Jane Nguyen

21. 2. 2023

Očekává se, že po novém přepočtu japonských ostrovů vzroste jejich počet o 7 273. Místní geografové uvedli, že současná oficiální statistika, která čítá 6 852 ostrovů, není přesná.

Po nedávné geografické studii souostroví se očekává, že se celkový počet ostrovů v Japonsku zvýší na 14 125, což je více než dvojnásobek současného počtu, uvedl pro Kyodo News zdroj obeznámený se záležitostí.

Předchozí odhad pocházel ze studie provedené japonskou pobřežní stráží v roce 1987 a zahrnoval pouze ostrovy s obvodem alespoň 100 metrů. Počítání z roku 1987 se opíralo o lidi, kteří se probírali papírovými mapami, přičemž skupiny malých ostrovů byly často chybně identifikovány jako jeden ostrov.

Vyloučeny byly také písečné naplaveniny, které Úmluva OSN o mořském právu nyní uznává jako ostrovy, uvedl deník The Telegraph. V následujících 35 letech navíc došlo v důsledku sopečné činnosti ke vzniku dalších ostrovů.

Při novém sčítání byla využita technologie digitálního mapování, která automaticky spočítala ostrovy, a informace byly následně porovnány s leteckými snímky z minulosti a dalšími údaji. Ostrovy v jezerech nebo řekách byly z celkového počtu vyloučeny.

Počet ostrovů však zatím není oficiální, protože Japonský úřad pro geoprostorové informace (GSI) provádí konečné úpravy. Očekává se, že úřad vydá zprávu o aktualizované mapě země v březnu, uvedla agentura Kyodo News.

Upravený počet ostrovů neznamená, že Japonsko rozšiřuje své území, protože všechny ostrovy jsou započítány do současných 370 000 km2 výsostných vod země.

Ostrovní stát vede s Čínou spor o svrchovanost skupiny neobydlených ostrovů ve Východočínském moři, které se v Japonsku nazývají Senkaku a v Číně Tiao-jü.

Ostrovy jsou v současnosti spravovány Japonskem, nicméně Peking si v posledních letech na ně činí nároky s tím, že jsou údajně součástí čínského území.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články