Jane Nguyen

21. 2. 2023

Očekává se, že po novém přepočtu japonských ostrovů vzroste jejich počet o 7 273. Místní geografové uvedli, že současná oficiální statistika, která čítá 6 852 ostrovů, není přesná.

Po nedávné geografické studii souostroví se očekává, že se celkový počet ostrovů v Japonsku zvýší na 14 125, což je více než dvojnásobek současného počtu, uvedl pro Kyodo News zdroj obeznámený se záležitostí.

Předchozí odhad pocházel ze studie provedené japonskou pobřežní stráží v roce 1987 a zahrnoval pouze ostrovy s obvodem alespoň 100 metrů. Počítání z roku 1987 se opíralo o lidi, kteří se probírali papírovými mapami, přičemž skupiny malých ostrovů byly často chybně identifikovány jako jeden ostrov.

Vyloučeny byly také písečné naplaveniny, které Úmluva OSN o mořském právu nyní uznává jako ostrovy, uvedl deník The Telegraph. V následujících 35 letech navíc došlo v důsledku sopečné činnosti ke vzniku dalších ostrovů.

Při novém sčítání byla využita technologie digitálního mapování, která automaticky spočítala ostrovy, a informace byly následně porovnány s leteckými snímky z minulosti a dalšími údaji. Ostrovy v jezerech nebo řekách byly z celkového počtu vyloučeny.

Počet ostrovů však zatím není oficiální, protože Japonský úřad pro geoprostorové informace (GSI) provádí konečné úpravy. Očekává se, že úřad vydá zprávu o aktualizované mapě země v březnu, uvedla agentura Kyodo News.

Upravený počet ostrovů neznamená, že Japonsko rozšiřuje své území, protože všechny ostrovy jsou započítány do současných 370 000 km2 výsostných vod země.

Ostrovní stát vede s Čínou spor o svrchovanost skupiny neobydlených ostrovů ve Východočínském moři, které se v Japonsku nazývají Senkaku a v Číně Tiao-jü.

Ostrovy jsou v současnosti spravovány Japonskem, nicméně Peking si v posledních letech na ně činí nároky s tím, že jsou údajně součástí čínského území.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...