Republikánský senátor Josh Hawley v rozhovoru pro NBC News 7. února sdělil, že plánuje navrhnout zákon, který v USA stanoví minimální věk pro uživatele sociálních médií na 16 let, a také že plánuje zadat vypracování studie o dopadu sociálních médií na blaho mladých uživatelů.

Hawley své prohlášení učinil několik dní po ostré kritice namířené proti TikToku ze strany předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby demokrata Marka Warnera a několik týdnů po rozhodnutí soudu ve Spojeném království, který uznal společnost Meta (dříve Facebook) zodpovědnou ze sebevraždy čtrnáctileté dívky Molly Russellové.

Koroner označil smrt Russellové za akt sebepoškození, který byl přímým důsledkem „deprese a negativních účinků online obsahu“, a v rozhodnutí soudu se uvádí, že sociální platforma „negativně ovlivnila její duševní zdraví a přispěla k její smrti více než minimální mírou“.

Hawley prezentoval svůj návrh zákona jako nezbytný pro ochranu uživatelů ve vnímavém věku před mimořádně škodlivým tlakem vrstevníků, obtěžováním, styděním se za svou fyzickou stránku, zásahy do soukromí a dalšími neduhy, za které jsou sociální média hojně kritizována.

„Pro mě je to ochrana dětí, ochrana jejich duševního zdraví, ochrana jejich bezpečnosti. V tomto směru existuje mnoho důkazů, že velké technologické společnosti upřednostňují své zisky před ochranou dětí na internetu,“ řekl Hawley pro NBC News.

Hawley, známý svým politickým a sociálním konzervatismem, popsal svůj záměr jako v souladu s oběma politickými spektry, který vyrostl z dlouhodobých diskusí s demokratickými zákonodárci.

Hodně jsem o tom v průběhu let mluvil s demokraty, ať už obecně nebo o různých částech tohoto tématu. Nevnímám to jako stranickou záležitost. Jde přece o ochranu dětí před nezodpovědnými a dravými velkými technologickými společnostmi,“ řekl.

Deník Epoch Times se obrátil na společnost Meta s žádostí o komentář.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.