Australská ministryně zahraničních věcí Marise Payneová zaslala v pondělí dopis ministryni obrany, ve kterém uvádí, že země přijala pozvánku Indie na zapojení se do vojenského cvičení MALABAR 2020 v listopadu.

„Cvičení stmelí v obraně regionu čtyři klíčové partnery, Indii, Japonsko, USA a Austráli,“ napsala Payneová.

Společná cvičení posilují budování strategického partnerství mezi Indii a Austrálií, které je založené na společné dohodě premiérů obou zemí, Morrisona a Modiho z června.

Rozhodnutí ocenil na svém Twitteru i americký ministr obrany Mark Esper.

Cvičení MALABAR

Námořní cvičení Malabar začala již v roce 1992 coby společná akce Indie a USA. Japonsko se ke cvičením připojilo v roce 2015 a Austrálie se na nich podílela naposledy v roce 2007.

Poslední manévry se uskutečnily před dvěma lety u pobřeží ostrova Guam ve Filipínském moři a minulý rok u japonského pobřeží.

Dle indického ministra obrany se letos bude cvičení konat pravděpodobně v Bengálském zálivu. Přesný termín zatím veřejný není.

Letos to bude poprvé, co se společného vojenského cvičení takových rozměrů zúčastní všechny čtyři země.

Vážení čtenáři, nenechte si ujít to nejlepší z Epoch Times! Přihlašte se k odběru Newsletteru. Jednou týdně vám tak budeme moci zasílat výběr těch NEJ zpráv.

Dle indického vojenského analytika Dr. Jagannatha Pandy se Austrálie takovýchto akcí přestala účastnit v roce 2007 kvůli vzrůstající ekonomické závislosti na Číně a následnému tlaku komunistického režimu.

Po letech se dle něj ale Austrálie začala vymaňovat z vlivu Číny a letos se dokonce jižané domáhali vyšetřování původu viru Komunistické strany Číny (nového koronaviru) navzdory silným výhrůžkám Pekingu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.