Původní článek aktualizován 18. 1. 2021

Podle informací zaslaných do federálnímu systému zemřelo ve Spojených státech po očkování vakcínou proti COVID-19 od Moderny a Pfizer-BioNTech šedesát šest lidí.

Systém hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) je federální databáze, která je pasivní, což znamená, že zprávy se neshromažďují automaticky a musí být vyplněné manuálně. Informace do VAERS může podávat kdokoli, včetně poskytovatelů zdravotní péče, pacientů či členů rodiny.

Podle webu VAERS však „systém často postrádá podrobnosti a někdy může obsahovat chybné informace“. Přesto informace ve VAERS představují „jen malý zlomek aktuálních případů s nežádoucími účinky“, uvádí se na webu, ačkoli se má za to, že nedostatečné vykazování je u závažných událostí méně časté.

V některých případech pacienti zemřeli během několika dní po podání vakcíny COVID-19.

66letý senior, obyvatel Colorada, byl ospalý a zůstal v posteli den poté, co obdržel vakcínu od společnosti Moderna. Brzy příštího rána, na Štědrý den, byl „nalezen nehybně ležící, bledý, oči napůl otevřené a z úst mu vycházela pěna, přičemž nejevil známky žádné reakce,“ uvádí zpráva VAERS. „Nedýchal a neměl pulz.“

V jiném případě byla 93letému muži z Jižní Dakoty 4. ledna kolem 11. hodiny ráno injekčně podána vakcína Pfizer-BioNTech. Asi o dvě hodiny později pověděl, že je unavený a nemůže pokračovat ve fyzikální terapii, na které byl. Byl odvezen zpět do svého pokoje, kde si stěžoval na tíži ve svých nohách. Brzy poté přestal dýchat.

Moderna a Pfizer neodpověděly na žádosti o komentář. Abigail Capobianco, mluvčí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), pro Epoch Times prostřednictvím e-mailu řekla: „Jakékoli zprávy o úmrtí po podání vakcín okamžitě a důsledně vyšetřují společně FDA a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).“

Úředníci v agenturách spolupracují s poskytovateli zdravotní péče na získávání anamnézy a informací o klinickém sledování a provádění klinického hodnocení případů: „Je důležité si uvědomit, že z údajů VAERS nelze obecně zjistit, zda za způsobené nepříznivé účinky může podání vakcíny,“ dodala.

Zdravotničtí úředníci na webu VAERS varují, že hlášení vyplněné do systému neprokazuje, že nežádoucí účinky způsobila vakcína, a že systém pro přijetí informací nevyžaduje důkaz, že událost byla způsobena vakcínou.

US HEALTH VIRUS VACCINE
Ampulka s vakcínou proti COVID-19, New Yorku 4. ledna 2021. (Shannon Stapleton / Pool / AFP prostřednictvím Getty Images)

Kromě úmrtí lidé po očkování vakcínou proti COVID-19 hlásili 96 život ohrožujících příhod a také 24 trvalých zdravotních postižení, 225 hospitalizací a 1 388 návštěv pohotovosti.

COVID-19 je onemocnění způsobené virem Komunistické strany Číny.

CDC ani FDA nemají centrální databázi hlášených nežádoucích účinků. Nancy Messonnierová, ředitelka Národního centra pro imunizaci a respirační choroby CDC, 6. ledna uvedla, že závažné alergické reakce na vakcíny COVID-19 se vyskytují v poměru 11,1 na milion očkování ve srovnání s vakcinací proti chřipce, která vychází v poměru 1,3 na 1 milion injekcí.

K 15. lednu vakcínu proti COVID-19 dostalo 10,5 milionu Američanů. Federální zdravotničtí úředníci uvedli, že i když jsou vyšetřovány nežádoucí účinky, vakcinace je i přesto bezpečná.

„Jedná se o bezpečné a účinné vakcíny. Máme dostatečné údaje, které to prokazují,“ sdělila Messonnierová.

Počátkem tohoto týdne upoutalo pozornost jedno úmrtí po očkování. Gregory Michael, 56letý lékařský pracovník v Mount Sinai Medical Center v Miami na Floridě, byl očkován 18. prosince 2020. O šestnáct dní později zemřel.

Michaelova manželka Heidi Neckelmannová na Facebooku uvedla, že její manžel byl před očkováním „velmi zdravý“. Řekla, že byl přijat na jednotku intenzivní péče s diagnózou akutní idiopatické trombocytopenické purpury, což je porucha krve způsobená reakcí na vakcínu. Nakonec zemřel.

„Byl pro-očkovacím zastáncem, proto se sám nechal očkovat,“ napsala Neckelmannová. „Věřím, že by si lidé měli být vědomi toho, že se mohou vyskytnout vedlejší reakce, že to není dobré pro každého, a v tomto případě to zničilo krásný život, dokonalou rodinu a zasáhlo tolik lidí v komunitě. Nenechte jeho smrt zbytečnou, zachraňte prosím více životů tím, že zveřejníte tyto informace.“

Společnost Pfizer pro tiskové agentury uvedla, že žádný důkaz v současné době neukazuje na souvislost mezi smrtí a její vakcínou.

Aktualizovaná data VAERS přišla poté, co Norsko změnilo očkovací program tak, aby jednu z vakcín nepodávali „velmi slabým“ lidem, odvolávajíc se na 13 úmrtí mezi očkovanými lidmi.

Překlad článku newyorské redakce deníku The Epoch Times: MiC.