Jack Phillips

24. 6. 2021

Náčelník Generálního štábu armády USA varoval vládu, že čínský režim zvyšuje své vojenské kapacity „velmi závažným a setrvalým tempem“, a dodal, že současná situace může představovat hrozbu pro celosvětovou stabilitu a mír.

Armádní generál Mark Milley, náčelník Generálního štábu, uvedl, že je nezbytné, aby si Spojené státy „udržely konkurenční a technologickou výhodu“ nad Komunistickou stranou Číny.

Jeho prohlášení přišlo poté, co prezident Joe Biden a šéf Pentagonu Lloyd Austin v minulých dnech vyjádřili podobné obavy ohledně rétoriky přicházející ze strany čínského režimu, tedy prohlášení o tom, že Spojené státy a Čína zůstávají nesmiřitelné ohledně Tchaj-wanu, porušování lidských práv ze strany komunistické strany a sporů o území, zejména v Jihočínském moři.

Austin minulý týden senátorům řekl, že Bidenův požadavek na rozpočet pro obranu ve výši 715 miliard dolarů je nutný k tomu, aby bylo možné čelit výzvě, kterou představuje „stále asertivnější“ čínský režim.

„Žádost je vedena naším poznáním, že naši konkurenti – zejména Čína – pokračují v rozvoji svých schopností,“ řekl Austin během slyšení v senátním výboru pro ozbrojené složky. „Abychom zůstali důvěryhodným odstrašujícím prostředkem pro konflikty po celém světě, musíme tyto pokroky předstihnout.“

Milley rovněž poznamenal, že celkové výdaje na obranu Číny a Ruska jsou dohromady vyšší než výdaje Spojených států, ačkoli během slyšení neuvedl, jak k tomuto závěru dospěl. Kromě toho však Čína představuje pro Spojené státy vojenskou hrozbu „číslo jedna“, dodává americký generál.

Podpora Tchaj-wanu

Začátkem tohoto měsíce navštívila Tchaj-wan skupina amerických senátorů z obou stran (demokraté i republikáni) a uvedla, že Spojené státy poskytnou ostrovnímu státu 750 000 dávek vakcíny proti covidu-19. To vyvolalo řadu bojovných prohlášení ze strany čínských představitelů, včetně Wu Čchiena, mluvčího čínského ministerstva národní obrany, který prohlašoval, že Spojené státy „vážně podkopávají“ stabilitu v regionu.

Wu pak pohrozil, že každý – aniž by uvedl konkrétní jména – kdo se odváží „oddělit Tchaj-wan od Číny“, se dočká „rozhodného útoku“ ze strany čínské armády. Komunistická stana Číny dlouhodobě prohlašuje, že Tchaj-wan patří k čínskému území, zatímco Tchaj-wan tvrdí, že je suverénním, demokratickým státem. Protože je režim přesvědčen, že Tchaj-wan je součástí jeho území, brání jakékoli vládě nebo světovému orgánu, aby s ostrovním státem navázal styky.

Námořní konfliky

Komentář armádního generála Marka Milleye přichází několik měsíců poté, co jiný americký vrchní velitel, admirál Philip Davidson, šéf amerického velitelství pro Indopacifik, varoval stejnou senátní komisi, že čínská armáda ohrožuje americkou dominanci v Tichomoří.

„Vojenská rovnováha v Indopacifiku je pro Spojené státy a naše spojence stále nepříznivější,“ řekl Davidson a dodal: „Naše odstrašující pozice v Indopacifiku musí prokázat schopnost, kapacitu a vůli jednoznačně přesvědčit Peking, že náklady na dosažení jejich cílů za použití vojenské síly jsou prostě příliš vysoké.“

Komunistická strana je také schopna projektovat stále větší námořní sílu v Indickém oceánu a také v oblasti Afrického rohu (jinak také Somálský poloostrov či východoafrický poloostrov), uvedl v polovině dubna generál Stephen Townsend, který je v čele Velitelství USA pro Afriku.

„Jejich první zámořská vojenská základna, jejich jediná, je v Africe a právě ji rozšířili o významné molo, které může v budoucnu podporovat i jejich letadlové lodě. Po celém kontinentu hledají další možnosti umístění základen,“ řekl tehdy Townsend výboru pro ozbrojené složky Sněmovny reprezentantů.

Senát USA nedávno schválil návrh zákona o investicích do výroby a technologií v hodnotě téměř 250 miliard dolarů, který má konkurovat Pekingu a který zahrnuje výdaje ve výši přibližně 190 miliard dolarů. Velká část těchto peněz půjde na výzkum a vývoj na univerzitách a dalších institucích.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...