Epoch Inspirace

4. 2. 2023

FRESNO, Kalifornie – Hudba sama o sobě dokáže vyprávět příběh a vyvolávat různé emoce. Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts má unikátní živý orchestr, jehož hudba inspiruje publikum po celém světě.

„Věřím, že právě teď byla velká část inspirace zaseta jako semínko. A to vyklíčí a v následujících týdnech se objeví,“ řekl Richard Garoogian, hudebník a výtvarník poté, co 29. ledna navštívil představení souboru Shen Yun v Divadle Williama Saroyana.

Soubor Shen Yun sídlí v New Yorku a jeho posláním je oživení 5 000 let staré kultury čínské civilizace. Přestože soubor Shen Yun vystupuje na nejprestižnějších jevištích po celém světě, čínský režim brání jeho vstupu do Číny.

„Je velmi dobré, že se to dostává na světlo, abychom si také mohli vážit svobod, které máme v Americe. Naši otcové zakladatelé nám vše nastavili tak, aby všichni lidé mohli být svobodní, aby se mohli vyjádřit. A tak jsem velmi rád, že vidím všechnu tu obrovskou práci, která se tomu věnuje. Není to snadné,“ komentoval pan Garoogian situaci souboru a kvalitu jeho vystoupení.

Shen Yun prostřednictvím tance a hudby zobrazuje legendy, historické příběhy a příběhy ze současnosti. Jeho představení v příbězích prezentují univerzální hodnoty, jako je soucit. Někdy může jediný projev soucitu pohnout nebesy, aby pomohl těm, kteří to potřebují, jak se pan Garoogian přesvědčil v některých příbězích tohoto kulturního večera.

„Rozumím tomu příběhu. A je to pro mě velmi, velmi silné. Mnohem silnější než jen psané slovo. Vidím emoce, které sdělují svým pohybem.“ – Richard Garoogian

„Rozumím tomu příběhu. A je to pro mě velmi, velmi silné. Mnohem silnější než jen psané slovo. Vidím emoce, které sdělují svým pohybem. A velmi oceňuji jejich preciznost, s jakou to dávají dohromady, a jak dobře se to propojuje s hudbou,“ řekl pan Garoogian po představení.

Taneční příběhy, o nichž je řeč, vyprávějí o tom, že dobro je pod ochranou a bude odměněno, zatímco zlo bude potrestáno. Tyto příběhy pocházejí jak z moderní Číny, tak z čínské historie a mytologie.

„Odpovědí je láska. Zloba jim v této lásce brání. A právě ti lidé, kteří mají všechen ten hněv, nemají tu lásku. A tak prostě potřebují obejmout,“ říká Melinda Wrightová, která se zabývá psaním textů písní a tento večer přišla také na představení.

„Láska zvítězí, stejně jako druhý den vyjde slunce. A to se ukázalo i v tom přestavení, i když nerozumím čínsky. Bylo mi ukázáno, že světlo nakonec zvítězí, ať se děje cokoli,“ dodává pan Garoogian.

Univerzální jazyk klasického čínského tance, který Shen Yun používá jako taneční formu, rok co rok promlouvá na jevištích pěti kontinentů a prezentuje hodnoty, které jsou lidmi chváleny a milovány, a to bez ohledu na jejich náboženství nebo národnost.

„Nezáleží na tom, jaké jméno Bohu dáme. Různé kultury mají různá jména, ale pořád je to úplně stejné,“ komentuje pan Garoogian duchovní stránku představení.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila Jas.

The Epoch Times je hrdým sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts. O reakcích publika informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.