím, že „zatahal za nitky“ a nechal zpopelnit tělo svého rodiče. I tak ale nakonec čekali na kremaci několik dní.

„Není pochyb o tom, že zemřelo hodně starých lidí. To je fakt,“ sdělila deníku The Epoch Times paní Su, která ze strachu z případných represí čínských úřadů odmítla uvést své celé jméno.

„Ale co se týče skutečné situace s covidem, to nemůžeme říct – neexistují žádné údaje ani veřejné informace. Vše je před našimi zraky skryto,“ dodává paní Su.

Na této zprávě se podíleli Song Tang a Yi Ru.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.