U lidí, kteří pravidelně cvičí, je pravděpodobnější, že se také budou zdravěji stravovat.

Vědci letos zkoumali 2680 mladých dospělých, kteří pravidelně necvičili ani nedodržovali žádný speciální jídelníček. Po několikatýdenním cvičení došlo k situaci, kdy se jedinci, kteří se dříve příliš nepohybovali, začali více přiklánět ke zdravější stravě v podobě libového masa, zeleniny a ovoce.

Zároveň se u nich snížila spotřeba smažených jídel, přislazovaných nápojů a dalších nezdravých potravin.

Přestože vědci účastníkům výzkumu řekli, aby stravu nijak výrazněji neměnili, tito lidé to udělali sami i tak. Proč?

Tato studie sice mechanismy skrývající se za změnami ve stravování nezkoumala, nicméně některé předchozí studie ukazují, že nenáročné cvičení může zvýšit hladinu dopaminu, což pak vede ke snížení chuti na vysoce tučné pokrmy.

Dřívější studie rovněž ukazují vztah mezi intenzitou cvičení a množstvím hormonů, které v těle regulují chuť.

„Proces zvyšování fyzické aktivity může ovlivnit stravovací návyky. Jedním z důvodů, proč je třeba podporovat cvičení, je, že to vytváří zdravé návyky i v jiných oblastech a tato kombinace je velmi silná,” uvádí Molly Brayová, autorka studie a vedoucí katedry nutričních věd na University of Texas ve Spojených státech amerických.

Studie zkoumala osoby ve věku od 18 do 35 let, tedy v období, které je pro vytváření zdravých návyků nesmírně důležité.

Během studií na škole je snadné přibrat a u někoho, kdo má ve věku 20-22 mírnou či středně velkou nadváhu, je větší riziko, že bude obézní později.

„Spousta lidí z té studie ani nevědělo, že v sobě mají takového aktivního, zdravého člověka. Někteří si mysleli, že jejich velikost nejde změnit. Pro mnohé z těchto mladých jedinců je to poprvé v jejich životě, kdy si vybírají, co budou jíst a kdy budou cvičit,“ uvedla Brayová.

Průběh studie

Účastníci výzkumu, kteří na začátku studie uváděli, že cvičí méně než 30 minut za týden, se začali věnovat 30minutovému cvičení třikrát týdně po dobu 15 týdnů a dostali instrukce, aby neměnili jídelníček.

Ilustr. foto, aerobic. (Unsplash)
Ilustr. foto, aerobic. (Volné dílo)

Tito lidé nosili snímač srdeční činnosti a cvičení bylo uzpůsobeno tak, aby zatížilo srdce na 65-85 procent maximálního srdečního typu jedince podle jeho věkové skupiny a pohlaví.

Třicetiminutovému cvičení předcházelo pětiminutové rozehřátí a pětiminutové zklidnění. Co se týče forem cvičení, zkoumané osoby si mohly zvolit mezi rotopedem, běžeckým pásem nebo šlapacím strojem.


Ke studii přispěli vědci z University of Texas, Michigan State University a  University of Alabama a byla publikována v International Journal of Obesity. Výzkum byl financován americkým Národním ústavem pro cukrovku, choroby zažívacího traktu a onemocnění ledvin.

Tento článek byl původně otištěn Texaskou univerzitou v Austinu a znovu publikován na těchto stránkách v rámci Creative Commons License 4.0.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají
Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají

Dnes v poledne byl některý z povodňových stupňů na 244 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na téměř 80 místech několika desítek toků.

Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst
Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst

Díky technologiím je vše jednodušší, ale není nad to být připraven.

Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity
Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity

Tom Hanks na Instagramu varoval své fanoušky před reklamami na drogy, které používají jeho hlas prostřednictvím umělé inteligence.

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.

Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 
Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 

Chcete-li si užít zdravotních výhod sladkých hrušek, měli byste využít zejména období sklizně, které trvá od konce léta do poloviny podzimu.