Zdenka Danková

31. 10. 2020

Lockdown je situace, ve které se nachází nejen naše země, ale vícero států a jejich obyvatel. Někteří si hned vědí rady. Potkáváme je, jak běhají ve sportovním oblečení, vybaveni rouškou, čelenkou, případně jinými pomůckami. A jak se říká: neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. Stačí přidat teplejší nebo nepromokavou vrstvu oblečení, večer čelovku a pak už jen přidejte nadšení pro věc.

Cyklisté to mají celkem vyřešeno: oblečou se a jezdí, prodýchávají si plíce a ve venkovním prostoru je malá pravděpodobnost, že by se nakazili nebo naopak, ohrozili druhé.

Některé nepotkáme, protože oni třeba už zabořeni v křesle, při čaji čtou strhující romány. Hráči her nadále hrají, ti nejsou vyrušeni vůbec. Výhodu možná mají ti, kdo vlastní zahradu. Tam se v podstatě mohou zabavit, jak chtějí. Pracovat, odpočívat, dělat ohýnek…

A co ve městech? Aktuální situace nedovoluje ani návštěvy fitness center, ani oblíbených restaurací či barů. A tak máte dvě možnosti – buď pověsit sport a dobrou gastronomii na hřebík, anebo nadále pracovat na své postavě a podporovat podniky, v nichž vám chutnalo.

Sociální kontakt, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravý životní styl je pro duševní pohodu důležitý stejně jako prostředí, ve kterém žijete. Řízený lockdown a dlouhodobý pobyt doma může ale vyvolat nepříjemné pocity, úzkosti a špatnou náladu. Je-li to tedy možné, držte se v kondici. Fyzicky i psychicky.

Jídlo do krabičky

Trend nosit si jídlo s sebou v krabičce do práce se tento rok trochu transformoval. Nosíme si ho naopak domů. Objednat si oběd či večeři s sebou z vaší oblíbené restaurace je cesta, jak se nevzdat oblíbených pokrmů, zejména v případě, že kuchyň není váš kamarád, a také způsob, jak podpořit gastronomii v tento nelehký čas.

Znáte například Together restaurants? Tento pražský koncept sice musel zavřít svým hostům dveře, ale otevřel okýnka. Jídlo z podniku Bruxx, Vinohradského Parlamentu, dobroty od Cukráře Skály nebo chlebíčky Sisters si můžete objednat online či po telefonu, osobně si ho vyzvednout nebo si ho nechat dovézt až k vaším dveřím.

A co doma, když nás postihne třeba karanténa?

Pokud nemůžeme vycházet ven, je dlouhodobější zkouška, kterou opět každý zvládá jinak. V dnešní době si můžeme sehnat oblíbenou hudbu on-line, oblíbené audioknihy anebo mít zásobu klasických knih ke čtení, společenské hry, šachy. Dobrými společníky nám bezesporu mohou být domácí zvířata, od křečka po velkého hafana. Jen hůře lze dost dobře rozumět vládnímu zákazu vycházení ven od 21,00 do 4,59 hod. Nebo venčení psů jen do určité vzdálenosti od bydliště. Tato nařízení nám život se zvířaty jen zkomplikují.

Cesty po Praze – jak hygienicky

Elektroauto
Elektroauto k pronajmutí. (M. C. Fléglová)

Vyhýbat se větší koncentraci osob je jedním z hlavních způsobů, jak zamezit nákaze koronavirem. Nevstupovat do městské hromadné dopravy je proto více než žádoucí.

Ale pokud nevlastníte svůj automobil a využívat taxi služeb se vám nechce, je zde tip.

Vsaďte na sdílená elektroauta GreenGo. Jsou to malá roztomilá auta, díky nimž budete jezdit svobodně, bez přemýšlení o tankování, správném tlaku v pneumatikách, pojištění, anebo parkování. Budete jezdit potichu, čistě a na 100% elektřinu. Aut je v Praze přes 170 a možnosti, kde je si auto vypůjčit a následně i vrátit, se rozšířily až na samotný okraj města.

A co víc, auta jsou pravidelně dezinfikovaná, a tak vám tyto zelená auta garantují opravdu ten nejhygieničtější volant a jízdu v Praze, doporučuje Marie Cicvárek Fléglová, PR Manager & Editor & Fashion Stylist.

Ve zdravém těle zdravý duch – workouty v Praze

O endorfinech se říká, že jsou nejsilnější legální a přírodní drogou. Jsou to hormony štěstí, způsobují dobrou náladu a ulevují od bolesti. A „vyrobit“ si je můžeme velmi snadno. Polibkem, objetím, sportováním.

Venkovní workouty jsou nejen zábavné, ale také skvělou cestou, jak si vyčistit hlavu po celodenním sezení u počítače. A co víc, v Praze je takových sportovišť nespočet.

 • Street Workout hřiště Praha – Strašnice
 • Workout Park Praha 9 – Hloubětín
 • Workout park Praha 10 – Vinohrady (Bezručovy sady)
 • Fitpark „Za Dolejšákem“ na Zličíně (Praha)
 • Workout hřiště Praha – Karlín – Invalidovna
 • Street Workout Park Praha 9 – Prosek (Veltruská)
 • Venkovní cvičiště Praha – Podolí (Kublov)
 • Workout park Fialka
 • Street Workout Park (Prokopský potok)
 • Workout park Praha – Riegerovy sady
 • Fitness park Rokytka

Pokud nebydlíte v blízkosti venkovního fitness parku nebo třeba u cyklostezky, stáhněte si „appku“ GreenGo, najděte si na mapě nejbližší volné auto a vyrazte také třeba na Ladronku nebo běhat do Tróji. Spolu s GreenGo máte zvýhodněné parkování, a tak si dáte do těla, a navíc ušetříte planetu i svou peněženku.

Nevzdávejte se proto věcí, které vás dělají šťastnými, jen proto, že je tu další vlna lockdownu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.