Analýza zpráv

Japonsko začátkem tohoto měsíce oznámilo, že vyšle 500–600 vojáků na jihozápadní ostrov Ishigaki, který leží v blízkosti Tchaj-wanu, což podle odborníků upevní závazek země bránit Tchaj-wan před agresí Komunistické strany Číny. Podle odborníků je tento krok rovněž součástí širšího posunu japonské politiky směrem k větší mezinárodní vojenské spolupráci zaměřené na boj proti čínskému režimu.

Nové jednotky, které by měly být v provozu do roku 2022, budou sestaveny z různých složek japonských obranných sil a budou zahrnovat jak rakety země-loď, tak rakety země-vzduch.

Bývalý vysoký úředník australského ministerstva obrany obeznámený s obrannou politikou Japonska komentoval tento krok v rozhovoru s deníkem Epoch Times. Jeho názory zveřejňujeme pod podmínkou zachování jeho anonymity.

„Myslím, že japonská vláda sice zachovávala mentalitu ‘sebeobrany’, ale v pozadí toho vždy stála myšlenka, že pokud by Severní Korea nebo Čína, či v menší míře Rusko, postupovaly agresivně, pak by se tento postoj poměrně rychle změnil,“ říká informátor.

Po porážce ve druhé světové válce bylo Japonsko nuceno přijmout ústavu, která zakazovala válku jako prostředek řešení mezinárodních sporů. Od přijetí ústavy v roce 1947 je japonská armáda organizována a nasazována pouze jako Japonské síly sebeobrany. V roce 2014 však japonská vláda toto ustanovení reinterpretovala a přiznala svým silám schopnost bránit i své blízké spojence.

Podle informátora se plánování zvýšené obranyschopnosti v okolí Tchaj-wanu připravuje od roku 2017 a brzy budou následovat další bojové prvky. Patří mezi ně jednotka elektronického boje, která má být do roku 2023 umístěna na nejzápadnějším japonském ostrově Jonaguni, a základna japonských obranných sil, která má být umístěna na ostrově Magešima, neobydleném výběžku vzdáleném 21 mil od nejjižnějšího hlavního ostrova země Kjúšú.

Zvýšená obranná pozice v okolí Tchaj-wanu přichází v souvislosti se zvýšeným úsilím spojenců odradit Čínu od agrese v Indopacifiku, Jihočínském a Východočínském moři.

Celý článek naleznete zde.

Článek byl radakčně zkrácen. Překlad M. K.


O autorovi: Andrew Thornebrooke je nezávislý reportér, který se věnuje čínským tématům se zaměřením na obranu a bezpečnost. Vystudoval magisterský obor vojenské historie na Norwich University a je autorem zpravodaje Quixote Hyperdrive.