Úroveň přirozené imunity, kterou lidé získají v důsledku prodělání covidové infekce, je pravděpodobně zhruba na stejné úrovni jako imunita, kterou lidé získají díky očkování, uvádějí britští vědci v nově vydané studii.

Anglický zdravotní úřad Public Health England (PHE) 14. ledna ve zprávě pro média uvedl, že provedl studii s názvem SIREN, která proběhla na 20 787 zdravotnických pracovnících a dospěl k závěru, že prodělané onemocnění by mělo lidem zajistit alespoň 83, a až 99procentní imunitu proti opakovanému nakažení virem, a to pravděpodobně minimálně po dobu pěti měsíců.

Profesorka Susan Hopkinsová, přední lékařská poradkyně PHE a vedoucí studie SIREN, uvedla: „Tato studie nám poskytla doposud nejjasnější obraz o povaze ochrany protilátek proti COVIDu-19.“

Ochrana před opětovným nakažením

„Nyní víme, že většina z těch, kteří měli virus a vytvořili si protilátky, je chráněna před reinfekcí,“ řekla.

Vědci závěry studie uvítali, i přesto, že nezahrnovala výzkum na lidech, kteří již obdrželi vakcínu. „Z této studie jsme vypátrali, že primární infekce SARS-CoV-2 poskytuje alespoň 94% ochranu před symptomatickou reinfekcí alespoň po dobu 5 měsíců,“ sdělila profesorka imunologie a infekčních onemocnění na univerzitě v Edinburghu Eleanor Rileyová.

„To ukazuje, že přirozená infekce poskytuje krátkodobou ochranu proti COVIDu-19 velmi podobně jako ochrana získaná prostřednictvím očkování.“

Lawrence Young, virolog a profesor molekulární onkologie na lékařské fakultě ve Warwicku, tento závěr zopakoval a potvrdil, že nálezy studie SIREN kopírují výsledky dřívějších studií.

„Tato studie celkově podporuje předchozí pozorování z celého světa, která prokázala, že infekce SARS-CoV-2 poskytuje vysoký stupeň imunity proti opakované infekci, přinejmenším v krátkodobém až střednědobém horizontu,“ uvedl.

Podobné jako licencované vakcíny

„Studie spolu s předchozím výzkumem rovněž naznačuje, že primární infekce nabízí podobnou úroveň ochrany před symptomatickou infekcí jako aktuálně licencované vakcíny,“ dodal.

Zjištění studie jsou založené na údajích z pravidelného testování 20 787 zdravotnických pracovníků na nové infekce COVID-19, stejně jako na protilátky indikující předchozí infekci, po dobu šesti měsíců od června loňského roku.

Závěr, že vysoké procento imunity bylo dosaženo tím, že onemocnění už dotyčný prodělal, vyvodili vědci ze zjištění, že k potenciálnímu opětovnému nakažení došlo pouze u 44 ze 6 614 lidí, kteří měli pozitivní test na protilátky.

Navzdory ujištění, které výzkum nabízí, kvůli ostatním rizikům přenosu a tomu, že není ověřeno, jak dlouho imunita trvá, profesorka Hopkinsová naléhá na opatrnost s tím, že lidé by se měli i nadále držet přísných omezení pobytu venku. Ve Spojeném království byl od 5. ledna vyhlášen již třetí celostátní lockdown.

Protilátky

„Nyní víme, že většina z těch, kteří měli virus a vytvořili si protilátky, jsou chráněni před opětovným nakažením, ale stále není jisté, jak dlouho imunita trvá,“ říká profesorka Hopkinsová.

„Rozhodující je, že věříme, že lidé mohou virus stále přenášet.“

Profesorka Rileyová zopakovala varování Hopkinsové a uvedla, že i když výzkum naznačuje, že lidé, kteří se z wuchanského viru zotavili, „mají mnohem menší pravděpodobnost přenosu viru na ostatní“, někteří opětovně infikovaní jedinci, což dokonce zahrnuje i ty bez příznaků, by jej mohli stále přenášet.

„Takže nemůžete předpokládat, že jen proto, že jste virus už měli, nemůžete být nakažliví,“ míní Rileyová a dodává: „Tato data posilují tvrzení, že prozatím by se každý měl považovat za potenciální zdroj infekce pro ostatní a měl by se podle toho chovat.“

Studie SIREN zahrnuje období před rozsáhlým rozšířením nové varianty nemoci, která se původně začala šířit na jihovýchodě Anglie.

Vědci budou podle slov úřadu PHE pokračovat ve zkoumání další rok, aby dále přesně zjistili, jak dlouho imunita trvá, jak účinné jsou vakcíny a do jaké míry imunitní lidé onemocní a nemoc přenáší.

První dávku očkovací látky proti COVID-19 dostalo ve Velké Británii zatím něco přes dva a půl milionu lidí. Cílem vlády je, aby první dávku do 15. února obdrželo 15 milionů Britů.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC