V době, kdy se členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) chystají příští týden sejít ve Švýcarsku, aby dojednaly konečné podmínky úmluvy, která WHO poskytne centralizovanou pravomoc nad politikou jednotlivých států v případě pandemie, se republikánští senátoři v USA snaží posílit pravomoci jejich Kongresu pro schvalování mezinárodních úmluv.
Koncept úmluvy, která by byla „právně závazná“ pro všech 194 členských států, dává WHO pravomoc vyhlašovat pandemie a podřizuje členské země „ústřední roli WHO jako řídícího a koordinačního orgánu mezinárodní zdravotnické pomoci“ v oblastech, jako jsou lockdowny, léčba, zdravotnické zásobovací řetězce, dohled a „dezinformace a falešné zprávy“, jakmile je pandemie vyhlášena.
Sedmnáct republikánských senátorů v čele s Ronem Johnsonem představilo 15. února návrh zákona, který stanovuje, že pandemická úmluva musí být považována za mezinárodní smlouvu, a vyžaduje tedy souhlas dvou třetin senátorů (při plném počtu tedy 67 senátorů).
„WHO, stejně jako naše federální zdravotnické agentury v reakci na covid-19 žalostně selhaly,“ prohlásil senátor Johnson. „Toto selhání by nemělo být odměněno novou mezinárodní smlouvou, která by zvýšila moc WHO na úkor americké suverenity.“
Někteří však pochybují, že tento návrh zákona, i kdyby byl schválen, zabrání tomu, aby dohoda WHO vstoupila v platnost, jakmile ji podepíše prezident Joe Biden.
„Při vší úctě k předkládajícím senátorům to nepomůže,“ řekl deníku The Epoch Times Francis Boyle, profesor mezinárodního práva na Illinoiské univerzitě. Důvodem je podle něj to, že dohoda s WHO je vypracována speciálně proto, aby se obešel proces schvalování v Senátu. Navrhuje, že Kongres by místo toho měl okamžitě pozastavit roční příspěvky WHO a vyřadit Spojené státy z organizace.
WHO má rozpočet v objemu 6,72 miliardy dolarů, z čehož 1,25 miliardy dolarů je určeno na „mimořádné situace“. V současné době jsou největším přispěvatelem do rozpočtu WHO Spojené státy. Druhým největším dárcem WHO je Nadace Billa a Melindy Gatesových, která v roce 2021 přispěla 9 % rozpočtu WHO; třetí je Čína.
Bude Biden pro úmluvu s WHO potřebovat souhlas Senátu?
Zatím není jasné, zda bude Bidenova administrativa potřebovat souhlas Senátu, aby úmluva s WHO vstoupila v platnost. V úmluvě se totiž uvádí, že se stane účinnou a právně závaznou pro členské státy „prozatímně“, jakmile bude podepsána – a tedy dříve, než ji schválí některý z národních zákonodárných sborů.
„Bidenova administrativa může dát najevo, že tuto smlouvu předběžně uvádí v platnost pouhým podpisem smlouvy,“ řekl Boyle. „Proto zde ve Spojených státech vstoupí v platnost prozatímně, dokud Senát nerozhodne, zda smlouvu schválí, či nikoli. Osobně nevím o žádné jiné smlouvě v USA, která by stanovila její prozatímní platnost do doby, než Senát USA vydá doporučení a souhlas s touto smlouvou.“
Ačkoli americká ústava stanovuje, že prezident může uzavírat smlouvy „za předpokladu, že s nimi souhlasí dvě třetiny přítomných senátorů“, američtí prezidenti stále častěji podepisují mezinárodní dohody bez souhlasu Senátu a tyto dohody, bez ohledu na to, nabývají ve Spojených státech účinnosti.
Podle internetových stránek Senátu: „Smlouvy, jichž jsou Spojené státy smluvní stranou, mají rovněž platnost federální legislativy a jsou součástí toho, co ústava nazývá ‚nejvyšším zákonem země‘… V posledních desetiletích prezidenti často uzavírali mezinárodní dohody se Spojenými státy bez doporučení a souhlasu Senátu. Tyto dohody se nazývají ‚exekutivní dohody‘. Ačkoli nejsou předloženy Senátu ke schválení, jsou exekutivní dohody pro strany podle mezinárodního práva závazné.“
Zpráva společnosti Justia, která se zabývá právními analýzami a marketingem, uvádí, že „exekutivní dohody překonaly počtem a možná i mezinárodním vlivem smlouvy formálně podepsané, předložené k ratifikaci Senátem a po ratifikaci vyhlášené“.
Nejvyšší soud USA několikrát podpořil stanovisko, že tyto exekutivní dohody ustanovují federální právo a jsou nadřazeny státním zákonům a předpisům.
Podle Ústavy USA spadá zdravotní politika pod jurisdikci států, ale pandemická dohoda WHO může být způsobem, jak dostat zdravotní politiku pod jurisdikci federální vlády, jakmile WHO vyhlásí pandemii.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa