James Goodlatte

19. 11. 2009

Experti a jejich výzkumy naznačují, že pozitivní myšlení může utvářet naše tělo, interně nás léčit a dokonce i rozvíjet zdraví plodu během těhotenství. 

Myšlenky těhotné ženy jsou přímo fyzicky spojeny s jejím nenarozeným dítětem. „Vše, co si nastávající matka myslí a co cítí, je stejně jako alkohol a nikotin  přenášeno k dítěti pomocí neurohormonů,“ uvádí Dr. Thomas Verny.

Dr. Thomas Verny je autorem mnoha knih a publikací, založil Asociaci prenatální a porodní psychologie a periodikum se stejným názvem.  Díky tomu je považován za jednu z předních světových autorit v problematice vývoje osobnosti v prenatálním prostředí.

Lékařské slovníky definují emoce jako psychický a fyzický stav, podmíněný působením hormonů a jiných molekul, spojených s určitou emocí. Deepak Chopra, M.D. navíc překonal propast mezi psychickým a fyzickým stavem, když napsal: „Myšlenky, které cítíme, nazýváme emocemi.“

ultrazvukový snímek miminka
Ilustrační záběr. (Kelly Sikkema/Unsplash)

Emoce těhotné ženy se utvářejí na základě toho, jakým způsobem vnímá své těhotenství, plány s miminkem, výzdobu dětského pokoje, manželství, zaměstnání, zdraví a cokoli jiného. Její myšlenky jsou v podstatě prekursorem emocí a její emoce jsou předchůdcem pro neurohormony, o  kterých se zmiňuje Thomas Verny.

V publikaci Magické začátky, okouzlující životy (Magical Beginnings, Enchanted Lives.), Dr. Deepak Chopra jasně vysvětlil, co dokazuje výzkum gravidity. „Když je těhotná žena plná úzkosti, je ve stresu nebo se něčeho bojí, tak se stresové hormony dostanou do krevního oběhu a přes placentu přímo k dítěti. Stovky studií potvrdily, že chemikálie uvolněné tělem matky jsou transportovány do dělohy a ovlivňují plod.“

Negativní myšlenky jsou často hlavní příčinou stresové odpovědi vyvolané strachem. Deepak Chopra uvádí: „ Stres aktivuje endokrynní systém dítěte a ovlivňuje fetální vývoj mozku. Děti narozené matkám, které prožily silně stresové těhotenství, jsou v budoucím životě náchylnější k poruchám chování.“

Thomas Verny říká: „Studie ukazují, že matky, které jsou pod extrémním a  konstantním stresem,  pravděpodobně porodí děti, které budou nedonošené, s nižší porodní hmotností, hyperaktivní, podrážděné a budou trpět kolikou.“ Buněčný biolog a neurolog Bruce Lipton, Ph.D. napsal: „Hormony uvolněné díky chronickému stresu, který matka prožívá, projdou skrz placentu a tím velmi pozmění distribuci krevního toku ve fétu a tím změní i charakter fyziologického vývoje dítěte.“

těhotná žena - bříško
Pocity nastávající maminky jsou pro vývoj plodu důležité. (Ashton Mullins/Unsplash)

Na druhou stranu Verny poznamenává: „Pozitivní mateřské emoce vykazují zlepšení zdraví plodu,“ a pokračuje: „Myšlenky naplňující dítě pocitem štěstí a klidem, mohou připravit správnou půdu pro vyrovnanou povahu a štěstí dítěte během celého života.“

Deepak Chopra s tím souhlasí: „Když se radujete, vaše tělo produkuje přirozené chemikálie radosti, nazývané endorfiny a encephaliny. Když jste klidné a uvolněné, spustí se chemikálie podobné uklidňujícím prostředkům. Bez stresu pracuje nervový systém vašeho dítěte bez problémů. Pokud vy jste klidná a soustředěná, je i dítě schopno růst klidně.“

V Peči o nenarozené dítě. (Nurturing the Unborn Child) Verny doporučuje 47 cvičení, které může těhotná žena provádět během těhotenství. Jeden z těchto cviků je kreativní představování. Tato forma představivosti může naprogramovat podvědomé myšlenky jedince tak, že pozmění vnímání a reakce z negativních na pozitivní.

Verny také píše: „Toto cvičení pomáhá léčit nemoci, zvýšit výkon a zlepšuje stav mysli. Antičtí lékaři, šamani a jogíni používali představy jako primární obranu proti nemocem už po tisíciletí.“

Výzkum prokázal, že představivost dokáže upravit krevní tok, růst zdravých buněk a zničit rakovinotvorné buňky. Lipton se dokonce vyjádřil tak, že těhotná žena má možnost ovlivnit genetický vývoj dítěte. Ať to nazveme představivostí, vizualizací, meditací nebo hypnózou, desetiletí výzkumů prokázala, že tento proces vytváří velké množství skutečných změn v mentálním, emocionálním i fyzickém těle.

Těhotná žena
Těhotná žena, ilustrační foto. (Unsplash)

Jste-li těhotná, možná byste měla vyzkoušet toto vizuální cvičení

Na místě, kde vás nikdo nebude rušit, zavřete oči a procvičte si pozorování, cítění a dokonce i poslouchání zdravého dítěte.

Vykouzlete tolik smyslů, kolik jen můžete, protože pocity mohou být důležitější než to, co vidíte.

Využijte bohatství vaší fantazie a vydejte se do svého dnu snů. Jestli do vaší mysli vstoupí nějaké další myšlenky, trpělivě se vraťte ke svému štěstí a  ke zdraví vašeho dítěte.

Procvičování pozitivních myšlenek způsobí rozvětvování neuronů a drah ve vašem mozku, které pak podle toho budou odpovídat. Stejně jako dokážou herci vyvolat své emoce v tu pravou chvíli. Čím více budete cvičit, tím rychleji a lépe se naučíte vyvolávat tyto emoce.

Příklad hlubší představivosti:

Představte si vaše vyrůstající dítě.
Má třeba jeden centimetr nebo možná i deset.
Vybavte si, jak vypadá zdravé dítě.
Uvědomte si, jak se zdravé dítě cítí.
Poslouchejte, jak zní zdravé dítě.
Jak jeho srdce pumpuje krev?
Jak se pohybují jeho ruce?
Jak rostou jeho buňky?
Představte si úsměv maličkého v děloze.
Poslouchejte jeho smích a pociťte jejho pohyby při nějakém radostném podnětu.

Nic tady není špatně ani dobře. Nechte prostě plynout váš pětiminutový den snů tak, jak si ho pro své zdravé dítě představujete.

James Goodlatte je certifikovaný holistický poradce v oblasti životního stylu, který učí těhotné maminky, jak vychovat skvělé děti. Lze ho kontaktovat na FitForBirth@gmail.com nebo na  YourSuperBaby.com.

Související témata

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.