Lynn Jafee

8. 3. 2020

Když jsem byla malá, většinu času jsem trávila venku. To bylo v dobách, kdy se děti ještě mohly volně prohánět po okolí a bez obav ho prozkoumávat bez dozoru dospělých.

Pro mě to znamenalo, že jsem trávila hodně času klečením u potoka, kde jsem studovala střevle a obracela kameny v lese hledajíc mloky.

Čas trávený s rodinou obnášel turistické výlety do okolních národních parků, pikniky v přírodě a stanování v lese. Bylo to krásné dětství a také to pro mě bylo zdravé.

Stále víc vědeckých studií potvrzuje, že čas strávený v zeleni – v lese, na zahradě, v parcích – je prospěšný jako pro fyzické a duševní zdraví, tak i pro naši spirituální stránku.

man landscape nature grass walking person mountain cloud sky fog hiking hill adventure valley mountain range summer travel high scenic hike fjord extreme sport ridge summit climb mountain peak mountaineering outdoors clouds sports daylight alps plateau fell landform mountain pass atmospheric phenomenon mountainous landforms
Pobyt v přírodě prospívá tělu i duchu. (Pxhere)

Procházky v lese snižují podle výzkumů stres a deprese, zvyšují imunitu a snižují krevní tlak. Kromě toho je čas strávený v přírodě příležitostí pro duchovní růst, protože nám nabízí příležitost rozjímat nad krásou, kterou stvořili ti nahoře.

Tradiční čínská medicína se také řídí přírodními cykly a pravidly, proto cesta k lepšímu zdraví následuje diktát přírody. To znamená, že člověk by měl být aktivnější na konci jara a v létě, sklízet úrodu na podzim a v zimních měsících odpočívat a schraňovat si energii.

Ve spojení s přírodou

I když bych nejraději byla venku pořád, celý den, někdy to není možné. Přesto existují způsoby, jak být ve spojení s přírodou, i když zrovna nejste na výšlapu na horách nebo netáboříte v divočině.

Tady je pár jednoduchých tipů:

Choďte bosky – v čínské medicíně se plosky chodidel považují za mikrosystém, který představuje celé tělo. Podle této teorie se každá bolest nebo nemoc v těle projeví jako bolest v odpovídající části chodidla. Chození bosky stimuluje plosky chodidel, což vede ke stimulaci celého těla. Kromě toho budete prostřednictvím svých nohou v přímém kontaktu s přírodními prvky.

Respektujte přirozené světlo – východ slunce je přirozeným způsobem, jak oznámit tělu, že je čas vstávat. Naopak když slunce zapadá, je čas zpomalit a připravit se na dobití baterek v podobě spánku. Naše primitivní já používá denní světlo jako indikátor činnosti nebo odpočinku. Když je světlo, je čas se hýbat, když se setmí, je čas se zklidnit. Tak je tomu celý rok. Proto bychom měli víc odpočívat v zimě, kdy je světla méně, a uchovat si tak kalorie, aby nás držely v teple.

Příroda v bytě – přineste si přírodu domů. Rostliny, fontány, střešní okno, bytové doplňky s přírodními prvky jako dřevo a kámen, to všechno vás víc přiblíží k matce přírodě.

Příroda na cestách – při cestách si nenechejte uniknout místní faunu a flóru. Koneckonců nové destinace přinášejí příležitost poznat odlišnou krajinu a její exotické krásy. Až vyrazíte za hranice rodné hroudy, určitě nezapomeňte vyrazit i do přírody a užít si tu jinakost.

Hodně foťte – když fotíte, nutí vás to dívat se na přírodu z různých úhlů. Dbáte víc na detail, osvětlení a kompozici, a to jsou všechno věci, kterých byste si možná jinak nevšimli.

man landscape sea coast nature grass rock ocean horizon wilderness walking person mountain sunset hiking field camera photographer hill adventure backpack travel hike leisure hoodie ridge summit taking photo mountaineering outdoors sports adult mountainous landforms
Ilustr. záběr. (Pxhere)

Jezte podle ročních období – jasná rada z učebnic tradiční čínské medicíny. Tím, že konzumujete sezónní stravu, jste si více vědomi koloběhu přírody a snáze doceníte plnou chuť zeleniny a ovoce v době, kdy přirozeně dozrává.

Jezte venku – jedna z mých oblíbených činností je jíst venku, a nezáleží na tom, jestli je to u táboráku nebo doma na zahrádce. A protože bydlím v chladnější oblasti, je tu ještě další aspekt, a to vychutnat si ty chvíle, kdy je dost teplo na to, aby se dalo venku sedět.

Outdoor oval wooden table and chairs
Ilustr. záběr. (volné dílo)

Vlastní zahrádka – ať už máte zahradu, kde si sami pěstujete zeleninu a ovoce nebo jen máte za oknem pár květin, pěstování vlastních věcí je dobré pro duši. Když vidíte, jak se vám rostlinky mění na bylinky, zeleninu nebo květiny, zahřeje vás to na srdci a vy si vytvoříte se světem přírody speciální vztah.

Noční obloha – dívat se na noční oblohu je něco, u čeho vždycky cítím propojenost s vesmírem a zároveň si uvědomuji vlastní malost. Pokud se dá, opusťte město, kde je silný světelný smog a najděte si nějaké odlehlé místo. V létě si můžete natáhnout deku na zem, rozvalit se na ni a kochat se nadpozemskou krásou Mléčné dráhy.

Lynn Jaffeeová je certifikovaná akupunkturistka a autorka „Simple Steps: The Chinese Way to Better Health.“ Tento článek byl původně publikován na stránkách  AcupunctureTwinCities.com.

Přeloženo z článku americké redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.