Policie v Londýně obvinila 33letého muže z údajného podání falešné vakcíny COVID-19 postarší britské ženě.

David Chambers z Londýna je obviněn z podvedení 92leté ženy, kdy si od ní za vpíchnutí falešné vakcíny vyžádal poplatek 160 liber (cca 4 700 Kč). Muž tvrdil, že je z Národní zdravotní služby (NHS).

Londýnská policie ve svém prohlášení z 15. ledna uvedla, že Chambers byl obviněn ze dvou případů klamného tvrzení a z jednoho přestupku běžného napadení.

Byl také obviněn ze dvou bodů porušení zákonů přijatých k zastavení šíření nového koronaviru.

Chambers byl vzat do vazby a před soud bude postaven 12. února.

Ve Velké Británii poskytuje vakcíny zdarma NHS, přičemž o prioritních skupinách rozhoduje vláda. Starší lidé byli v první prioritní skupině.

Policejní orgány varovaly veřejnost, aby si byla vědoma podvodů s vakcínami – i když jejich počet je v současné době nízký.

Národní ohlašovací centrum pro podvody Action Fraud uvedlo, že do 7. ledna obdrželo 57 hlášení týkajících se vakcínových podvodů.

„Pamatujte, že vakcína je k dispozici pouze u NHS a je zdarma. NHS vás nikdy nebude žádat o podrobnosti o vašem bankovním účtu ani o zaplacení vakcíny. Pokud obdržíte e-mail, textovou zprávu nebo telefonní hovor, který údajně pochází od NHS, a budete požádáni o poskytnutí finančních podrobností, jedná se o podvod,“ uvádí Action Fraud.

Podle Action Fraud někteří podvodníci rozesílají textové zprávy, které tvrdí, že jsou z NHS, a nabízejí jim možnost přihlásit se na očkování proti COVID-19.

Text obsahuje odkaz na online formulář, který vypadá velmi podobně jako z webu NHS a požaduje osobní a finanční podrobnosti.

V prosinci vydala společnost Sussex Community NHS Foundation Trust varování před podobným podvodem s textovými zprávami, který používal platební systém SMS.

„Někteří lidé dostávají podvodné hovory a textové zprávy nabízející očkování na COVID-19,“ stálo ve varování. „V některých případech jsou lidé vyzváni, aby stiskli číslo na klávesnici nebo poslali textovou zprávu k potvrzení, že si přejí dostat vakcínu. Je pravděpodobné, že by to vedlo k účtování poplatku z jejich telefonního účtu.“

Z anglického originálu přeložil: MiC.