Barbara Danza

5. 1. 2020

Není to tak dávno, co rodiny bydlely blízko sebe, několik generací v jednom domě, a další příbuzenstvo žilo nedaleko. Jako celek tak příbuzní mohli fungovat efektivněji, navzájem si pomáhat  a podporovat se. Tímto způsobem se předávaly tradice, dějiny, hodnoty a kultura každé rodiny.

Dnes jsou rodiny nezřídka roztroušeny na daleko větším geografickém prostoru a vídají se málo, možná na svátky anebo někdy jen jednou za pár let. Přestože moderní technologie nás mají víc propojovat, pravdou je, že v reálném světě zažíváme upevňování pout čím dál méně.

Rodinné vztahy jsou jako žádné jiné. Mají v sobě společné dědictví a nabízejí pohled do sebe i na svět kolem nás. Když jednotlivé generace přicházejí mezi sebou do styku, přináší nám to bohatší zážitky a lepší pochopení života. Umět udržovat pozitivní vztahy mezi dětmi a širší rodinou je dar.

Jenže jak na to? Zvážíme-li uspěchané tempo moderního života a geografické vzdálenosti, které nás mezi sebou dělí, jak můžeme tyto vazby pěstovat? Několik nápadů pro vás máme.

Dopisování

Jde o skvělou formu, která je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé a ocení ji zejména starší generace. Děti si při sestavování dopisů, pohledů a blahopřání procvičují rukopis a stylizaci vět, můžou se pochlubit svými výtvarnými díly a svěřit se se svými touhami.

Rodinní příslušníci, kteří jsou již v důchodu, mají na pročítání dopisů od svých mladých příbuzných čas a jsou vděčni za každé nové zprávy, aby si z nich udělali obrázek o tom, jak se vám v životě vede.

Dárkové balíčky

Když jste daleko od rodiny, přicházíte o vzájemné dělení se o domácí produkty a drobné dárky. Co však můžete udělat, je ukázat svým příbuzným, že na ně myslíte tím, že jim pošlete dárkový balíček.

Dejte do něj to, o čem si myslíte, že je potěší, ať už okurky naložené podle osvědčeného rodinného receptu, domácí perníčky nebo malou pozornost vyrobenou vašimi dětmi.

A klidně si dejte na čas. Vyhraďte si nějakou krabici a postupně do ní odkládejte věci, které by vaše tetičky, sestřenky, bratrance a podobně potěšily. Až bude krabice plná, jenom ji zabalíte a zanesete na poštu.

Společná dovolená

Osobní kontakt nic nenahradí a co může být lepšího, než se setkat na dovolené. Zřejmě to zabere nějaké to plánování, ale při dobré vůli se vám podaří najít víkend nebo týden, kdy by si mohl najít čas každý, i kdyby se to mělo plánovat rok dopředu.

Společnou dovolenou ocení zejména děti, které si užijí ve společnosti sobě rovných a zároveň si budují vazby se svými příbuznými tak, aby ani oni na ně v budoucnu nezapomněli. Uvidíte, že na mnohé ze společných zážitků budete s láskou a smíchem vzpomínat do konce života.

Rodinná kronika

Založte si rodinnou kroniku s rodokmenem. Obejděte své příbuzné a zjistěte z jejich vyprávění co nejvíc informací o jednotlivých členech rodiny a zbytek zkuste dohledat v úředních archívech. Pokuste se jít co nejdál do historie. A také popřemýšlejte o formě, v jaké by se dala kronika sdílet i s ostatními členy rodiny, určitě ji ocení každý, komu se dostane do rukou!

Otevřené dveře pro návštěvy

Pokud to váš příbytek aspoň trochu dovolí, dejte svým příbuzným najevo, že jsou u vás vždy vítáni, když budou potřebovat přespat nebo vás budou chtít navštívit v rámci prohlídky vašeho města. Připravte pro ně vše tak, aby se cítili co nejvíc pohodlně. Je pravděpodobné, že i oni nabídnou stejnou možnost vám, a vy se tak můžete v průběhu roku častěji navštěvovat.

Rodinné setkání

Kde jinde se setkat se všemi, než na rodinné sešlosti? Koneckonců, proč byste se měli vídat pouze na svatbách a pohřbech? Buďte vy tím, kdo na sebe vezme iniciativu a celou událost naplánuje. Pozvěte co nejvíce lidí a hlavně ty, o nichž víte, že nezkazí žádnou zábavu a úmyslně nezpůsobí rozbroje. Při přípravě můžete použít některé nápady, o nichž jsme si tu pověděli. A nezapomeňte na společné foto!

Přeloženo a upraveno z anglického originálu.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.