Patricia Tolson

4. 2. 2023

Nové údaje o migraci Američanů ukazují, že obyvatelé utíkají ze států s vysokým zdaněním, a velká část z nich míří na Floridu či do Texasu.

Ze zprávy, kterou 30. ledna zveřejnila Národní asociace realitních kanceláří (NAR), vyplývá, že u 26 států bylo zaznamenáno více přistěhovaných v poměru k odstěhovaným. Mezi prvních pět států, které přilákaly největší počet nových obyvatel, patří Florida (318 855), Texas (230 961), Severní Karolína (99 796), Jižní Karolína (84 030) a Tennessee (81 646).

Naopak nejvíce obyvatel ztratilo těchto pět států: Kalifornie (-343 230), New York (-299 557), Illinois (-141 656), New Jersey (-64 231) a Massachusetts (-57 292).

Mapa (pdf) sestavená organizací Americans for Tax Reform ukazuje, že z pěti států, které přilákaly nejvíce obyvatel, měly všechny republikánské zákonodárné sbory a všechny kromě Severní Karolíny měly i republikánské guvernéry. Pět států, které ztratily nejvíce obyvatel, zcela ovládali demokraté kromě Massachusetts, kde byl guvernérem republikán (legislativní sbor ale drželi demokraté).

I údaje zveřejněné Úřadem pro sčítání lidu potvrdily, že Florida byla v roce 2022 nejrychleji rostoucím státem v zemi s ročním nárůstem počtu obyvatel o 1,9 %.

Daně

Z údajů sestavených nezávislou neziskovou organizací The Tax Foundation, která se zabývá daňovou politikou, vyplývá, že největšímu daňovému zatížení čelili v roce 2022 obyvatelé státu New York, kde na státní a místní daně připadalo 15,9 % čistého produktu státu. V Kalifornii činila míra daní 13,5 %, v Illinois 12,9 %, v New Jersey13,2 % a v Massachusetts 11,5 %.

Na Floridě byla celková míra zdanění 9,1 %. Tento „sluneční stát“ je jedním z devíti států, které nemají žádnou daň z příjmu fyzických osob. Dalším je Texas a stejně tak Tennessee.

Na celé Floridě byly navíc v uplynulém roce četné možnosti daňových úlev.

Pracovní místa

Podle zprávy NAR měly lidnaté oblasti v jižní části USA (tzv. Sunbelt), které v roce 2022 zaznamenaly vysoký růst, společnou charakteristiku: „robustní oživení trhu práce po pandemii“.

Údaje zveřejněné Úřadem pro statistiky práce ukazují, že na konci prosince 2022 činila míra nezaměstnanosti na Floridě 2,5 %, což je o 0,2 % méně než o pět měsíců dříve v červenci. Údaje úřadu ukazují, že celonárodní průměr v prosinci 2022 činil 3,5 procenta.

Naproti tomu v New Yorku byla zaznamenána míra nezaměstnanosti 4,3 %, která se od července 2022 prakticky nezměnila. Ve státě Illinois činila míra nezaměstnanosti 4,7 %, což je více než v červenci 2022, kdy činila 4,4 %. Míra nezaměstnanosti v Kalifornii činila 4,1 %, což je nárůst oproti červencové míře 3,9 %.

Bydlení

S daněmi a pracovními místy úzce souvisí trh s bydlením. Zpráva NAR uvádí, že 46 procent stěhování v roce 2021 bylo uskutečněno kvůli bydlení, což je o šest procent více než v roce 2020. Ačkoli se stěhování v roce 2022 zpomalilo, zpráva uvádí, že cenová dostupnost je i nadále „hlavním důvodem, proč se lidé nadále stěhují z … center velkých měst do méně zalidněných a cenově dostupnějších oblastí“.

Na základě údajů NAR z roku 2022 dospěla autorka reportu Nadia Evangelouová k závěru, že mnoho lidí opouští státy jako Kalifornie a New York, protože hledají „lepší sousedství, levnější bydlení a … novější/lepší/větší dům“.

Překlad a zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.