Isabel van Brugen

16. 1. 2021

Norsko pozměnilo státní strategii pro očkování proti COVID-19 tak, že „velmi slabí“ lidé by již neměli dostávat injekci, odvolávajíc se na úmrtí 13 lidí, již pravděpodobně zemřeli kvůli vedlejším účinkům mRNA vakcíny společnosti Pfizer a partnera BioNTech.

„Pokud jste velmi slabí, pravděpodobně byste neměli být očkováni,“ řekl novinářům ve čtvrtek Steinar Madsen z Norské agentury pro léčiva.

Změna pokynů vládní agentury a Národního institutu pro veřejné zdraví přichází poté, co bylo zjištěno spojení mezi úmrtími starších a „slabých“ jedinců s vedlejšími účinky vakcíny proti COVID-19, nemoci způsobené virem Komunistické strany Číny.

Země dosud hlásila celkem 23 úmrtí po očkování zhruba 25 000 dávkami. Po prošetření 13 úmrtí agentura uvedla, že „vedlejší účinky vakcín mRNA… mohly vést k úmrtím“.

Ti, kteří zemřeli, byli podle předběžných zpráv staří, slabí a ve věku 80 a více let.

„Údaje naznačují, že běžné vedlejší účinky vakcín mRNA, jako je horečka a nevolnost, mohly vést k úmrtí některých slabých pacientů,“ uvedl přední lékař agentury Sigurd Hortemo.

Zbývající úmrtí se budou ještě prošetřovat.

Madsen zdůraznil, že mnoho tisíců starších a oslabených lidí bylo očkováno bez fatálních důsledků.

Očkování proti viru KS Číny vakcínami Pfizer a BioNTech začalo v zemi 27. prosince. Mezi prvními byli očkovaní lidé v pečovatelských domech v Oslu.

Norsko, které je součástí jednotného evropského trhu, avšak není členem Evropské unie, v srpnu uvedlo, že bude mít přístup k vakcínám, které EU získává prostřednictvím dohod sjednaných s farmaceutickými společnostmi.

Vakcína společnosti Pfizer má údajně účinnost 95 procent s žádnými vážnými následky na zdraví.

V listopadu 2020 se objevily zprávy o vedlejších účincích ze studie vakcíny Pfizer provedené na více než 43 500 dobrovolnících. Někteří zaznamenali bolesti v místě vpichu stejně jako u vakcín proti chřipce, zatímco jeden testovaný „subjekt“ to přirovnal k „těžké kocovině“.

„Nežádoucí účinky jsou ekvivalentní silné kocovině, při které vás bolí hlava a necítíte se moc dobře, a to trvá v průměru dva dny, ale někteří lidé hlásili až pět dní,“ řekl australské stanici ABC News Stanley Wang, Australan žijící v Los Angeles.

Glenn Deshields, 44letý dobrovolník z texaského Austinu, v rozhovoru pro Fox News uvedl, že po první dávce vakcíny pocítil „velkou bolest v místě vpichu“, a že vedlejší účinky „byly o něco závažnější než si myslel“. Sdělil, že se necítil dobře „možná tři až čtyři dny“, a dodal, že příznaky po druhé injekci však byly „mnohem mírnější“.

Patricia Stinchfield z Children’s Hospitals and Clinics (Dětských nemocnic a klinik) v Minnesotě prohlásila 23. listopadu během setkání s Americkou lékařskou asociací Poradnímu výboru pro imunizační postupy, že tyto vedlejší účinky jsou „imunitní odpovědi“.

„Pokud tedy po očkování něco cítíte, měli byste to očekávat. A když do toho jdete, je normální, že máte bolesti paží, únavu, bolesti těla nebo dokonce horečku,“ uvedla podle WebMD.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a společnost Pfizer, která vakcínu s BioNTech vyrábí, na žádosti The Epoch Times o komentář zatím neodpověděly.

Překlad původního článku: M. C.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.