Redakce Epoch Times

26. 10. 2020

Mezi první a druhou vlnou koronaviru jsou rozdíly nejen v počtu nakažených, ale také v tom, jaké zboží lidé vyhledávají na internetu. Na jaře lidé pekli, sportovali a nakupovali věci na zábavu a volný čas. Na podzim pak spíše suší a zavařují, běh vyměnili za turistiku a investují do úklidového vybavení a základních spotřebičů. Výrazně častěji se také zajímají o mobilní tarify a webkamery, naopak teploměry, šicí stroje či strojky na vlasy vyhledávají daleko méně.

Méně zábavy, více práce

Výrazně menší zájem je o šicí stroje, tady pozorujeme dokonce pokles o téměř 75 %, a také strojky na vlasy. Za zmínku stojí i pokles zájmu o knihy, od jara přibližně o 20 %. Oproti minulému jaru je to dokonce o 30 %. Méně vyhledávané jsou také mobilní telefony. 

A zatímco na jaře chodila spousta lidí běhat, na podzim klesl zájem o běžecké boty o více než 40 %. Naopak turistické boty vyhledává o 40 % uživatelů více než v první vlně koronakrize. Do hledáčku se dostaly i pračky, sušičky prádla a ultrazvukové čističe, jejichž hledanost vyrostla téměř o 300 %. Popularitě se tento podzim těší také klasické i americké lednice nebo robotické vysavače.

Místo pečení zavařování a sušení

Zálibu v pečení v době první vlny koronakrize dokázaly nejen vyprodané regály s droždím, ale také data o vyhledávanosti produktů. Na jaře stoupla hledanost domácích pekáren přibližně o 300 %. 

Podobný nárůst byl vidět i u kuchyňských robotů. Na podzim tento zájem značně opadl a v současné době jsou vyhledávány téměř o polovinu méně. Zatímco na jaře lidé pekli, teď suší a zavařují. Sušičky potravin tak zaznamenaly dokonce 590% nárůst, zavařovací hrnce jsou pak vyhledávanější o více než 130 %. 

Teploměry jsou stále populární

Přestože zájem o infračervené teploměry na podzim oproti letošnímu jaru klesl, stále je téměř o 200 % vyšší, než tomu bylo předchozí podzim, a podobně si vedou i strojky na vlasy. Největší růst ve vyhledávanosti oproti loňskému říjnu jsme pak pozorovali u ultrazvukových čističů, turistických bot a již zmíněných teploměrů.

Data jsou získána ze statistik portálu Arecenze.cz s návštěvností v řádu několika stovek tisíc měsíčně. Data byla sbírána od 1. března do 1. června a od 15. srpna do 22. října 2020. Částečnou roli jistě sehrála sezónnost produktů, proto jsou nejčastěji hledané produkty porovnané také s daty z minulých let.

Podrobnější informace o tom, co vyhledávali Češi na jaře, najdete v dalším článku na webu Arecenze.cz.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.