Joseph Lord

10. 2. 2023

Sněmovní republikáni zahájili 9. února první slyšení podvýboru Sněmovny reprezentantů pro politizaci federální vlády. Podvýbor spadající pod justiční výbor, kterému předsedá kongresman Jim Jordan.

Během minulého funkčního období Kongresu poslal Jordan a další republikáni „více než sto dopisů“ ministerstvu spravedlnosti a FBI, které byly „buď neadekvátně zodpovězeny, nebo byly zcela ignorovány“.

První slyšení navazuje na rozsáhlou 1050stránkovou zprávu s informacemi od whistleblowera, která podrobně popisuje „politizaci“ federální vlády a kterou republikáni zveřejnili v prosinci.

„Za dobu svého působení v Kongresu jsem nic takového neviděl,“ řekl Jordan během slyšení.

Jordan zdůraznil, že zjištění republikánů vycházejí ze svědectví agentů FBI, z nichž mnozí byli později z agentury suspendováni.

„Neříká to Jim Jordan, neříkají to republikáni, [jsou to] dobří, stateční agenti FBI, kteří jsou ochotni vystoupit a sdělit nám pravdu,“ řekl Jordan.

Výpovědi

Ve svém úvodním projevu Jordan vyjmenoval celou řadu zjištění z výpovědí whistleblowerů.

Například 18. listopadu 2021 se republikáni z justičního výboru Sněmovny reprezentantů dozvěděli, že FBI označila jako „hrozbu“ rodiče, kteří vyjadřují své obavy z levicové indoktrinace na schůzích školní rady. V květnu 2022 jiný whistleblower potvrdil, že agentura vyšetřuje desítky takto „označených“ rodičů.

Tentýž whistleblower uvedl, že vedení FBI je „prohnilé do morku kosti“. Poté byla tomuto whistleblowerovi odebrána bezpečnostní prověrka a byl suspendován z FBI.

V dubnu 2022 jiný whistleblower republikánům sdělil, že agenti FBI „byli vyhnáni z úřadu“ za to, že se v době mimo službu účastnili konzervativních politických akcí.

Jordan rovněž citoval svědectví whistleblowera, který tvrdil, že FBI uměle vytvářela události týkající se domácího násilného extremismu, aby dosáhla „metrik výkonnosti, které si sama vytvořila“. Další svědectví ze září 2022 odhalilo, že spisy případů z události z 6. ledna 2021 u Kapitolu byly pozměněny tak, aby to vypadalo, že domácí násilný extremismus je na vzestupu, jak dlouho tvrdili demokraté a prezident Joe Biden. Agent byl později suspendován.

V září 2022 další whistleblower republikánům prozradil, že FBI považuje vlajku Betsy Rossové, původní návrh americké vlajky se 13 hvězdami, „za teroristický symbol“.

Z dalšího svědectví se dozvídáme, že FBI přijímá osobní údaje o uživatelích z Facebooku „bez souhlasu uživatele“.

Jak vidí podvýbor demokraté?

Už od oznámení vzniku podvýboru se jej demokraté snažili označit za stranický.

Bílý dům ve svém prohlášení označil panel za „politický trik, který zneužívá Kongres k realizaci priorit extrémních kongresních MAGA republikánů“ a tvrdil, že to jsou republikáni, kdo politizuje vládu.

„Pod vedením Jordana a kongresmana Matta Gaetze plánuje tento výbor zneužít agendu MAGA proti jejich domnělým politickým nepřátelům, jít po státních úřednících, soukromých občanech a právním státě,“ uvedl v prohlášení dále Bílý dům.

Ve svém úvodním projevu demokrat Jamie Raskin tvrdil, že slyšení je fórem pro „konspirační teorie“. Naopak, jako vzor spolupráce obou stran uvedl dnes již neexistující výbor pro vyšetřování událostí z 6. ledna, v němž působil.

Nicméně, vytvoření tohoto výboru bylo rovněž provázeno obviněními ze stranické zaujatosti. Poprvé v historii Kongresu tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová odmítla do výboru potvrdit McCarthyho republikánské kandidáty Jima Jordana a Jima Bankse.

Místo toho Pelosiová vybrala republikány Liz Cheneyovou a Adama Kinzingera, kteří jsou známí jako zarytí kritici Trumpa.

Naopak, při sestavování výboru pro politizaci McCarthy ocenil kandidáty lídra demokratické menšiny Hakeema Jeffriese. Jedna z členů, Del. Stacey Plaskettová, demokratka z Panenských ostrovů, byla sama jednou z vůdčích osobností impeachmentu proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ve svém úvodním projevu Plaskettová podobně prohlásila, že panel bude fórem pro „konspirační teorie“, a obvinila jej ze stranického záměru.

FBI obvinění z politizace opakovaně odmítla. Deník Epoch Times se na agenturu obrátil s žádostí o komentář.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.