V architektuře existuje jistý pojem zvaný klenák. Jde o středový kámen umístěný na vrcholu klenby. Na kvalitě tohoto klenáku závisí síla celé klenby. Bez něho by se klenba rozpadla.
Co se týče návyků, některé z nich mohou být pro náš život také takovými klenáky. Odborník na návyky a autor knihy „Síla zvyku: Proč v životě a byznysu děláme to, co děláme“, Charles Duhigg, uvádí, že nemusíte změnit každičký návyk, abyste dosáhli velkých změn v životě.
Stačí najít klíčové denní rituály, zaměřit se na ně, a díky tomu dosáhnout úspěchů i v dalších oblastech života. Jaké tedy jsou návyky, které tvoří základ všeho?
Cvičení
Cvičení se běžně považuje za klíčový návyk. James Clear, který je autorem knihy „Atomové návyky“, o tom na své webové stránce hovoří následovně: „Začal jsem si všímat něčeho zvláštního. Když jsem cvičil, chtěl jsem líp jíst. I když jsem se mohl odměnit čokoládou nebo zmrzlinou, měl jsem chuť na opravdové, zdravé jídlo.“
Cvičení podle něj vedlo také k lepšímu spánku a zvýšené produktivitě v bdělém stavu. „Hlavně tak hodinu nebo dvě po cvičení mi přišlo, že uvažuji jasněji a že při psaní se líp vyjadřuji. Myšlenky přicházely snadno,“ uvádí Clear.
Tady se ukazuje, že cvičení opravdu je zásadním návykem, který má navíc pozitivní dopad na další oblasti života.
Meditace
Řada lidí označuje za zásadní rituál svého dne meditaci. Podle výzkumů má meditace značný dopad na duševní i fyzické zdraví člověka včetně lepšího spánku, pomalého stárnutí mozku, snížení rizika infarktu a srdečních chorob nebo většího pocitu štěstí.
Stlaní postele
„Když chcete změnit svět, začněte si stlát postel.“ Tak začíná dnes už legendární proslov admirála americké armády Williama H. McRavena, který se před pár lety stal virálním hitem internetu.
Admirál McRaven v proslovu rozebírá, jak tak jednoduchý krok, jakým stlaní postele je, ovlivní celý den člověka, ne-li celý jeho život. Jde totiž o první malé vítězství daného dne. Ustlaná postel přináší „malý pocit hrdosti“, říká vojenský hodnostář, a inspiruje k dělání „velkých věcí“.
„A i kdybyste náhodnou měli mizerný den, aspoň se vrátíte domů k ustlané posteli,“ dodává McRaven. Takže nemáte co ztratit.
Jíst s rodinou
Některé věci, které kdysi bývaly naprosto běžné, jsou dnes raritou a výjimkou nejsou ani společný oběd nebo večeře s rodinou. Uspěchaný životní styl a moderní technologie způsobily, že si každý v rychlosti zhltne svou porci o samotě, ve společnosti televize, mobilu nebo počítače.
Nezisková organizace Projekt večeře s rodinou (The Family Dinner Project) poznamenává, že společná konzumace jídla přináší dětem důležité benefity, například lepší výsledky ve škole, větší psychickou odolnost a sebeúctu.
„Kromě toho má rodinné jídlo vazby na nižší míru užívání návykových látek, těhotenství náctiletých, poruchy stravování a deprese,“ uvádí neziskovka.
V některých kulturách, například v Itálii, je společný čas u stolu důležitou událostí dne, které by se měl zúčastnit každý člen rodiny. Probírá se, co se v průběhu dne komu stalo, jak se dětem daří ve škole a podobně.
Trávit spolu čas při jídle prohlubuje sounáležitost v rodině, zpravidla také nabízí lepší jídelníček v podobě čerstvých pokrmů a udržuje pravidelnost stravovacího režimu. Co může být lepšího, než si sednout po vyčerpávajícím dnu ke stolu a podělit se se svými blízkými o dobré jídlo a zážitky dne?
A jak je to u vás? Jaké návyky byste chtěli v životě zlepšit vy? Dokážete najít aspoň jeden návyk, který by se odrazil i jinde?
Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.