Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se 4. března v rozhovoru pro The Epoch Times na konferenci konzervativců CPAC ve Washingtonu D. C. podělil o své názory na současnou politickou agendu ve své zemi a budoucnost.

Při diskusi o plánech po návratu do Brazílie koncem tohoto měsíce Bolsonaro řekl: „Budu opět stát v čele opozice vůči současné vládě.“

Na otázku, zda se obává odvetných opatření ze strany současné vlády, Bolsonaro odpověděl, že jeho země zažívá „nejisté časy“, a dodal, že by mohl čelit zásahům ze strany justiční moci vlády: „Nejsem obviněn. Pokud jde o korupci, není proti mně nic vedeno. Ale bohužel by proti mně mohla být přijata nějaká rázná opatření, což by bylo zcela nespravedlivé.“

Bolsonaro prohrál prezidentské volby v roce 2022 těsný rozdílem se současným prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silvou, známým jako „Lula“. Sdělil, že mnoho amerických kongresmanů ho podporuje a je proti „komunismu“ a „korupci“ nové vlády.

Obyvatelé Brazílie hlásí incidenty, jako jsou zrušené účty na sociálních sítích a hrozby zatčením za zpochybňování oficiálních výsledků.

Příznivci bývalého prezidenta výsledky voleb intenzivně napadají, což vyústilo až do demonstrací 8. ledna s průnikem demonstrantů do federálních budov v hlavním městě Brazílie.

Podle Bolsonara však Lulovo vítězství představuje více než jen vítězství levice. Je to příležitost pro režimy v zemích, jako je Venezuela a Írán, aby rozšířily svou působnost v Americe.

Představitelé Bílého domu bili na poplach, když bylo 26. února povoleno dvěma íránským válečným lodím zakotvit v Riu de Janeiru a dostaly povolení ke kotvení až do 4. března. K této události došlo navzdory tlaku ze strany Spojených států, aby byly lodě odmítnuty.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že Bílý dům s brazilskými partnery jednal o tom, aby Írán nemohl „získat oporu“ v Americe a „nemohl využívat ostatní [země] na naší polokouli“.

Íránské válečné lodě objevující se u brazilských břehů však Bolsonara nepřekvapily. Vždy očekával, že se Lulova vláda „sblíží“ se zeměmi se zavedenými autoritářskými režimy.

Lula začal obnovovat styky s venezuelským prezidentem Nicolasem Madurem ještě předtím, než složil přísahu. V prosinci 2022 Lula oznámil, že Brazílie opět naváže diplomatické styky s Caracasem, které Bolsonaro přerušil v roce 2020.

Během svého dřívějšího působení v čele Brazílie udržoval Lula také blízké vztahy s nikaragujským prezidentem Danielem Ortegou.

Pokud jde o příjezd íránského námořnictva, Bolsonaro řekl: „Kdybych byl prezidentem, tyto válečné lodě by tam nebyly.“

Tvrdí také, že pokud Brazílie do roku 2026 nezmění svůj politický kurz, skončí ve stejné sestupné spirále jako Venezuela.

Bolsonaro si myslí, že existuje šance, že se Lula „nedožije“ konce svého funkčního období, protože inflace má na Brazilce stále negativní dopad a země se potácí na pokraji recese. Bolsonaro tvrdí, že lidé se nakonec proti Lulovi obrátí, a poznamenává, že „existuje velká nezaměstnanost a nedostatek investic ze strany soukromých společností“.

Míra nezaměstnanosti v Brazílii mezi březnem a prosincem loňského roku přesáhla 11 %. Nová ekonomická zpráva uvádí, že jihoamerický gigant čeká v roce 2023 zpomalení, přičemž růst HDP by měl klesnout o 2 % v důsledku zvýšených úrokových sazeb a ochlazení exportního trhu.

Bolsonaro se domnívá, že to nakonec přeroste v ohromný hněv veřejnosti na Lulovu vládu a poukazuje na současné hospodářské problémy jiných socialistických režimů v Latinské Americe, jako jsou Argentina, Chile a Peru.

Navzdory varovným lekcím z historie i současnosti si socialistické ideály stále získávají přízeň mladších lidí v zemích jako jsou Kanada a Spojené státy. Bolsonaro říká, že změnit myšlení mladých může být „velmi obtížné“, protože léta školní výuky vykreslují obrazy socialismu, které neodpovídají realitě.

„Většina mladých bohužel opravdu nevidí, co je skutečně zřejmé,“ řekl.

Podle Bolsonara však pouze jeden člověk Brazílii ze současných ekonomických a politických potíží nezachrání. Myslí si také, že je čas přenést se přes volební prohru a soustředit se na budoucnost: „Právě teď musíme myslet dopředu. Musíme přivést lidi na naši stranu.“

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...