600 tisíc studentů ze školského okresu Los Angeles (LAUSD) bude muset být očkováno proti COVIDu-19, než se vrátí do učeben, uvedli to tamní úředníci.

Na předem nahraném briefingu, o němž poprvé informoval Los Angeles Times, školský dozorce LAUSD Austin Beutner sdělil, že povinná vakcína na COVID-19 se „nebude lišit od očkování studentů proti spalničkám či příušnicím“.

Zatímco dvě vakcíny povolené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro nouzové použití jsou pouze pro starší teenagery, Beutner nevyjasnil, zda kampusy LAUSD zůstanou zavřené, dokud nebudou k dispozici i vakcíny pro menší žáky. FDA v současné době umožňuje použití vakcíny Pfizer-BioNTech u lidí starších 16 let a vakcíny Moderna u osob starších 18 let.

Beutner rovněž zmínil, že rodiče, kteří si nepřejí své děti očkovat, „budou mít vždy možnost, aby jejich dítě zůstalo v režimu online výuky, a nemuseli se tak vracet na kampus,“ uvádí LA Times.

Dodal, že očekává očkování všech studentů do ledna 2022.

California Gov. Gavin Newsom Visits Los Angeles Hospital As They Administer First Vaccines
Guvernér Gavin Newsom drží lahvičku s vakcínou Pfizer-BioNTech COVID-19, 14. prosince 2020. (Jae C. Hong-Pool / Getty Images)

Toto oznámení přichází v době, kdy LAUSD pokračuje ve vyvíjení tlaku na kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, aby školy ještě neotvíral. Školská rada v úterý uvedla, že povolila okresu žalovat administrativu Newsoma ohledně jeho plánu, avšak později dodala, že jen „doufá, že se vyhne nutnosti hledat právní kroky“.

Podle Newsomova plánu mohou dotaci ve výši 2 miliard dolarů získat pouze školy, které se znovu otevřou pro osobní výuku. Školní inspektoři v hlavních kalifornských veřejných školských obvodech, ke kterým se připojily mocné učitelské odbory, plán kritizovali a požadovali více financování pro všechny školy bez ohledu na to, zda se rozhodnou znovu otevřít.

LAUSD, druhý největší veřejný školský okrsek v USA, zavřel všechny školní budovy od loňského března, kdy byla Kalifornie zasažena wuchanským virem. Od té doby nabízejí školy výuku výhradně online.

Místní školy ale neotevřou ani se začátkem dalšího semestru 11. ledna. K tomu dojde, až se zlepší celková epidemiologická situace.

Beutner také tvrdí, že 10 procent studentů, kteří šli na testy na COVID-19 na svých školách, bylo pozitivních. „Jedno z deseti dětí testovaných ve školách nevykazuje žádné příznaky, ale má virus,“ řekl. „Je jasné, že s tak vysokou mírou nakažení jsme od znovuotevření škol daleko,“ uzavírá.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC.