Bílý dům poskytl další podrobnosti o třech objektech, které byly v uplynulých dnech sestřeleny v severoamerickém vzdušném prostoru, když uvedl, že podle mínění zpravodajců se jedná o komerční balóny.

„Zpravodajská komunita považuje za hlavní vysvětlení, že by to mohly být jen balóny spojené s nějakým komerčním nebo neškodným účelem,“ řekl v úterý několika médiím John Kirby, mluvčí národně-bezpečnostní rady Bílého domu ohledně neidentifikovaných objektů, které byly sestřeleny na Aljašce, v Yukonu a nad Huronským jezerem. Zdůraznil, že na rozdíl od výškového balónu, který byl sestřelen začátkem tohoto měsíce nad Atlantickým oceánem, ty další tři nebyly spojeny se špionážními aktivitami.

Dodal také: „Chci upozornit, že jsme nenašli trosky. Stále děláme to nejlepší, co můžeme, s pozorováními, která provedli piloti, s údaji o profilu letu, které jsme se snažili shromáždit.“

Snahy o získání trosek z objektů byly ztíženy kvůli „dost náročným podmínkám“, včetně arktických povětrnostních podmínek na Aljašce, divočiny Yukonu a hloubky Huronského jezera.

Kirby upozornil novináře, že „může nějakou dobu trvat, než nalezené trosky lokalizujeme“.

V pondělí tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová reagovala na jedno virální tvrzení, které se objevilo v souvislosti s balóny: „Vím, že se v této souvislosti objevily otázky a obavy, ale žádné – opakuji žádné náznaky mimozemšťanů nebo mimozemské aktivity s těmito nedávno sestřelenými balóny nejsou.“

Kongresman Jack v neděli pro Fox News uvedl, že objekt nad Huronským jezerem měl „osmiúhelníkový“ tvar.

Mezitím se u pobřeží Jižní Karolíny, kde byl sestřelen první – čínský – balón, podařilo z místa vyzvednout velké množství trosek, informovali v úterý NORAD a Severní velitelství USA. V prohlášení se uvádí, že posádky vyzvedly „všechny identifikované prioritní části senzorů a elektroniky a také velké části konstrukce“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.