Gary Bai

27. 2. 2023

Republikánští zákonodárci reagovali na zprávu, že americké ministerstvo energetiky dospělo k závěru, že teorie o úniku z laboratoře je „pravděpodobná“, a uvedli, že toto zjištění potvrzuje to, co mnozí již dlouho tuší.

V článku deníku Wall Street Journal z 26. února se objevila zpráva, že podle tajné zpravodajské zprávy ministerstva energetiky koronavirus pravděpodobně unikl z Wuchanského virologického institutu.

„Takže vláda dohnala to, co skutečná Amerika věděla celou dobu,“ napsal v neděli v příspěvku na Twitteru republikán Jim Jordan.

Zpráva a reakce přichází v době, kdy republikánští zákonodárci zintenzivňují vyšetřování původu nového koronaviru a cenzurního mechanismu mezi vládou a sociálními sítěmi.

Ministerstvo energetiky bylo dříve v této otázce nerozhodné, ale nyní se podle zprávy připojilo k FBI a potvrdilo hypotézu o úniku z laboratoře. Deník ve své zprávě uvedl, že několik lidí, kteří report četli, uvedlo, že úsudek ministerstva byl učiněn s „nízkou důvěrou“.

V reakci na zprávu v neděli poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan pro CNN sdělil, že zpravodajská komunita v tuto chvíli nemá v této věci „definitivní odpověď“.

Republikáni se již dlouho kloní k teorii, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu. Někteří zdravotníci a zavedená média tuto teorii zpočátku odmítali a označovali její zastánce za rasisty a konspirační teoretiky.

Fauci

Několik republikánů také obvinilo Anthonyho Fauciho, bývalého šéfa Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), že se spolčil s velkými technologickými společnostmi, jako jsou Facebook a Twitter, aby cenzurovali články s teorií laboratorního úniku v rámci boje proti „dezinformacím“.

„Fauci to věděl hned, ale kvůli financování laboratoře ve Wu-chanu to popíral,“ tweetoval senátor za Montanu Eric Schmitt. „Víme, co bylo dál – když Fauci řekl, Big Techy cenzurovaly. Odhalil jsem toto spolčení jako vrchní st. zástupce a budu pracovat na tom, aby se tento typ cenzury už nikdy neopakoval.“

„Američané to věděli od prvního dne,“ napsal v neděli na Twitteru republikán Andy Biggs. „Bohužel je velké technologické firmy a velká vláda umlčely.“

Republikáni a kritici Fauciho vyjádřili obavy ohledně financování Wuchanského virologického institutu ze strany NIAID prostřednictvím nevládní organizace EcoHealth Alliance, včetně výzkumu, který odborníci označují jako „gain-of-function“. NIAID poskytl organizaci EcoHealth granty ve výši přibližně 3,4 milionu.

„Gain-of-function“ je výzkum zaměřený na posílení vlastností viru, např. jeho smrtelnosti tím, že zvyšuje jeho patogenitu, tedy schopnost způsobovat onemocnění a poškozovat hostitele; nebo přenosnost, tedy snadnější šíření viru.

Národní institut pro zdraví (NIH), pod který NIAID spadá, popřel, že by granty byly určeny na gain-of-function výzkum, a Fauci rozhodnutí udělit granty společnosti EcoHealth obhajoval.

„Stále přibývá důkazů, že covid pochází z laboratoře ve Wu-chanu. Objevili jsme e-maily, které ukazují, že Dr. Fauci byl varován, že virus vypadá jako vytvořený člověkem & pochází z laboratoře, ale možná jednal tak, aby to zakryl. Proč? Potřebujeme odpovědi & odpovědnost,“ stojí v postu oficiálního twitterového účtu republikánské frakce sněmovního výboru pro dohled.

Republikáni ve výboru již dříve zveřejnili interní e-maily NIH, které ukázaly, že Fauci byl na počátku pandemie informován vedoucími vědci, že teorie přirozeného původu koronaviru je „vysoce nepravděpodobná“, byť Fauci veřejně prosazoval teorii přirozeného původu.

Další reakce

Republikánští zákonodárci, jako například senátor Josh Hawley, se pozastavili nad nedostatkem transparentnosti vládního vyšetřování

„Američané si zaslouží znát úplnou pravdu o původu #covid. Už žádná další kamufláž. Znovu předložím zákon, aby byly vládní zpravodajské zprávy o covidu přístupné lidem,“ napsal Hawley.

Obdobně reagoval kongresman Ken Buck: „Elity a akademici dluží omluvu všem, kteří měli oprávněné otázky a obavy ohledně původu covidu. Američané si zaslouží vidět všechny informace týkající se úniku z čínské laboratoře a o původu covidu. Na to se nezapomene.“

Senátor Tom Cotton uvedl, že Spojené státy by se měly zaměřit na další důsledky zprávy, konkrétně na nutnost, aby americká vláda jednala a pohnala čínský režim k odpovědnosti za pandemii.

Deník Epoch Times se obrátil na NIH a ministerstvo energetiky s žádostí o vyjádření.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: J. S.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.