Milan Kajínek

31. 1. 2023

„V tuto chvíli je naší prioritou číslo jedna konkurenceschopnost Evropy. Musíme zajistit, aby Green Deal a přechod na digitální technologie pokračovaly s plnou vážností. Musíme se vrátit k růstu a snížit naši závislost,“ řekla minulý týden předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. (zdroj)

Podle Metsolaové pomohou nástroje „NextGenerationEU a Nástroj pro oživení a odolnost domácnostem i průmyslu zotavit se z v podstatě drastických hospodářských otřesů“. Podle předsedkyně ve fondu NextGenerationEU „stále ještě zbývají peníze“, které jsou k dispozici.

Podmínkou využití zmiňovaných financí však je následování politiky přechodu na sluneční nebo větrné (či vodní) elektrárny, které mají být podle politické iniciativy zvané GreenDeal, která má zabezpečit snižování produkce CO2 a ekologickou výrobu energie.

Takzvaný program RePowerEU umožňuje členským státům „hlouběji sáhnout do fondů NextGenerationEU, pokud budou tyto prostředky investovány do obnovitelných zdrojů energie, které následně usnadní přechod k energetice a zároveň podpoří růst“, říká Roberta Metsolaová.

Podle kritiků zelené dohody (Green Deal) není ve výsledku přechod na obnovitelné zdroje ekologičtější cestou, vyžaduje zvyšování produkce uhelných elektráren a v praxi vytváří nestabilní dodávky elektrické energie. Když nesvítí slunce nebo nefouká vítr, energie se nevyrábí, a když naopak svítí a fouká více, začne být síť přetížená. Tyto výkyvy v produkci elektrické energie musejí vyrovnávat uhelné elektrárny, které slouží jako záloha pro vykrývání těchto výkyvů.

Například rostoucí počet větrných turbín v severním Německu způsobuje problémy na trhu s elektřinou. Pravidelně si vynucují redispečinková opatření a spotřebitelé musejí zaplatit dodatečné náklady. Více…

Zatímco Metsolaová a následovníci politiky Green Deal vidí konkurenceschopnost Evropy v budování větrných a slunečných elektráren, mnohé evropské země se vydávají jinou cestou.

V Německu, kde Zelení aktivně realizují Green Deal, se začne v Luetzerathu brzy těžit uhlí, protože se německá vláda brání prodloužení provozu jaderných elektráren a němečtí Zelení budou muset odpovědět, odkud chtějí brát energii na realizaci své politiky a zda budou výsledky opravdu zlepšením ekologie. Sousedé v Evropě jdou však opačným směrem – Francie, Belgie, Švédsko a Polsko se vydávají cestou výstavby jaderných elektráren. Více…

Roberta Metsolaová se stala v lednu 2022 nejmladší osobou, která kdy byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu. Roberta Metsolaová (43 let) pochází z města Gżira na Maltě. Europoslankyní za stát Malta byla poprvé zvolena v roce 2013.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.