Americká Sněmovna reprezentantů schválila 8. února návrh zákona, který by zrušil požadavek federálních úřadů pro povinné očkování zahraničních cestujících do Spojených států.

Návrh zákona předložil republikánský kongresman Thomas Massie a uvádí se v něm: „Návrh zákona ke zrušení požadavku uvaleného Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pro prokázání se očkováním proti covidu-19 u zahraničních cestujících při vstupu do Spojených států.“

Legislativa má zakázat federálním úřadům používat jakékoli finanční prostředky přidělené Kongresem na prosazování takového povinného očkování a také zamezit zavedení jakéhokoli podobného požadavku na očkování pro zahraniční cestovatele, kteří v budoucnu vstoupí do Spojených států.

Návrh zákona byl schválen v poměru hlasů 227 : 201. Pro hlasovali všichni republikáni, ke kterým se přidalo pouze sedm demokratů.

„Život v celé zemi se vrátil do normálu,“ uvedl na podporu návrhu zákona republikán Nick Langworthy. „Byť zbytek světa od covidu upustil, tato administrativa vytrvale zachovává zbytečný požadavek na očkování pro osoby vstupující do Spojených států.“

Povinnost pro cizince prokázat se očkováním „vykopl“ ve svém prohlášení z 25. října 2021 prezident Joe Biden. Tento zákaz administrativa označila za „vědecky podložené opatření v oblasti veřejného zdraví“.

V dubnu 2022 CDC oznámilo „Doplněné nařízení k provedení prohlášení prezidenta o podpoře bezpečného obnovení cestování po celém světě během pandemie covidu-19“, které uvedlo Bidenovo pravidlo v platnost.

Den před hlasováním Sněmovny reprezentantů o zrušení výnosu vydal Bílý dům prohlášení, v němž návrh zákona odsoudil (pdf).

Návrh teď zamíří do Senátu, kde bude pravděpodobně čelit většímu problému, protože demokraté drží v horní komoře většinu a navíc, aby se návrh dostal do rozpravy, bude potřeba 60 hlasů ze 100.

Demokraté svůj nesouhlas s návrhem zákona opřeli o řadu sporných tvrzení o bezpečnosti a účinnosti vakcín proti covidu-19.

Navzdory jejich tvrzení, že existuje vědecký konsenzus ve prospěch bezpečnosti a účinnosti vakcín, čas přináší další a další studie, které naznačují či ukazují na klesající účinnost vakcín (1, 2, 3) či závažné vedlejší účinky.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa