Ross Muscato

10. 2. 2023

Republikánský kongresman Matt Gaetz, který sám sebe označuje za rozhodného a neústupného odpůrce finanční, materiální a zbrojní podpory, kterou Bidenova administrativa poskytuje Ukrajině ve válce s Ruskem, představil ve čtvrtek rezoluci k ukončení veškeré americké pomoci Ukrajině. Rezoluce zároveň apeluje na mírové urovnání mezi bojujícími zeměmi.

Americké ministerstvo obrany 3. února oznámilo, že Spojené státy od roku 2014 poskytly Ukrajině „bezpečnostní pomoc“ ve výši více než 32 miliard dolarů, přičemž 30 miliard z této částky bylo přislíbeno za Bidenovy administrativy a 29,3 miliardy „od začátku nevyprovokované, rozsáhlé invaze Ruska 24. února 2022“.

Rezoluci spolupředložilo 10 členů Sněmovny reprezentantů. Uvádí výši a míru podpory USA, včetně toho, že Spojené státy jsou „ve srovnání se svými protějšky největším přispěvatelem vojenské pomoci Ukrajině“; že Spojené státy „vyčlenily více než 110 000 000 000 dolarů na vojenskou, finanční a humanitární pomoc Ukrajině“, a že „3. února 2023 ministerstvo obrany oznámilo další 2 000 000 000 dolarů na bezpečnostní pomoc Ukrajině“.

Odpůrce podpory Ukrajiny v jejím boji s Ruskem

Gaetz nikdy nebyl nakloněn politice poskytování amerických prostředků Ukrajině na pomoc této zemi ve válce s Ruskem.

„Joe Biden, a dokonce i někteří, kteří v tom hrají roli, říkají, že obrana svobody na Ukrajině má pro Ameriku své náklady,“ řekl Gaetz v projevu, který pronesl dva dny po ruské invazi na Ukrajinu. „Proč by měli Američané platit náklady za svobodu jinde, když se naši vlastní vůdci nechtějí postavit za naši svobodu tady?“ dodal.

Během slyšení na půdě Sněmovny reprezentantů 6. února porovnával Gaetz hrozby, které pro americké občany představují drogoví zločinci z Mexika, s hrozbami ruských vojáků, a s tím, co je podle něj přehnaná ochota podporovat konflikt, který pro Spojené státy nepředstavuje vážné a bezprostřední nebezpečí.

„Zatímco válka na Ukrajině se vleče, přínos pro Američany je nejasný,“ řekl Gaetz. „Bandité v [mexickém] pohoří Sinaloa ubližují Američanům více než muži na Krymu. Ale cizinci nás jezdí do Washingtonu poučovat o utrácení peněz našich voličů za konflikt vzdálený tisíce kilometrů a moji kolegové jim ochotně vyhoví.“

„Na této půdě se požadavky [ukrajinského prezidenta Volodymyra] Zelenského dočkaly oboustranných ovací ve stoje od většiny. Stingery, HIMARSy, tanky. Nejprve jsme na všechny tyto věci řekli ne. Prezident Biden dokonce řekl, že některé z těchto věcí mohou vést ke třetí světové válce. A pak… jsme je tam všechny poslali.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.