Co když vám dají do ruky papír ukazující pozitivní výsledky testování na přítomnost wuchanského viru SARS-CoV-2? Byli jste na testu a test byl pozitivní, co teď dělat? Touto otázkou se zabývá doktor Igor Bukovský, slovenský patologický fyziolog, který provozuje Ambulanci klinické výživy (AKV) a získal více než 100 tisíc diváků pro svůj youtube kanál, kde reaguje na současné události a sdílí zkušenosti z oblasti zdraví, udržování dobré kondice, posilování imunity, hubnutí a podobně.

Podle Bukovského již byly zaznamenány případy nepřiměřené úzkosti a sebevražedných myšlenek, a to i u lidí, kteří teprve čekají na výsledky testu, nebo se ocitnou v podezření, že by mohli být nakažení.

Z vyšetření však nemůže být jasné, zda je virus aktivní nebo neaktivní. Pozitivní test u člověka, který nemá příznaky onemocnění, ještě neznamená nemoc.

Bukovský zmiňuje data z buletinu Světové zdravotnické organizace (WHO), která uvádějí, že smrtnost lidí, kteří byli nakaženi wuchanským koronavirem a onemocněli nemocí COVID-19, je 0,23 % a smrtnost lidí nakažených chřipkou je 0,1 %. Tedy smrtnost je u koronaviru je podle Bukovského 2x větší. Obě zmiňované statistiky však byly vytvářené odlišnými přístupy, a proto jejich srovnávání není úplně přesným výsledkem poměru smrtnosti těchto dvou onemocnění. Obecně se uvádí minimální smrtnost 0,4 % na onemocnění COVID-19. Tedy větší než uváděl buletin WHO citovaný panem Bukovským.

Vyzývá lidi, aby nepropadali panice a depresi, aby svoje strachy a obavy sdíleli s blízkými nebo se svým okolím, sdělili je, rozebrali a pokusili se je rozptýlit.

Jak jeden z diváků pod videem napsal, možná větší deprese způsobí situace lidem, do které se dostávají v důsledku lockdownu, tedy vládou přikázaných omezení, které povedou k bankrotům a neschopnosti splácet již započaté úvěry a podobně. Ale to je samozřejmě další, jiná otázka.

Pojďme zpět k tomu, když je test na wuchanský koronavirus SARS-CoV-2 pozitivní.

Co vlastně znamená, že byl test pozitivní? Co to vypovídá o viru ve vašem těle, jak je infekce vážná nebo jaký bude další průběh? Podle Bukovského se jedná o zjištění, že v odebraném vzorku z povrchu vaší sliznice byly zachyceny stopy hledaného viru. Z vyšetření však nemůže být jasné, zda je virus aktivní nebo neaktivní. Pozitivní test u člověka, který nemá příznaky onemocnění, ještě neznamená nemoc.

Pozitivní test neznamená automaticky nemocný člověk.

Čtěte také: Když jste pozitivní jste infekční? Pozitivní případ neznamená automaticky onemocnění

Když přijdete domů s pozitivním testem. Co teď?

Dodržujte zvýšené hygienické přístupy k mytí rukou, věcí, s nimiž manipulujete, nebo věcmi, které na sobě nosíte a podobně. Udržujte si od ostatních odstup a zdržte se fyzického kontaktu s nimi – zejména líbání, ale i utírání rýmy dětem a podobně.

Podle Bukovského mohou pomáhat i výplachy sliznice nebo čištění jazyka, ale opatrně, a hlavně vyplachovat vhodnými prostředky a dát si pozor na dezinformace nebo nebezpečné nápady, které se někdy šíří na internetu. Můžete například vlažnou slanou vodou (osolenou) kloktat v ústech nebo si takovou vodou vyplachovat nos.

Jedno z doporučení doktora Bukovského také uvádí, že je dobré hodně větrat a trávit opakovaně čas na balkóně, nebo v okně, dýchat čistý vzduch a umožnit lepší pročišťování plic a těla pomocí dýchání.

Dále Bukovský radí udržovat si pozitivní náladu, nepřeplňovat se negativními věcmi (zpravodajstvím, filmy, …), raději si pustit komedii a udržovat si dobrou náladu. Příliš mnoho informací může vést člověka ke stresu, což jeho stavu neprospívá. Potřebuje si spíše odpočinout a nabrat sílu.

Jak podpořit a budovat imunitu

jiném videu Bukovský zmiňuje pozitivní vývoj, který vidí v tom, že některá média, členové vlády a zdravotníci začali informovat o tom, že imunita je důležitá, že je důležitý vitamín D, že výplachy dutin, které mohou být prvním kontaktem viru s tělem, jsou efektivní a mají význam.

Podle Bukovského se už také začíná oficiálně hovořit o tom, že obezita je jedním z největších rizikových faktorů, který přispívá k závažnému riziku infikování wuchanským koronavirem, zhoršuje průběh infekce virem a dopady onemocnění COVID-19 na zdraví člověka.

Jeden z youtubových příspěvků doktora Igora Bukovského pojednává právě o hubnutí nebo o tom, jak převzít kontrolu nad svou večeří.

Další tipy na budování dobré imunity naleznete v článcích níže.

Listina základních práv a svobod, Oddíl druhý, Článek 17 říká: Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu. zdroj

OPRAVA: Buletin Světové zdravotnické organizace (WHO) uváděl, že smrtnost lidí, kteří byli nakaženi wuchanským koronavirem a onemocněli nemocí COVID-19, je 0,23 % a smrtnost lidí nakažených chřipkou je 0,1 %. Tedy smrtnost je u koronaviru přibližně 2x větší. Obě zmiňované statistiky však byly vytvářené odlišnými přístupy, a proto jejich srovnávání není úplně přesným výsledkem poměru smrtnosti těchto dvou onemocnění. Obecně se uvádí minimální smrtnost 0,4 % na onemocnění COVID-19. Tedy větší než uváděl buletin WHO citovaný panem Bukovským. The Epoch Times lituje chyby.