Michal Cabejšek

28. 2. 2023

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navštívil v doprovodu podnikatelské mise Vietnam a Malajsii, jedny z nejdůležitějších ekonomických partnerů České republiky v jihovýchodní Asii. S místními představiteli vlád a soukromého sektoru se ministr dohodl na posílení obchodních vztahů, rozšíření hospodářské spolupráce.

Jednalo se o koordinaci v rámci zajištění dalších dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) i budoucích dodávek vodíku pro Evropu. Součástí pracovní návštěvy bylo také jednání o nové továrně automobilky ŠKODA AUTO a Thanh Cong Group (TCG) ve Vietnamu a o projektech zavádění nových technologií do místních elektráren.

„Absolvoval jsem setkání s klíčovými představiteli místních vlád a také s důležitými obchodními partnery, se kterými jsme se shodli na prohloubení spolupráce a rozšíření obchodních vztahů. S oběma zeměmi máme témata, ve kterých můžeme navázat nadstandardní spolupráci, jako jsou energetika, čipy, těžební sektor, letecký průmysl či nové IC technologie,“ uvedl k návštěvě Jozef Síkela.

„Malajsii jsem navštívil jako vůbec první český ministr průmyslu a obchodu. Jedním z důležitých jednání v Malajsii byla schůzka s viceprezidentem největší státní energetické společnosti PETRONAS, se kterým jsem jednal o budoucí spolupráci v rámci dodávek LNG pro ČR. PETRONAS v současné době rozvíjí projekty po celém světě a některé by mohly ve střednědobém horizontu pomoci k větší diverzifikaci zdrojů a k posílení energetické bezpečnosti i nám a Evropě,“ uvádí. 

V tomto ohledu ministr Síkela svým vystoupením na energetickém fóru také podpořil úsilí Evropské komise navázat spolupráci se zeměmi indo-pacifického regionu ohledně možných dodávek LNG a vodíku i nových technologií, které tyto sektory nabízejí.

Během své pracovní cesty ve Vietnamu ministr navštívil provincii Quang Ninh, kde vzniká nový výrobní závod ŠKODY AUTO a TCG, který zahájí provoz příští rok. Projekt, který má od roku 2030 vyrobit až 40 tisíc automobilů, podporuje jak česká, tak vietnamská vláda. „Asi desetina našeho hrubého domácího produktu vzniká v automobilovém průmyslu a velký podíl na tom má samozřejmě i ŠKODA. Nový výrobní závod ve Vietnamu posílí její postavení v rámci koncernu a dá jí možnost dalšího rozvoje aktivit na asijském kontinentu,“ říká Síkela.

Významným tématem obou zemí je také energetika. Proto se ministr sešel s prezidentem hlavního státního podniku Vietnam Electricity (EVN), se kterým jednal o vzájemném sdílení know-how a dodávkách českých technologií do místních elektráren. O konkrétních projektech diskutoval ministr spolu s podnikateli na česko-vietnamském energetickém fóru.

Vzájemný obchod mezi ČR a Vietnamem dosáhl v loňském roce rekordních 2,3 miliardy dolarů. Zástupci obou zemí budou úspěšnou hospodářskou spolupráci rozvíjet i nadále. Nové kontakty a příležitosti mohly české firmy získat také na podnikatelském fóru v Hanoji. 

„Pro podporu vzájemných vztahů je klíčové vytvořit příznivé podmínky a zatraktivnit investice. Proto jsem jednal o přímé lince Praha-Hanoj, která obě naše země ekonomicky více přiblíží a podpoří cestovní ruch. Musíme si uvědomit, že Vietnamská menšina je u nás početně druhá nejsilnější,“ dodává ministr. Česká společnost F AIR bude navíc školit vietnamské piloty. Zástupci firmy totiž za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu podepsali smlouvu s Vietnam Airlines a Viet Flight Training. Výcvik prvních kadetů začne již tento rok.

Obchod mezi ČR a Malajsií byl loni jen o několik desítek milionů dolarů nižší a skýtá obrovský potenciál pro růst. Kromě podnikatelského fóra, během něhož bylo podepsáno memorandum mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a Národní obchodní a průmyslovou komorou Malajsie, proběhlo jednání ministrů průmyslu a obchodu obou zemí. 

„Pan ministr Tengku Zafrul Aziz přivítal návrh na uzavření dohody o hospodářské spolupráci mezi našimi zeměmi, ale rovněž nabídl spolupráci v dodávkách polovodičů pro český automobilový průmysl. Věřím, že se s ním brzy opět setkám, tentokrát v České republice,“ zhodnotil jednání ministr Síkela.

Podnikatelské mise se zúčastnilo zhruba dvacet zástupců českých firem v čele s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem. Součástí byla bilaterální jednání a účast na fórech týkající se obchodu, energetiky, civilního letectví, těžebního průmyslu a cestovního ruchu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.