Andrew Thornebrooke

18. 8. 2021

Analýza zpráv

Japonsko začátkem tohoto měsíce oznámilo, že vyšle 500–600 vojáků na jihozápadní ostrov Ishigaki, který leží v blízkosti Tchaj-wanu, což podle odborníků upevní závazek země bránit Tchaj-wan před agresí Komunistické strany Číny. Podle odborníků je tento krok rovněž součástí širšího posunu japonské politiky směrem k větší mezinárodní vojenské spolupráci zaměřené na boj proti čínskému režimu.

Nové jednotky, které by měly být v provozu do roku 2022, budou sestaveny z různých složek japonských obranných sil a budou zahrnovat jak rakety země-loď, tak rakety země-vzduch.

Bývalý vysoký úředník australského ministerstva obrany obeznámený s obrannou politikou Japonska komentoval tento krok v rozhovoru s deníkem Epoch Times. Jeho názory zveřejňujeme pod podmínkou zachování jeho anonymity.

„Myslím, že japonská vláda sice zachovávala mentalitu ‚sebeobrany‘, ale v pozadí toho vždy stála myšlenka, že pokud by Severní Korea nebo Čína, či v menší míře Rusko, postupovaly agresivně, pak by se tento postoj poměrně rychle změnil,“ říká informátor.

Po porážce ve druhé světové válce bylo Japonsko nuceno přijmout ústavu, která zakazovala válku jako prostředek řešení mezinárodních sporů. Od přijetí ústavy v roce 1947 je japonská armáda organizována a nasazována pouze jako Japonské síly sebeobrany. V roce 2014 však japonská vláda toto ustanovení reinterpretovala a přiznala svým silám schopnost bránit i své blízké spojence.

Podle informátora se plánování zvýšené obranyschopnosti v okolí Tchaj-wanu připravuje od roku 2017 a brzy budou následovat další bojové prvky. Patří mezi ně jednotka elektronického boje, která má být do roku 2023 umístěna na nejzápadnějším japonském ostrově Jonaguni, a základna japonských obranných sil, která má být umístěna na ostrově Magešima, neobydleném výběžku vzdáleném 21 mil od nejjižnějšího hlavního ostrova země Kjúšú.

Zvýšená obranná pozice v okolí Tchaj-wanu přichází v souvislosti se zvýšeným úsilím spojenců odradit Čínu od agrese v Indopacifiku, Jihočínském a Východočínském moři.

Celý článek naleznete zde.

Článek byl radakčně zkrácen. Překlad M. K.


O autorovi: Andrew Thornebrooke je nezávislý reportér, který se věnuje čínským tématům se zaměřením na obranu a bezpečnost. Vystudoval magisterský obor vojenské historie na Norwich University a je autorem zpravodaje Quixote Hyperdrive.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.