Americký prezident Joe Biden dnes podnikl neohlášenou návštěvu Kyjeva a demonstroval tak podporu Ukrajině jen několik dní před ročním výročím ruské invaze.

Biden se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který uvedl, že s americkým prezidentem jednali o poskytnutí zbraní dlouhého doletu, které po USA opakovaně žádají.

Americký prezident přislíbil další pomoc ve výši půl miliardy dolarů a slíbil, že Spojené státy budou v konfliktu i nadále stát na straně Ukrajiny.

„V době, kdy se svět připravuje na roční výročí brutální ruské invaze na Ukrajinu, jsem dnes v Kyjevě, abych se setkal s prezidentem Zelenským a znovu potvrdil náš neochvějný a nezlomný závazek vůči ukrajinské demokracii, suverenitě a územní celistvosti,“ uvedl Biden v prohlášení.

Bidenova návštěva přichází den před tím, než má ruský prezident Vladimir Putin pronést důležitý projev, v němž by měl vyložit cíle Moskvy pro druhý rok takzvané „zvláštní vojenské operace“.

Putin dlouhodobě tvrdí, že akce Moskvy jsou jakýmsi preventivním úderem podniknutým v sebeobraně s cílem neutralizovat rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ukrajiny.

Kreml tvrdí, že západní mocnosti v čele se Spojenými státy se snaží vytvořit jako NATO ochranný val na hranicích Ruska.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja před několika dny obvinil Západ, že zmařil rusko-ukrajinský mírový rámec známý jako Minské dohody.

„Minský proces byl jen kouřovou clonou k přezbrojení kyjevského režimu a jeho přípravě na válku proti Rusku ve jménu vašich geopolitických zájmů,“ uvedl Něbenzya v prohlášení.

„Ukrajina to ustála“

Na společné tiskové konferenci v Kyjevě Biden připomněl první dny invaze a tehdejší obavy, že invaze může znamenat konec Ukrajiny.

„O rok později to Kyjev ustál a Ukrajina to ustála,“ řekl Biden. „A Amerika stojí při vás a svět stojí při vás.“

„Je to největší pozemní válka v Evropě za tři čtvrtě století a vy jste uspěli navzdory všem a všem očekáváním, kromě vašich vlastních,“ řekl Biden a dodal, že má „plnou důvěru, že budete i nadále vítězit“.

Americký prezident Joe Biden (uprostřed vlevo) kráčí vedle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (uprostřed vpravo) před katedrálou svatého Michala se zlatou kopulí v Kyjevě, 20. února 2023. (Dimitar Dilkoff / AFP/Getty Images)

Biden oznámil kromě půlmiliardové pomoci Ukrajině také houfnicové granáty, protitankové střely, radary pro sledování vzdušného prostoru, ale žádné nové výkonnější zbraně, o které Kyjev žádal.

Ukrajinští představitelé opakovaně vyzývali západní mocnosti, aby jim poskytly stíhačky.

Západ se zdráhá stíhačky do oblasti konfliktu vyslat v obavě z eskalace, že takový krok by mohl přenést konflikt přes hranice do zemí spojenců NATO a potenciálně aktivovat ustanovení článku 5 aliance, podle něhož je útok na jednoho považován za útok na všechny.

Zelenskyj na společné tiskové konferenci uvedl, že s Bidenem hovořili o „zbraních dlouhého doletu a o zbraních, které mohou být Ukrajině ještě dodány, i když předtím dodány nebyly“, ačkoli do podrobností nezabíhal.

Biden sdělil, že později v týdnu oznámí další sankce proti Rusku.

Biden míří do Polska

Nečekaná návštěva amerického prezidenta v Kyjevě předchází plánované cestě do polské Varšavy, která je v konfliktu hlavním podporovatelem Ukrajiny a která slouží jako klíčové centrum pro dodávky zbraní a další pomoci.

„Těším se také na další cestu do Polska, kde se setkám s prezidentem Dudou a vedoucími představiteli našich spojenců na východním křídle, a také přednesu projev o tom, jak budou Spojené státy pokračovat v mobilizaci světa na podporu ukrajinského lidu a základních hodnot lidských práv a důstojnosti,“ uvedl Biden.

Bidenova cesta do Kyjeva je jeho první návštěvou válečné zóny ve funkci prezidenta.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa