Andrew Thornebrooke

18. 8. 2021

Analýza zpráv

Japonsko začátkem tohoto měsíce oznámilo, že vyšle 500–600 vojáků na jihozápadní ostrov Ishigaki, který leží v blízkosti Tchaj-wanu, což podle odborníků upevní závazek země bránit Tchaj-wan před agresí Komunistické strany Číny. Podle odborníků je tento krok rovněž součástí širšího posunu japonské politiky směrem k větší mezinárodní vojenské spolupráci zaměřené na boj proti čínskému režimu.

Nové jednotky, které by měly být v provozu do roku 2022, budou sestaveny z různých složek japonských obranných sil a budou zahrnovat jak rakety země-loď, tak rakety země-vzduch.

Bývalý vysoký úředník australského ministerstva obrany obeznámený s obrannou politikou Japonska komentoval tento krok v rozhovoru s deníkem Epoch Times. Jeho názory zveřejňujeme pod podmínkou zachování jeho anonymity.

„Myslím, že japonská vláda sice zachovávala mentalitu ‚sebeobrany‘, ale v pozadí toho vždy stála myšlenka, že pokud by Severní Korea nebo Čína, či v menší míře Rusko, postupovaly agresivně, pak by se tento postoj poměrně rychle změnil,“ říká informátor.

Po porážce ve druhé světové válce bylo Japonsko nuceno přijmout ústavu, která zakazovala válku jako prostředek řešení mezinárodních sporů. Od přijetí ústavy v roce 1947 je japonská armáda organizována a nasazována pouze jako Japonské síly sebeobrany. V roce 2014 však japonská vláda toto ustanovení reinterpretovala a přiznala svým silám schopnost bránit i své blízké spojence.

Podle informátora se plánování zvýšené obranyschopnosti v okolí Tchaj-wanu připravuje od roku 2017 a brzy budou následovat další bojové prvky. Patří mezi ně jednotka elektronického boje, která má být do roku 2023 umístěna na nejzápadnějším japonském ostrově Jonaguni, a základna japonských obranných sil, která má být umístěna na ostrově Magešima, neobydleném výběžku vzdáleném 21 mil od nejjižnějšího hlavního ostrova země Kjúšú.

Zvýšená obranná pozice v okolí Tchaj-wanu přichází v souvislosti se zvýšeným úsilím spojenců odradit Čínu od agrese v Indopacifiku, Jihočínském a Východočínském moři.

Celý článek naleznete zde.

Článek byl radakčně zkrácen. Překlad M. K.


O autorovi: Andrew Thornebrooke je nezávislý reportér, který se věnuje čínským tématům se zaměřením na obranu a bezpečnost. Vystudoval magisterský obor vojenské historie na Norwich University a je autorem zpravodaje Quixote Hyperdrive.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.