Maurice Forgeng

8. 3. 2023

Výbor evropského parlamentu chce zakázat fluorované plyny. Ty se používají v mnoha tepelných čerpadlech. Podle průmyslových sdružení jsou požadavky na snižování plynů nesplnitelné.

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu se 1. března vyslovil pro postupný zákaz fluorovaných plynů (F-plynů). Od roku 2024 by se podle navrhovaného plánu smělo na trh uvádět pouze 23,6 % množství plynu použitého v roce 2015. Od roku 2027 by potom měl klesnout povolený podíl na 11 % a do roku 2050 se má v rámci několika dalších kroků snížit na nula procent. (zdroj)

Současný plán předpokládá největší snížení již v roce 2024. Tímto způsobem chce Evropská unie účinněji dosáhnout svých klimatických cílů pro rok 2030 a Montrealské dohody v oblasti F-plynů.

Poslanci Evropského parlamentu tento postoj jednoznačně podpořili 64 hlasy pro a 8 hlasy proti, jak informoval server „Euractiv“. Konečné hlasování na plenárním zasedání se očekává ve dnech 29. a 30. března, což otevře cestu k jednání s členskými státy.

Podle německé vládní „Mezinárodní iniciativy na ochranu klimatu“ se F-plyny používají především jako chladiva nebo hnací plyny v klimatizacích, chladničkách, pěnách a izolačních materiálech. V závislosti na druhu látky je škodlivý účinek těchto antropogenních látek na klima údajně 100 až 24 000 krát vyšší než účinek oxidu uhličitého (CO2).

Za účelem snížení emisí těchto látek by mohly být F-plyny cíleně nahrazeny ekologicky šetrnými alternativami, jako je čpavek, uhlovodíky nebo CO₂. Jednou z možností by byl také přechod na alternativní technologie.

Rozšíření tepelných čerpadel v ohrožení?

Nové rozhodnutí Výboru pro životní prostředí EU by mohlo představovat vážný problém pro takzvaný „tepelný obrat“ plánovaný v Německu. Německá vláda chce od roku 2024 výrazně rozšířit využívání tepelných čerpadel o 500 000 zařízení ročně. To je přibližně dvakrát více než v loňském roce.

Problém je, že tepelná čerpadla pracují s chladivem. Chladivo proudí v uzavřeném okruhu a často se jedná právě ony F-plyny, jak uvádí „Focus“. Některé z nich jsou toxické a mohou způsobit onemocnění lidí a zvířat. Jsou v podezření, že způsobují rakovinu, napadají imunitní systém a způsobují neplodnost. Je paradoxní, že se právě němečtí europoslanci nedávno mimo jiné zasadili i o zákaz F-plynů. Ve výboru pro životní prostředí jich sedí 11. (zdroj)


Přečtěte si také:


Zdá se, že diskuse o plynech v současné době rozděluje německá lobbistická sdružení na dva tábory. Například Spolkový svaz německého teplárenského průmyslu podporuje cíle ochrany životního prostředí a klimatu. „Pod velkým tlakem“, říká, „se rozšiřuje nabídka tepelných čerpadel provozovaných s inovativními přírodními a ekologickými chladivy“. Podniky již „investují miliardy do nových modelů a rozšiřují výrobní kapacity“.

Cíle nejsou splnitelné

Pro jiné, například pro Evropskou asociaci tepelných čerpadel (EHPA), je plán snížení z dílny Evropského parlamentu příliš rychlý. „Tento postoj znamená zákaz spotřebičů obsahujících F-plyny, v některých případech již v roce 2026,“ uvedla EHPA ve svém prohlášení. Asociace zároveň varovala, že omezení F-plynů „hrozí výrazným omezením počtu tepelných čerpadel dostupných v určitých segmentech trhu“.

Podpůrné hlasy zaznívají i z průmyslu. Například od německého výrobce tepelných čerpadel značky Viessmann. „Hlasování je jasným signálem v oblasti životního prostředí a průmyslové politiky,“ uvedl Alix Chambrisová, vedoucí oddělení veřejných záležitostí skupiny Viessmann. Před příchodem do společnosti byla viceprezidentkou Evropské aliance pro energetickou účinnost budov, a Evropské aliance pro energetické úspory.

Podle společnosti Haustec se sdružení výrobců klimatizací a chladicích zařízení vyslovuje pro národní a evropské cíle k dosažení uhlíkové (CO₂) neutrality. Jsou však prý velmi znepokojeny formulací v návrhu novely nařízení o F-plynech.

Tyto požadavky by nemohli realizovat ani provozovatelé milionů stávajících chladicích a klimatizačních zařízení, ani montážní firmy. Současně by bylo masivně ohroženo Německo jako místo pro podnikání s četnými výrobci chladicí a klimatizační techniky a tepelných čerpadel, což výrobní svazy kritizují.

Výroba tepelných čerpadel silně stoupá

Mezitím zůstává poptávka po tepelných čerpadlech jako alternativě k vytápění olejem nebo plynem vysoká. V prvních třech čtvrtletích roku 2022 bylo v Německu vyrobeno necelých 243 200 tepelných čerpadel, což je téměř o polovinu (48,9 %) více než ve stejném období loňského roku, oznámil to 3. března Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu.

Ve srovnání s rokem 2017 se počet tepelných čerpadel vyrobených v prvních třech čtvrtletích roku 2022 více než zdvojnásobil (plus 132,9 %).

V roce 2021 byla tepelná čerpadla využívána jako primární zdroj energie pro vytápění v o něco více než polovině (50,6 %) nových obytných budov, zatímco v roce 2016 to byla necelá třetina.

Tepelná čerpadla se používají především v rodinných domech a dvojdomcích. Tepelná čerpadla využívají k vytápění budov teplo z okolního vzduchu nebo země. Pokud se při tomto procesu používá udržitelně vyrobená elektřina, nedochází k žádnému dopadu na životní prostředí v podobě emisí CO₂.

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) prosazuje využití tepelných čerpadel k dosažení klimatických cílů v oblasti stavebnictví. Spolkové ministerstvo hospodářství a ministerstvo stavebnictví pracují na návrhu zákona, který má od roku 2024 zakázat instalaci nových plynových a olejových topných systémů, ale na podrobnosti se stále čeká.

Podle statistiků se výrazně zvýšil také zahraniční obchod s tepelnými čerpadly. V roce 2022 byla do Německa dovezena tepelná čerpadla v hodnotě necelých 738,3 milionu eur, což je o dobrou čtvrtinu více než v předchozím roce.

Ve srovnání s rokem 2017 se hodnota zvýšila více než čtyřnásobně. Silně vzrostl také vývoz tepelných čerpadel. V roce 2022 byla z Německa vyvezena tepelná čerpadla v hodnotě téměř 769,4 milionu eur. To je o více než třetinu víc než v předchozím roce. Během pěti let se hodnota vyvezených tepelných čerpadel více než ztrojnásobila.

(S využitím materiálů agentury dpa)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.