Druhý čínský špionážní balón v současné době prolétává Jižní Amerikou, potvrdil Pentagon pozdě večer 3. února v souvislosti s rostoucími obavami z podobného čínského balónu, který se vznáší nad kontinentální částí Spojených států.

„Zaznamenáváme zprávy o průletu balónu nad Latinskou Amerikou. Vyhodnotili jsme, že se jedná o další čínský sledovací balon,“ uvedl tiskový tajemník Pentagonu, brigádní generál Patrick Ryder v prohlášení pro média.

Komentář přišel několik hodin poté, co byl Ryder na brífinku s novináři dotázán na páteční prohlášení kanadského ministerstva obrany, že monitoruje „potenciální druhý incident“, a zda Spojené státy dělají totéž. Ryder v odpovědi odkázal tazatele zpět na kanadské úřady.

Video záznam čínského balónu pohybujícího se nad USA

První obří čínský balón, který američtí vojenští představitelé popsali jako „výškový pozorovací balón“, se objevil začátkem tohoto týdne nad státem Montana, kde se nachází jedno ze tří jaderných raketových sil v zemi.

Ministr zahraničí Antony Blinken v pátek odložil cestu do Pekingu, která by představovala nejprestižnější návštěvu amerického představitele v Číně, a označil balon za „nezodpovědný“ a za „jasné porušení svrchovanosti USA a mezinárodního práva“.

„[Čínské] rozhodnutí podniknout tuto akci v předvečer mé plánované návštěvy poškozuje věcné diskuse, které jsme byli připraveni vést,“ sdělil ministr novinářům.

Ministerstvo obrany v pátek nechtělo potvrdit přesnou polohu balonu, jeho velikost ani další podrobnosti kromě toho, že balon je manévrovatelný, v určitém okamžiku změnil kurz a že v současné době letí ve výšce 60 000 stop (18,3 km) směrem na východ.

Prezident Joe Biden byl o této záležitosti poprvé informován v úterý, uvedla 3. února tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová, a od vojenských představitelů dostal „důrazné doporučení“ balon nesestřelovat kvůli riziku, že padající trosky mohou poškodit civilisty.

Vysoce postavený představitel ministerstva obrany uvedl, že USA přijaly blíže nespecifikovaná zmírňující opatření proti balónu, a dodal, že bylo vyhodnoceno, že zařízení má „omezenou přidanou hodnotu z hlediska sběru zpravodajských informací nad rámec toho, co může (Čína) učinit jinými prostředky“.

Čínský režim tvrdí, že balón nad Spojenými státy je civilní meteorologický balón z Číny, který se jen odklonil z kurzu. Ryder na to reagoval slovy: „Faktem je, že víme, že se jedná o sledovací balón.“

Zprávy z Kostariky

Ryder neupřesnil, nad kterou zemí se druhý balon v současné době vznáší, ale místní zprávy uváděly pozorování bílého balonu záhadného původu nad Kostarikou, kde podle tamních úřadů pro civilní letectví nemá povolení k letu.

„V souvislosti s čínským balonem mám velkou obavu, zda nejde o test, jak rychle zareagujeme a co uděláme,“ řekl listu The Epoch Times Art Thompson, generální ředitel kalifornské společnosti Sage Cheshire Aerospace, která poskytuje služby v oblasti stratosférických balónů a výzkumu.

Podle něj se zdá, že oba balóny byly vypuštěny z různých míst. Fotografie obou balónů, které Thomson zkoumal nad Spojenými státy a Kostarikou, ukazují, že jsou si stylově velmi podobné.

„Když se podívám na trajektorii, vyvstává otázka, odkud je vypustili? Mohl být vypuštěn z pevninské Číny a pak jen byl odnesen a během letu by udělal malou oscilaci,“ řekl.

Thompson se vyslovil pro to, aby Spojené státy balón nad svým územím sestřelily pomocí laserových zbraní. Podle něj mají americké úřady ještě několik dní na to, aby zakročily, než se objekt dostane do mezinárodních vod. Zato ten nad Kostarikou bude mít daleko kratší trasu.

„Bude mimo dosah poměrně rychle, protože v Kostarice se dostane napříč do zálivu hodně rychle,“ řekl.

„Číňané nás určitě testují a na něco se připravují,“ míní Thompson.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.