Fitnesstips101.com

14. 12. 2010

„Kdy je nejlepší čas na cvičení?“ ptá se mnoho lidí. Každý cvičební režim, ať už ráno, odpoledne nebo večer, má své výhody i nevýhody. Všichni odborníci se ale shodují, že v zásadě vzato je nejlepší cvičit v době, u které víte, že ji budete moci pravidelně a zodpovědně dodržovat. 
Ti, kteří si můžou dovolit ten luxus a vybrat si, v jakou denní dobu by rádi cvičili, se ve článku dočtou, jaká hodina je nejlepší třeba pro spalování přebytečného tuku na břiše.

Ranní cvičení

Cvičit ráno je skvělé v tom, že si svůj pohybový režim odbydete hned na začátku dne. (Pexels.com)
Cvičit ráno je skvělé v tom, že si svůj pohybový režim odbydete hned na začátku dne. (Pexels.com)

Výhoda cvičení ráno je v tom, že si stihnete odbýt svůj každodenní cvičení režim dřív, než se do cesty začnou plést starosti a překážky pracovního dne. Vaše tělo vyplaví endorfiny, hormony dobré nálady, a vy tak začnete den s nadšením a v duševní pohodě.

Ráno je venku většinou chladněji a je čistší vzduch než přes den. Po zbytek dne budete mít zvýšenou duševní pozornost a ostřejší koncentraci. Ranní cvičení povzbuzuje metabolismus na nejdelší dobu. 

Tělo má tendenci spálit více tuku, jelikož glykogen, energie nutná ke cvičení, vzniká právě spalováním tuků. U lidí, kteří trénují ráno, je největší pravděpodobnost, že se budou pravidelné cvičební sestavě věnovat dlouhodobě.
K nevýhodám patří, že budete pravděpodobně kvůli cvičení muset dřív vstávat. Pokud si nedopřejete dostatečnou rozcvičku, zvyšuje se také riziko zranění.

Cvičení odpoledne nebo po práci

Odpolední cvičení přináší větší výkonnost. (Pixabay)
Odpolední cvičení přináší větší výkonnost. (Pixabay)

Trénink v odpoledních hodinách má podle studií plus v tom, že odolnost, síla a výkon se v pozdějších denních hodinách lehce zvyšují, díky čemuž bude vaše snaha o něco efektivnější.

Pro spoustu lidí může odpoledne navozovat dojem méně náročného cvičení. Jde o skvělý způsob, jak se zbavit stresu z celého dne. A riziko zranění se snižuje, protože tělo už je dostatečně zahřáté.

Nevýhodou je, že vám s naplánovaným tréninkem můžou velmi často kolidovat pracovní či společenské události. Můžete se rovněž cítit příliš vyčerpaní nebo přetažení, než abyste šli ještě cvičit. 
Ve většině posiloven a fitness center je navíc těsně po pracovní době největší nával, což zvyšuje dobu čekání na přístroje a možné omezení doby cvičení na jednotlivých strojích.

Cvičení pozdě večer

Večerní cvičení je výhodnější kvůli klidnějšímu prostředí. (volné dílo)
Večerní cvičení je výhodnější kvůli klidnějšímu prostředí. (volné dílo)

Výhoda tréninkové aktivity ve večerních hodinách je, že pohyb může pomoci napravit poruchy spánku a zredukovat stres nahromaděný za celý den. 

Můžete cvičit, zatímco všichni doma už spí. Fitness centra už jsou méně přecpaná. Navíc jde o výbornou cestu, jak uvolnit mysl, protože už vás nerozptyluje tolik věcí. 

Záporná stránka večerního cvičení je, že vaše oblíbená posilovna už může mít zavřeno. Možná budete příliš vyčerpaní na další námahu. Venkovní rozcvička je po setmění méně bezpečná. 

Také se vám pravděpodobně nedostane všech výhod, které plynou ze zrychlení metabolismu, které po fyzickém pohybu následuje, protože jakmile jdete spát, váš metabolismus se opět automaticky zpomalí.

Ačkoliv výzkumy prokázaly, že většina lidí je nejlépe fyziologicky uzpůsobená ke cvičení pozdě odpoledne či v podvečer, rozruchy všedního dne mohou tuto dobu mnoha lidem toužícím po pohybu překazit. Studie ukazují, že dlouhodobě u cvičení vydrží spíše ti, kteří se do posilovny vypraví v ranních hodinách. V zásadě byste si pro cvičení měli vybrat čas, který bude nejlépe vyhovovat vám. Koneckonců, pohyb v jakoukoliv denní dobu je lepší než pohyb vůbec žádný.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.