Co když vám dají do ruky papír ukazující pozitivní výsledky testování na přítomnost wuchanského viru SARS-CoV-2? Byli jste na testu a test byl pozitivní, co teď dělat? Touto otázkou se zabývá doktor Igor Bukovský, slovenský patologický fyziolog, který provozuje Ambulanci klinické výživy (AKV) a získal více než 100 tisíc diváků pro svůj youtube kanál, kde reaguje na současné události a sdílí zkušenosti z oblasti zdraví, udržování dobré kondice, posilování imunity, hubnutí a podobně.

Podle Bukovského již byly zaznamenány případy nepřiměřené úzkosti a sebevražedných myšlenek, a to i u lidí, kteří teprve čekají na výsledky testu, nebo se ocitnou v podezření, že by mohli být nakažení.

Z vyšetření však nemůže být jasné, zda je virus aktivní nebo neaktivní. Pozitivní test u člověka, který nemá příznaky onemocnění, ještě neznamená nemoc.

Bukovský zmiňuje data z buletinu Světové zdravotnické organizace (WHO), která uvádějí, že smrtnost lidí, kteří byli nakaženi wuchanským koronavirem a onemocněli nemocí COVID-19, je 0,23 % a smrtnost lidí nakažených chřipkou je 0,1 %. Tedy smrtnost je u koronaviru je podle Bukovského 2x větší. Obě zmiňované statistiky však byly vytvářené odlišnými přístupy, a proto jejich srovnávání není úplně přesným výsledkem poměru smrtnosti těchto dvou onemocnění. Obecně se uvádí minimální smrtnost 0,4 % na onemocnění COVID-19. Tedy větší než uváděl buletin WHO citovaný panem Bukovským.


Vyzývá lidi, aby nepropadali panice a depresi, aby svoje strachy a obavy sdíleli s blízkými nebo se svým okolím, sdělili je, rozebrali a pokusili se je rozptýlit.

Jak jeden z diváků pod videem napsal, možná větší deprese způsobí situace lidem, do které se dostávají v důsledku lockdownu, tedy vládou přikázaných omezení, které povedou k bankrotům a neschopnosti splácet již započaté úvěry a podobně. Ale to je samozřejmě další, jiná otázka.

Pojďme zpět k tomu, když je test na wuchanský koronavirus SARS-CoV-2 pozitivní.

Co vlastně znamená, že byl test pozitivní? Co to vypovídá o viru ve vašem těle, jak je infekce vážná nebo jaký bude další průběh? Podle Bukovského se jedná o zjištění, že v odebraném vzorku z povrchu vaší sliznice byly zachyceny stopy hledaného viru. Z vyšetření však nemůže být jasné, zda je virus aktivní nebo neaktivní. Pozitivní test u člověka, který nemá příznaky onemocnění, ještě neznamená nemoc.

Pozitivní test neznamená automaticky nemocný člověk.


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Čtěte také: Když jste pozitivní jste infekční? Pozitivní případ neznamená automaticky onemocnění

Když přijdete domů s pozitivním testem. Co teď?

Dodržujte zvýšené hygienické přístupy k mytí rukou, věcí, s nimiž manipulujete, nebo věcmi, které na sobě nosíte a podobně. Udržujte si od ostatních odstup a zdržte se fyzického kontaktu s nimi – zejména líbání, ale i utírání rýmy dětem a podobně.

Podle Bukovského mohou pomáhat i výplachy sliznice nebo čištění jazyka, ale opatrně, a hlavně vyplachovat vhodnými prostředky a dát si pozor na dezinformace nebo nebezpečné nápady, které se někdy šíří na internetu. Můžete například vlažnou slanou vodou (osolenou) kloktat v ústech nebo si takovou vodou vyplachovat nos.

Jedno z doporučení doktora Bukovského také uvádí, že je dobré hodně větrat a trávit opakovaně čas na balkóně, nebo v okně, dýchat čistý vzduch a umožnit lepší pročišťování plic a těla pomocí dýchání.

Dále Bukovský radí udržovat si pozitivní náladu, nepřeplňovat se negativními věcmi (zpravodajstvím, filmy, …), raději si pustit komedii a udržovat si dobrou náladu. Příliš mnoho informací může vést člověka ke stresu, což jeho stavu neprospívá. Potřebuje si spíše odpočinout a nabrat sílu.

Jak podpořit a budovat imunitu

jiném videu Bukovský zmiňuje pozitivní vývoj, který vidí v tom, že některá média, členové vlády a zdravotníci začali informovat o tom, že imunita je důležitá, že je důležitý vitamín D, že výplachy dutin, které mohou být prvním kontaktem viru s tělem, jsou efektivní a mají význam.

Podle Bukovského se už také začíná oficiálně hovořit o tom, že obezita je jedním z největších rizikových faktorů, který přispívá k závažnému riziku infikování wuchanským koronavirem, zhoršuje průběh infekce virem a dopady onemocnění COVID-19 na zdraví člověka.

Jeden z youtubových příspěvků doktora Igora Bukovského pojednává právě o hubnutí nebo o tom, jak převzít kontrolu nad svou večeří.

Další tipy na budování dobré imunity naleznete v článcích níže.

Listina základních práv a svobod, Oddíl druhý, Článek 17 říká: Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu. zdroj

OPRAVA: Buletin Světové zdravotnické organizace (WHO) uváděl, že smrtnost lidí, kteří byli nakaženi wuchanským koronavirem a onemocněli nemocí COVID-19, je 0,23 % a smrtnost lidí nakažených chřipkou je 0,1 %. Tedy smrtnost je u koronaviru přibližně 2x větší. Obě zmiňované statistiky však byly vytvářené odlišnými přístupy, a proto jejich srovnávání není úplně přesným výsledkem poměru smrtnosti těchto dvou onemocnění. Obecně se uvádí minimální smrtnost 0,4 % na onemocnění COVID-19. Tedy větší než uváděl buletin WHO citovaný panem Bukovským. The Epoch Times lituje chyby.