Jack Phillips

16. 1. 2021

Nejméně v 10 státech USA zaznamenali zdravotní úřady vysoce nakažlivou variantu B.1.1.7 COVIDu-19, což je onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2, uvádí nová zpráva.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v aktualizaci z 15. ledna uvedlo, že „více přenositelná varianta SARS-CoV-2, B.1.1.7 byla zjištěna v 10 státech USA“. SARS-CoV-2, nebo také virus Komunistické strany Číny, se objevil zřejmě poprvé v čínském Wu-chanu na konci roku 2019.

Zdravotničtí úředníci varovali, že modely ukázaly, že kmen viru B.1.1.7 má potenciál zvýšit „trajektorii pandemie v USA v nadcházejících měsících“ a „vyžaduje si dodržovat větší přizpůsobení se strategiím rozložení rizika, včetně odstupů mezi lidmi a nošení roušek“.

V boji proti viru bude asi potřeba dosáhnout většího tempa očkování, uvedlo CDC.

Tato varianta byla poprvé zaznamenána ve Velké Británii v polovině prosince, ačkoli CDC uvedlo, že se mohla objevit v září 2020. Mezitím byla B.1.1.7 detekována ve více než 30 zemích, uvedlo centrum a dodalo, že se přenáší snáze než jiné kmeny virů KS Číny.

Ve Spojených státech byl kmen poprvé hlášen státními orgány ve venkovské oblasti v Coloradu, hodiny cesty od Denveru. Kromě Colorada byla varianta B.1.1.7 v posledních týdnech objevena v Pensylvánii, New Yorku, Illinois, Kalifornii a dalších.

„Modelovaná trajektorie této varianty v USA vykazuje rychlý růst počátkem roku 2021 a v březnu se stane převládající variantou,“ uvedlo CDC.

Britské úřady v loňském roce uvedly, že nová varianta viru byla důvodem zvýšené míry infekce v Londýně a jihovýchodní Anglii. Řekly však, že neexistují důkazy o tom, že by tato varianta způsobovala vážnější příznaky onemocnění.

CDC ve své nové zprávě nedoporučuje žádné nové strategie zmírňování.

„Strategické testování osob bez příznaků COVID-19, které však mají zvýšené riziko infekce SARS-CoV-2, poskytuje další příležitost k omezení probíhajícího šíření,“ uvádí CDC. „Kolektivně bude pro omezení šíření SARS-CoV-2 a ochranu zdraví veřejnosti nezbytný zvýšený genomový dohled v kombinaci se zvýšeným dodržováním strategií rozložení rizika, co se týče veřejného zdraví, včetně očkování, fyzického odstupu, používání roušek, hygieny rukou a izolace a karantény.“

Překlad a zkrácení původní zprávy: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…