David Charbonneau

24. 2. 2023

Někteří vědci a publikované studie poukazují na souvislost mezi vakcínami proti covidu-19 a tinnitem známým jako „zvonění v uších“.

Tinnitus může zahrnovat různé nepříjemné zvukové vjemy objevující se v uších – bzučení, syčení, pískání, šumění, cvakání či další. V některých vzácných případech pacienti s tinnitem uvádějí, že slyší hudbu.

U Gregoryho Polanda, lékaře z Mayo Clinic, který zde vede tým pro výzkum vakcín, se problém objevil do hodiny po druhé dávce vakcíny proti covidu, kterou dostal v roce 2021. Když se vracel z očkování domů, náhle mu začalo zvonit v uších, a to tak výrazně, že málem způsobil dopravní nehodu.

„Vyděsilo mě to,“ řekl 67letý muž televizi NBC News. „Myslel jsem si, že to je nějaká píšťala na průvodu, která se ozývá přímo vedle mě.“

Poland, jeden z předních výzkumníků v oblasti vakcín v USA a šéfredaktor lékařského časopisu Vaccine, je jedním z tisíců osob, které se domnívají, že tinnitus, který se u nich objevil bezprostředně po očkování vakcínou na covid, může souviset s tímto očkováním.

Mezi onemocněním covid-19 a zvoněním v uších již existuje prokázaná souvislost, stejně jako s dalšími neurologickými stavy spojenými s dlouhodobým covidem.

Potíže, které doktor Poland zažívá, jsou problematické, uvedla pro National Geographic (NatGeo) stanfordská otolaryngoložka Konstantina M. Stankovicová.

„Tinnitus je fantomový zvuk, který je generován mozkem, a mozek ho obvykle vytváří, když dojde k poranění vnitřního ucha,“ vysvětlila a dodala, že nedostatek objektivních markerů v této oblasti je obrovskou překážkou. „Musíme se spoléhat na zprávy pacientů a subjektivní dotazníky.“

K 3. únoru bylo v systému VAERS, pasivním monitorovacím systému CDC pro samonahlašování nežádoucích účinků vakcín, hlášeno více než 16 tisíc případů tinnitu po očkování a studie z loňského března, která se odvolávala na databázi VAERS ze září 2021, uváděla počet hlášení v té době 12 247.

Společnost Johnson and Johnson uvádí pískání v uších jako potenciální nežádoucí účinek své vakcíny na bázi adenoviru a Evropská lékařská agentura přidala vloni v červenci tento stav na seznam možných nežádoucích účinků vakcíny od společnosti Astra-Zeneca. MRNAVakcíny od Moderny a Pfizeru v současné době neuvádějí tinnitus jako možný nežádoucí účinek svých očkování, nicméně studie WHO dává tento stav do spojitosti s anticovidovou vakcínou od Pfizeru.

Jiná nerecenzovaná studie, jejímž autorem je Loren J. Bartels, klinický profesor otolaryngologie na lékařské fakultě při University of South Florida, zjistila, že u vakcín proti covidu-19 byla zjištěna spojitost se statisticky významným nárůstem některých nežádoucích účinků. Studie zjistila, že na 100 000 osob se u 1 877 osob vyskytly závratě, u 50 osob tinnitus, u 12 osob ztráta sluchu a u 14 osob Bellova obrna.

Ve vztahu k mRNA vakcínám byla adenovirová vakcína spojena se statisticky významným nadměrným výskytem závratí, tinnitu a ztráty sluchu, a to nejméně v 723, 57 a 55 případech na 100 000 obyvatel. Studie zjistila spojitost mezi vakcínami na covid-19 a těmito stavy. Výsledky podle studie „rovněž naznačují, že pokud jde o závratě, tinnitus a ztrátu sluchu, je souvislost poměrně silná u vakcíny Johnson and Johnson“.

Reakce CDC

Mluvčí amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Martha Sharanová sdělila 8. února pro NatGeo, že úřad rozhodl, že „nemá z vlastního zkoumání dostatečné důkazy, které by ospravedlnily zahájení epidemiologické studie“.

Podle NatGeo CDC uvádí, že ve zdravotních záznamech 6,6 milionu osob v rámci databáze Vaccine Safety Datalink, která je výsledkem spolupráce CDC a 13 zdravotnických organizací, jež provádějí aktivní sledování bezpečnosti vakcín, hledala diagnózy tinnitu, které se vyskytly až 70 dní po očkování vakcínou na covid. Úřad v září 2022 uvedl, že nezjistil žádné důkazy o tom, že by se diagnózy tinnitu po očkování shlukovaly, ovšem tuto svou analýzu nezveřejnila a odmítla předběžnou zprávu poskytnout tisku.

Doktor Paul Offit z Children’s Hospital of Philadelphia se k této souvislosti vyjádřil odmítavě a pro NatGeo uvedl, že „jako obecné pravidlo nežádoucí účinky spojené s očkováním zpravidla souvisejí s imunitní reakcí na vakcínu“.

Toto tvrzení však nepotvrzuje několik výše citovaných studií, včetně studie WHO, která jako pravděpodobný mechanismus účinku uvádí zánět vestibulokochleárního nervu a navrhuje, že „povědomí o této možné souvislosti může pomoci zdravotníkům a očkovaným osobám sledovat příznaky a případně vyhledat péči. Vzhledem k tomu, že v literatuře je zatím jen omezené množství údajů, které tuto souvislost dokládají, je nutné další sledování“.

Dr. Poland, který je rovněž poradcem společnosti Johnson and Johnson pro vakcíny, řekl televizi NBC News: „Jednou v noci jsem seděl a díval se na hvězdy a do očí mi vhrkly slzy, když mě zničehonic napadla tato myšlenka: Možná už nikdy neuslyším ticho.“ Řekl, že se uprostřed noci budí a nedokáže pískot v uších ignorovat.

Přesto zůstává vakcínám věrný. Poté, co podstoupil posilovací dávky očkování, řekl: „Moudrý člověk se podívá na poměr rizik a přínosů a řekne si: ,No, jsou známa určitá rizika vakcíny, ale jsou mnohem nižší než rizika onemocnění.“

Léčba tinnitu

Na zvonění v uších jako takové neexistuje žádný lék, ale podle Mayo Clinic se možnosti léčby liší v závislosti na příčině a sahají od odstranění ušního mazu přes léčbu základního onemocnění cév až po předepsání sluchadla.  Někteří jedinci, včetně herce Williama Shatnera, našli úlevu pomocí přeškolovací terapie.

Shatner v roce 2012 řekl moderátorovi pořadu Weekend Edition, že mu tinnitus diagnostikovali asi před 15 lety a svůj konkrétní zvuk v uších popsal jako zrnění prázdného televizního kanálu, který vysílá neustálé „sykavky“.

Herec poté popsal test audiometrem, který identifikoval zvuk jeho tinnitu. „A když [audiometr] dosáhl stejného zabarvení a tónu, jako je můj zvuk, rozplakal jsem se. Někdo si prosekal cestu touhle džunglí zvuků, kde jsem byl ve své agónii úplně sám, a někdo se ke mně dostal a mě to prostě dojalo k slzám.“

Léčba kombinuje maskování zvuku a poradenství. Pacient obvykle nosí v uchu zařízení, které pomáhá maskovat příznaky tinnitu, a zároveň dostává direktivní poradenství. Postupem času může přeškolovací terapie pomoci pacientům vnímat hluk v uších méně a nebýt tak sužován příznaky tinnitu. 

Ačkoli účinnost přírodních léčebných postupů není jistá, výzkum zjistil, že některé postupy mohou snížit potíže způsobené tinnitem, byť tento stav nevyřeší. Studie publikovaná v roce 2019 v časopise Frontiers in Neurology zjistila „statisticky významné snížení skóre tísně při tinnitu bezprostředně po terapii všímavostí (mindfulness)“. Analýza ve stejném časopise, rovněž z roku 2019, poznamenala, že podobný účinek může mít i kognitivně-behaviorální terapie.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).